שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2480
מאמרים: 7532
Like: 59
מאמרים -> אומנות -> אומנות חזותית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
אומנות חזותית
 

כתיבת תסריט בצורה נכונה


ben ari

מומחה בתחום הנדלן והמיסוי בישראל

 
 

 

1. בשביל לכתוב צריך לכתוב – גם אם יש לכם רעיון מטורף של פעם במאה שנה, גם אם יש לכם רעיון לתסריט הבא שיכבוש את הוליווד ויזכה באוסקר, כל זה טוב ויפה, אבל אם לא תשבו ותכתבו אז לא יקרה דבר. אין מה לחכות לרגע המושלם, למוזה וגם לא לדודה שולה, הם כולם יבואו ברגע שתתחילו לכתוב (חוץ מהדודה).

2. רוצים לרוץ ולספר לכולם? – נורא קשה לדעת אם הסיפור שנכתוב הוא טוב או לא, אבל הרבה פעמים האינסטינקטים הפנימיים שלנו, והרגשות שלנו לא טועים. אם אתם מרגישים אתם רוצים ללכת ולספר לכולם את מה שכתבתם, כנראה שיש לכם משהו טוב.

האם התסריט כתוב נקי ונעים לקריאה? התסריט ההתחלתי שאתם כותבים לא חייב להיות ארוך ומלא, אתם בסופו של יום רוצים להעביר משהו למפיקים שיהיה להם קל ונוח לקרוא, ולהקל עליהם למצוא פוטנציאל בכך שיהיה להם לקרוא את התסריט.

מה לגבי הצופה? התסריט מצליח לרגש? מצליח לגעת? אם התשובה היא לא, אז חזרו לשולחן הכתיבה וכתבו עוד דראפט.

3. למי אתם כותבים שוב? – חשוב לזכור למי אתם כותבים את התסריט, אין שום סיבה בכתיבת תסריט לקרנות, אם התסריט שלכם טוב, אתם כבר תמצאו מי שירצה אותו, אבל אם אתם תכתבו במטרה לקבל כסף מקרנות, איכות הכתיבה שלכם תרד.

4. מי נגד מי, מה נגד מה -  בשביל סיפור טוב צריך קונפליקט טוב, וזה לא משנה מה הז'אנר בו בחרתם לכתוב. אנחנו צריכים מאבק נחוש בין שני רצונות נוגדים או שני אנשים נחושים על מנת שהסיפור ימריא וירתק. אז כשאתם כותבים סינופסיס, חישבו על זה, האם כתבתי קונפליקט טוב? האם פספסתי מקום בסיפור בו יכול להתפתח קונפליקט מעניין?

השלבים שעוברים בכתיבת תסריט:

בדרך לכתיבת התסריט המוגמר שלנו ישנם מספר שלבים מומלצים:

א) קונספט, רעיון התסריט: צריך במשפט אחד להסביר על מה הסדרה או הסרט שלכם מספר, זה חייב להיות פיסקה אחת כי כמה שאתם מצליחים לצמצם יותר במילים ועדיין להעביר את הכל, זה אומר שאתם מבינים יותר את הרעיון שלכם. מעבר לזה יש לכם עד סוף העמוד לספר גם על הדמויות והקשר בניהם, גם פה זה צריך להיות מהודק. אתם צריכים להבין שאתם תתנו את זה למישהו שקורא עשרות אם לא מאות תסריטים בשבוע, זה חייב להיות קצר וקולע. עמוד הקונספט צריך להיות מדוייק ומעניין על מנת שהתסריט לא יזרק לערימת (או תיקיית המחשב) התסריטים הדחויים.

ב) המבנה והתקציר: ממש כמו בסרט שלם או סדרת טלוויזיה, כך גם בכל סצנה וסצנה יש את אותו מבנה, מבנה שחשב לקחת זמן ולפרק אותו לבסיס, ממש כמו תקציר פרק. 1) אקספוזיציה 2) נקודת מפנה 3) שיא 4) התרה. כל אחד המדברים הללו צריך להתקיים בכל אחת ואחת מהסצנות על מנת למקסם את התסריט.

ג) סינופסיס: איננו תקציר הסרט אלא תקציר העלילה והתפתחותה במספר עמודים. הסינופסיס מהווה את שלד הסיפור והוא הכרחי על מנת לגייס תקציב לפיתוח התסריט (עוד על קרנות נפרט בהמשך)  סינופסיס כולל בתוכו גם תיאור של הדמויות הראשיות והשתלבות שלהן בעלילה וגם צריך לפרט על המאורע המחולל ונקודות המפנה בעלילה. אם אתם רוצים לעניין במאי, מפיק או לקטור בתסריט שכתבתם, כדאי מאוד שבתחילתו יופיע סינופסיס מפורט.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה