שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> אומנות -> אומנות חזותית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
אומנות חזותית
 

תכשיטים כמייצד תרבותי וחברתי


נעמה הלל
 
 

משחר ההיסטוריה האנושית אהבו בני האדם להתהדר בתכשיטים מתכשיטים שונים. גם בחפירות הארכיאולוגיות הקדומות ביותר מצאו ארכיאולוגים שרידים של עדיים שונים. למרות התפיסה הרווחת, תכשיטים אינם חייבים להיות מיוצרים מאבנים יקרות או ממתכות נדירות. עם החומרים מהם הכינו תכשיטים ונמצאו בחפירות, ניתן למנות אבן, עצמות של חיות שונות ובתקופות מאוחרות יותר גם מתכות שונות. לא מן הנמנע כי היו גם תכשיטים מחומרים כגון עץ, עור ובדים שונים, אולם אלה מתפרקים עם הזמן, ולכן אינם נוטים לשרוד במרוצת השנים.

כדי להבין את מקומם של תכשיטים בתרבות האנושית, צריך רק להסתכל על השפה השלמה שנתהוותה סביבם, כאשר תכשיטים שונים מביעים רגשות שונים ומתאימים לסיטואציות שונות. כך, למשל, ישנה טבעת האירוסין, אשר מחזר נוהג להעניק לבחירת ליבו במעמד הצעת הנישואין. לאחר מכן, ישנה גם טבעת הנישואין, כמובן, אשר משמשת כדי להביע את הקשר שבין בני הזוג ואת הברית שביניהם. טבעות אירוסין, לא אחת, מעוטרות באבני חן שונות, כגון יהלומים, רובי, פנינים ועוד (אך לרוב יהלומים). לעומת זאת, טבעות נישואין, הן בדרך כלל פחות מעוטרות, וגם לא נהוג לשבץ בהן אבני חן לשיבוץ. ההיגיון העומד מאחורי זאת, הוא הרצון לשמור את מערכת הזוגיות ואת החיים המשותפים פשוטים וחלקים. בעוד שתכשיטים עם אבנים יקרות מתאימים ללהט של תקופת החיזור, לחיים המשותפים מתאימים יותר תכשיטים סולידיים המביעים את פשטות הכנות והישירות הדרושים כדי לצלוח יחדיו את מהמורות החיים, ומצד שני, כדי להביע את השלמות הטמונה בפשטות – הכול נע במעגל, והכול סגור ומוכל על ידי היחידה המשותפת אשר נוצרת כאשר בני ובנות זוג חוברים יחדיו בברית.

ישנן דוגמאות נוספות לתכשיטים בעלי משמעות, כאשר בתקופות שונות ובתרבויות שונות, מהותם והיחס החברתי כלפיהם משתנה. דוגמה נוספת ובולטת לעין בתחום התכשיטים, הינם אלו אשר אפרו-אמריקאים נוהגים לענוד, כיום, ובייחוד אלה אותם עונדים ראפרים ומוסיקאים שחורים רבים. בעוד בקרב קבוצות אחרות, העידון הוא הקו המוביל את העיצוב, התכשיטים המשמשים בתרבות זו, הם גדולים, מגושמים וראוותניים. כמו כן, בעוד אנשים מן השורה אינם נוטים לענוד תכשיטים רבים, ומעדיפים לבחור את התכשיט האחד המתאים ביותר, תרבות הרחוב המדוברת – שכבר שנים רבות אינה מוגבלת לאפרו-אמריקאים בלבד, היא כי "יותר זה יותר טוב".

בניגוד לתכשיטים מחומרי גלם יקרים ונדירים, ישנם גם כאלה העשויים מחומרים פשוטים וזולים יותר, אשר שוויים נובע מערכם הסנטימנטלי בלבד. תכשיטים כאלה יכולים להיות גם כאלה אותם מעצב ומייצר אדם בשביל עצמו, או כאלה אותם הוא מכין עבור אנשים היקרים לליבו. בין אם מדובר בתכשיטים יקרים ובין אם לאו, אנשים רבים, גם אם אינם מאמינים באמונות טפלות ובאנרגיות, יסרבו לענוד תכשיטים של אדם אחר, וכן יימנעו מלתת למישהו אחר לענוד את תכשיטיהם, מתוך התחושה כי אדם מוזג מעצמו אל התכשיט אותו הוא עונד לאורך זמן.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 3 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה