שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2541
מאמרים: 7584
Like: 59
מאמרים -> אומנות -> מוזיקה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
מוזיקה
 

שירים - מתי לשבת לכתוב


לירון תמם

אני מזמין אתכם לבקר באתר של לירון תמם, כאן ניתן לקרוא שירים, סיפורים קצרים, פוסטים מהבלוג, להשאיר הודעות בפורום ועוד.

 
 

פעם קראתי ראיון עם ניק קייב, בו הוא סיפר שהוא מגיע למשרד בשמונה ויוצא ממנו בחמש. אחרי זה הוא לא מתעסק כלל במוזיקה ובכתיבה. זה היה מפתיע, לא רק בגלל שלא כך תיארתי חייו של אמן, בראשי הצטיירה תמונה שהאמן מחויב לאומנות שלו בכל שעות היממה ועושה אותה בכל רגע שנוחתת עליו ההשראה. זה היה מפתיע גם בגלל שניק קייב הוא פחות או יותר, הבן האדם האחרון שציפיתי שיגיע אי פעם למשרד ויישב לעבוד בו...

לימים, התברר לי שכך נהוג לעבוד וכך טוב יותר לכתוב. כפי שמישהי הסבירה לי , השראה ומוזה הם דברים בעייתיים , לא תמיד אמיתיים, לא תמיד משקפים את המציאות. אני לא בטוח שזה נכון אבל מצד שני אני מסכים עם חלק מהדברים.

כתיבת שירים היא דבר שלא ניתן להגדיר. מקצוע? לא בהכרח, הרי אנחנו עושים את זה מתוך תחביב, מי שעובד בזה כנראה היה עושה את זה אלמלא היה מתפרנס מזה, אגב רוב האנשים לא מתפרנסים מזה. האם זה רק תחביב? לא בהכרח, אנחנו משקיעים בזה הרבה יותר ממה שאנחנו משקיעים בתחביבים אחרים. להוציא אולי פעילות ספורטיבית. זה בטח חיידק, מחלה אם תרצו.

אני לא אוהב שאני כותב מתוך הכרח. זה נראה לי לא נכון. לכן אני גם לא דורש מעצמי להתיישב כל יום ולכתוב, בטח לא בשעות מסוימות. אני מעדיף לשבת ולכתוב כשיש לי מה לומר, אחרת זה יוצא מאולץ, לא נכון, המילים לא יושבת על המשפטים כמו שצריך. לא שבמצב הזה הן תמיד יושבות בול אבל לפחות אני יודע שלא אילצתי אותן לשבת במשפטים שהן לא רצו.

כאן ההבדל בין שיר לסיפור. אחד ההבדלים. שירים יכולים להיכתב רק אם יש משהו לומר, זה יכול להתחיל ממשפט פשוט, זה יכול להתחיל ממילה אחת, אבל השיר חייב לומר משהו, גם אם מדובר במשהו שאמרנו מיליון פעם וגם אם מדובר במסר קלוש. בסיפורים קצרים ובוודאי ארוכים, יש לא מעט "אזורים מתים", כלומר אזורים שאנחנו יכולים להשאיר למרות שהם לא אומרים משהו, להיפך זה מוסיף עניין לקורא, בהנחה ועושים את זה נכון, לא בהגזמה ובצורה מסורבלת. הקורא שואל את עצמו, אם זה שייך לעלילה, הוא לומד להכיר את הדמויות מעבר לעלילה הרציפה ועוד. כלומר יש משמעות גם לאזורים המתים. אזורים אלו יכולים להיכתב גם כשאין לנו בהכרח מה לומר.

לסיכום, תכתבו שיש לכם מה לומר, אל תתנו להשראה להרוג אותכם בצפייה אליה אבל תכתבו כל עוד יש לכם מה לומר גם אם זה מילה בודדה.

 

אני מזמין אתכם לבקר באתר של לירון תמם, כאן ניתן לקרוא שירים, סיפורים קצרים, פוסטים מהבלוג, להשאיר הודעות בפורום ועוד.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה