שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2540
מאמרים: 7581
Like: 59
מאמרים -> בית -> בית וגן
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בית וגן
 

זה הזמן לשלם לעוזרת הבית את מה שמגיע לה


anat medit

שיהיה רק טוב

 
 

זה הזמן....

כיוון שזה בדיוק הזמן שבו מעסיקים צריכים לשלם לעובדיהם דמי הבראה ולאפשר להם לצאת לחופשה, החלטנו לעזור לעוזרת ולמי שנעזרת בה, לעשות את מה שצריך לעשות. כי גם למי שמנקה ומבשלת, מגהצת ומסדרת לנו את הבית כל השנה ( לפחות שנה)  מגיעים ימי חופשה ודמי הבראה, כמו גם ימי מחלה (כשהיא חולה) ואפילו תשלומי פנסיה. שהרי גם עוזרת הבית, כמו כולנו,  היא עובדת בעלת זכויות ולכן - .

*** זה הזמן לחשב דמי חופשה – חוק חופשה שנתית קובע שלכל עובד מגיעה חופשה שנתית בתשלום. גם לעוזרת בית מגיעה חופשה כזו או לפחות לקבל תשלום עבורם. בכמה ימי חופשה מדובר? בהתאם לוותק שצברה. אם היא עובדת בשמרה מלאה, בשנת העבודה הראשונה עד הרביעית היא זכאית לחופשה של 14 ימים (כולל 2 שבתות). מי שעובדת רק חמישה ימים בשבוע זכאית ל – 12 ימי חופשה סך הכל (כולל 2 שבתות). בשנה החמישית כבר מגיעים לעובדת במשרה מלאה 16 ימי חופשה בתשלום, בשנה השישית 18 ימים, בשנה השביעית 21 ימים ומהשנה השמינית מגיעים לכל עובד ישראלי במשרה מלאה 22 ימים. כמובן שמי שעובדת במשק בית בחצי משרה תקבל מחצית ממספר ימי החופשה האלה. ומה קורה למי שעובדת במשק בית כבר שנתיים, למשל, אבל  רק שש שעות מדי שבוע? כמו כל עובד שמועסק פחות מ -75 ימים בשנה העוזרת  זכאית לדמי חופשה בגובה 4 אחוזים משכרה השנתי. אם העוזרת מקבלת 300 שקלים בשבוע, למשל, מכפילים את הסכום ב - 52  שבועות ומחשבים כמה זה 4 אחוזים מהסכום הזה (642 שקלים).  

**** זה הזמן  לשלם דמי הבראה – על פי הסכם שנחתם בין כל העובדים והמעסיקים בשוק העבודה הישראלי, לכל העובדות והעובדים מגיע לקבל מדי שנה דמי הבראה, כדי שיוכלו לממן לעצמם כמה ימי מנוחה מעבודה ורגיעה. בכמה כסף מדובר? בסוף שנת העבודה הראשונה מגיע לעובדות ולעובדים מימון של  חמישה ימי הבראה (בשוק הפרטי מתמחרים כל יום הבראה כזה ב -  374 שקלים). בשנה השניה והשלישית מקבלים מימון לששה  ימי הבראה. בשנה הרביעית עד העשירית מקבלים מימון לשבעה ימי הבראה. בשנה האחת עשרה עד חמש עשרה מקבלים מימון לשמונה ימי הבראה. בשנה השש עשרה עד התשע עשרה מקבלים מימון לתשעה ימי הבראה ומהשנה העשרים מקבלים מימון לעשרה ימי הבראה מדי שנה. ומה קורה למי שעובדת במשק בית כבר שנתיים, אבל רק חמש שעות מדי שבוע?   הסכום שמגיע לה כדמי הבראה הוא התוצאה של הכפלת 374 (מחיר יום הבראה) במספר ימי ההבראה המגיעים לה לפי הוותק  ובחלק היחסי של המשרה (5 חלקי 43 , כי כזכור, שבוע עבודה מלא בישראל כולל  43 שעות. אם עוזרת הבית עובדת רק חמש שעות בשבוע, היקף המשרה שלה הוא  5 חלקי 43 !).  

**** זה הזמן לבדוק האם שולמו  דמי ביטוח לאומי -  למה? כדי להבטיח שהעוזרת, בדיוק כמו כל עובדת אחרת, תקבל את כל הזכויות הסוציאליות שמגיעות לה . כי רק כך היא תוכל לקבל בבוא היום את כל מה שמגיע לה (דמי לידה, דמי אבטלה, קצבת זקנה, פנסיית שארים וגם דמי פגיעה אם היא נפגעת בתאונת עבודה) מהמוסד לביטוח הלאומי . כמה צריך? 7.25 אחוזים מהשכר, או 72 וחצי שקלים מתוך כל 1000 שקלים שהעוזרת משתכרת. החוק מאפשר למעסיקה לשלם רק 5.25 אחוזים מהשכר ואת שני האחוזים הנותרים לגבות מהעובדת (משמע, לשלם רק כ-50 שקלים על כל 1000 שקלים ולהוריד את 20 השקלים הנוספים הדרושים להשלמת דמי הביטוח משכרה של העובדת).  אך רוב המעסיקים והמעסיקות מעדיפים לשלם את כל הסכום בעצמם.

את שובר התשלום מקבלים פעם בשלושה חודשים מהמוסד לביטוח לאומי והתשלום יכול להיעשות בבנק או בבנק הדואר. אפשר כמובן לשלם גם באתר של המוסד לביטוח לאומי באינטרנט www.btl.gov.il.ומה קורה אם לא שולמו דמי הביטוח ??אם עוד לא חלפה שנה מאז שהעוזרת התחילה לעבוד, לא יגבו מהמעסיקה שלה  קנס.

***** זה הזמן להבין שגם לעובדים במשק הבית יש זכות לקבל תשלום עבור ימי מחלה –החוק קובע שעובדים במשק בית זכאים לקבל שכר כשהם חולים. כמה? מדי חודש מגיע לכל העובדים בישראל יום וחצי של מחלה (המאושרת על ידי רופא כמובן). ביום המחלה הראשון אמנם לא מגיע לחולה תשלום, אבל בימים השני והשלישי זכותה לקבל 50 אחוזים מהשכר היומי. אם העובדת עדיין חולה ביום הרביעי כבר מגיע לה לקבל 100 אחוזים משכרה. ואיך מחשבים את זה כשמדובר במחלה של עוזרת בית? אם היא חלתה, וביום השני למחלתה היא אמורה לעבוד אצלך, זכותה לקבל 50 אחוזים משכרה היומי. אם היום הקבוע שבו היא עובדת אצלך הוא היום הרביעי למחלתה, זכותה לקבל ממך תשלום עבור יום עבודה מלא, גם אם לא התייצבה לעבודה. כמובן שהיא חייבת להצטייד באישור מרופא על מחלתה וזכותך לבקש לראות את האישור הזה.

****זה הזמן לשלםביטוח פנסיוני – מעסיקים צריכים לדעת שאחרי חצי שנת עבודה במשק הבית שלהם עליהם להפריש גם לעוזרת הבית כסף לקרן הפנסיה שלה. בכמה כסף מדובר? כמעסיקה עליך להפריש 10 אחוזים מגובה השכר שאת משלמת לעוזרת והיא צריכה להוסיף לסכום הזה עוד 5 אחוזים מהשכר שלה (אם העוזרת מקבלת , למשל, 1000 שקלים בחודש, צריך להעביר לקרן הפנסיה שלה 150 שקלים. 50 שקלים ירדו משכרה החודשי ועוד 100 שקלים המעסיקה תשלם מכיסה, בנוסף לשכר, כמובן). כדאי לדעת שכאשר מפטרים את העוזרת וצריך לשלם לה פיצויי פיטורים, ישמש הכסף ששילמה המעסיקה לקרן הפנסיה גם למטרה זו.   

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה