שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2542
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> בידור -> תחביבים
הוסף עכשיו מאמר למדור :
תחביבים
 

ט"ו בשבט- חג האילנות וה...שירה בציבור


ברק פרוכט

ברק פרוכט|זמר עברי . שירה בציבור איכותית 0507416516  www.zemerivri.co.il

 
 

מהו החג היהודי הכי "מתוקשר" אחרי ראש השנה? קרוב לודאי שפסח. שבועות לפני ערב החג השאלה הנפוצה והנפיצה ביותר בסביבתנו היא: "איפה עושים את הסדר?". והכוונה היא, כמובן, לסדר פסח בו כולנו נבונים, כולנו חכמים, כולנו קוראים בהגדה ושותים ואוכלים עד קצה גבול היכולת. סדר אחר בשנה, פחות מתוקשר, אך חינני ביותר, הוא סדר ט"ו בשבט. סביר להניח שחלקנו אינו מכיר כלל וכלל את המנהג הזה למרות שנחגג במקומות רבים באופן מעורר התפעלות.

סדר ט"ו בשבט הוא מנהג יהודי שנולד במאה ה-17 בצפת. הכוונה היתה לערוך התכנסות חגיגית ולחלוק כבוד לסמלי החג: העצים, הפרחים והפריחה, תנובת הארץ כולה. היה בכך כדי לעורר מודעות סביבתית (שהיתה קיימת עפ"י רוח התקופה) לטבע הסובב אותנו. לא קיים סדר ט"ו בשבט אחיד אלא גירסאות רבות ושונות זו מזו. בסדר זה אנו קוראים בהגדה ייעודית (בהשאלה מההגדה של פסח). ההגדה היא אוסף של דברי חכמים המתייחסים לחג ולסמליו וקטעי קריאה נוספים בעלי זיקה לצומח ולסביבה. את קטעי הקריאה עוטפים שירים המפארים את נוף הארץ וצמחייתו. ומעל כל זה מרחפת אהבת המולדת והזיקה לאדמה.

סדר ט"ו בשבט הוא אירוע שירה בציבור יוצא דופן, ממוקד נושא וממוקד מטרה. הוא בעל ערך מוסף רב לכל משתתפיו. בשנותיי בזמר העברי זכיתי להיות שותף פעיל מספר פעמים בסדר ט"ו בשבט. החוויה יוצאת דופן בעוצמתה ובשמחה המהווה חלק בלתי נפרד ממנה. מספיק לנו להתבונן בשירה הכל כך מלוכדת ובלהט הריקודים הנלווים לשירה על מנת להתרשם מגודל המעמד. אלה מאתנו אשר לא חוו סדר ט"ו בשבט מעולם, כדאי להם לטעום מהאירוע הכל כך מיוחד הזה, לפחות פעם אחת בחיים. אולי גם הם "ידבקו" במסורת ויאמצו אותה אל ליבם


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה