מאמרים בחינם - Like2Read | וולטר גרופיוס, אדריכל הבאוהאוס
שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2192
מאמרים: 7153
Like: 59
מאמרים -> אומנות -> אומנות כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
אומנות כללי
 

וולטר גרופיוס, אדריכל הבאוהאוס


צבי אדלר

אתר אגרילנד, האתר המוביל למשקיעים בקרקעות חקלאיות

 
 

וולטר גרופיוס, אדריכל גרמני-אמריקאי ואיש אקדמיה. בראשית המאה ה-20 ייסד בגרמניה את הבאוהאוס, בית ספר לאמנות, אחד המוסדות המשפיעים ביותר על האדריכלות המודרנית במדינות המערב בעשורים לאחר מכן. כמה מבוגריו (ותלמידיהם) היהודים של בית הספר באוהאוס הגיעו לארץ ישראל ועיטרו את רחובות מרכז תל אביב בשורה ארוכה של בתים יפים, תחת הסגנון – אדריכלות בינלאומית, אשר גובש בהשראת לימודיהם. לימים זיכו אותם בתים יפים ומעוצבים את מרכז תל אביב בתואר "העיר הלבנה" ובהכרה בינלאומית מאת ארגון אונסק"ו.

וולטר אדולף גרופיוס נולד בברלין ב-18 במאי 1883. למד והוסמך כאדריכל במוסדות אקדמיים במינכן ובברלין. לאחר מכן, בין השנים 1907 – 1910 עבד במשרדו של האדריכל פטר בהרנס (Peter Behrens) אחד מחלוצי האדריכלות הפונקציונלית, אשר היווה עבורו כמעין מנטור. לאחר מכן החל לעבוד כאדריכל עצמאי. ב-1911 הצטרף גרופיוס לאיגוד העבודה הגרמני – ארגון שהוקם על מנת לחבר בין בעלי המקצוע בתחום העיצוב לבעלי המקצוע בתחום הייצור התעשייתי

עד שנת 1914 עבודות האדריכלות החדשניות של גרופיוס הקנו לו מוניטין בכל אירופה. בתום מלחמת העולם הראשונה (1917) מונה גרופיוס למנהלם של בתי ספר ציבוריים לאמנות וב-1919 איחד את שני המוסדות לכדי מוסד אקדמי אחד ללימודי אמנות- הבאוהאוס (בשמו המלא בגרמנית -Staatliches Bauhaus). את הלימודים בבאוהאוס ביסס גרופיוס על גישה חדשנית לתקופתה: שימת דגש על השילוב בין העיצוב לבין הפרקטיקה הטכנית להוצאת העיצוב לפועל. תלמידי בית הספר נדרשו להתנסות בטכניקות אומן למלאכת יד, ללמוד על תכונות חומרים, להתוודע לטכנולוגיות חדשות בתחום הייצור והבנייה.

המטרה אותה הציב גרופיוס בגיבוש מערך הלימודים בבאוהאוס, הייתה ליצור דור חדש של אמנים, מעצבים ואדריכלים אשר ינטשו את המרחב האמנותי המנותק ויתנו דגש לרמת השימושיות של העיצוב, הן מן ההיבט של תהליך הייצור והן מן ההיבט של אופן השימוש בהם על ידי הצרכנים. במילים אחורת – עיצוב לבני אדם ולא עיצוב לתערוכות. ואכן במהלך השנים לאחר מכן, בוגרי בית הספר ותלמידיהם לאחר מכן, חוללו לא פחות ממהפכה בעולם העיצוב.

ב-1925 עבר בית הספר למבנה חדש אשר עוצב על ידי גרופיוס כדוגמא מוחשית לעקרונות העיצוב אותם ביקש לקדם: פשטות ושימושיות. ב-1928 פרש גרופיוס מניהול בית הספר וחזר לעבוד כאדריכל עצמאי. ב-1934, עם עליית המפלגה הנאצית לשלטון בגרמניה היגר גרופיוס לבריטניה ומשם כעבור כמה שנים עקר לארה"ב והשתקע בה. האדריכל הגרמני מונה לשמש כמרצה בפקולטה לאדירכלות באוניברסיטת הרוורד היוקרתית ובשנים 1938- 1952 כיהן כראש הפקולטה. בתפקידו זה קידם את אותם עקרונות עיצוב אשר גיבש בימיו בגרמניה וסייע בהולדת דור חדש של מעצבים ואדריכלים אמריקאיים. ב-1946 הקים גוף בשם - Architects Collaborativeאשר איגד קבוצת אדריכלים אמריקאיים מתלמידיו. הקבוצה פעלה יחדיו והיתה אחראית לתכנון מספר מבנים ידועים: שגרירות ארה"ב ביוון, האוניברסיטה של בגדד, מרכז הבוגרים של אוניברסיטת הרוורד ועוד. גרופיוס עצמו היה שותף לתכנון אחד מגורדי השחקים הידועים ביותר בארה"ב באותן שנים- מגדל פן אם בניו יורק. נפטר ב-5 ביולי 1969. תמונות של בתים מעוצבים בידיו של גרופיוס ניתן לאתר בחיפוש בגוגל.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה