שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2286
מאמרים: 7305
Like: 59
מאמרים -> בית -> בית כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בית כללי
 

מושגי יסוד בריתוך לרתך המתחיל


יוני כהן
 
 

מעוניין להתחיל לרתך אך אינך מבין בנושא? שלפני שתצא לקניות עבור התחביב החדש, כדאי שתשלוט בכמה מונחים בסיסיים כגון רתכת אלקטרונית, שלאקה, אלקטרודות ריתוך, פאזה, סיג, ריתוך שורש ופיק.

 

סוגי רתכות

הרתכת משמשת גם מקצועיים וגם חובבנים. היא האחראית להעברת הזרם החשמלי בזמן ריתוך. הזרם החשמלי הגבוה של כל רתכת מאפשר את חיבור המתכות. תוכלו למצוא ארבעה סוגים עיקריים של רתכות: הרגילה- בעלת זרם חלופי, רתכת אלקטרונית, רתכת MIG ורתכות נוספות הנחשבות מיוחדות כגון אורגון ורתכת TIG. ריתוך חובבני יכול להסתפק ברתכת רגילה או ברתכת אלקטרונית.

 

רתכת אלקטרונית – יתרונות ריתוך ברורים

רתכת זו נוחה יותר מהרתכת הרגילה משום שהיא אינה כבדה ונחשבת קטנה יחסית. לכן ניתן לשנע אותה ממקום למקום. היא מתאימה לבנייה של כלים ומבנים קטנים כגון מלונה לכלב או מכונית באגי, והיא מספקת הספקים גדולים. למרות יתרונות אלה, יש לציין כי מחירה גבוה יותר מהרתכת הרגילה, ואולי כדאי לרכוש אותה מ"יד שנייה". רתכת פשוטה מספקת ריתוך איכותי, אם כי ההספקים שלה מוגבלים ולפעמים החיווט שלה דק, אך רתכת אלקטרונית, לרוב אין לה חיווט דק, והיא לא מגבילה אף פעולת ריתוך בשל ההספקים שלה.

 

מהי אלקטרודה של ריתוך רתכת?

פעולת ריתוך מחברת בין שתי מתכות. החומר המחבר בין שתיהן בפעולת החיתוך שבה אנו עוסקים, נקרא אלקטרודה. זהו המילוי שמותך בחום גבוה שמספקת רתכת אלקטרונית או כל רתכת. האלקטרודה מוגשת אל המתכות בצורה ידנית על ידי המרתך במקרה זה. כתחביב, די באלקטרודה 2.5 מ"מ. אלקטרודה עבה זקוקה למתח גבוה, ויש לשים לב שקיימת התאמה בין הרתכת לבין האלקטרודה שברשותכם מבחינת המתח וכן בין האלקטרודה למתכת המיועדת לריתוך..

 

מושגי ריתוך נוספים

כדי שלא יתפסו אתכם לא מוכנים בחנות למכירת רתכת אלקטרונית ואלקטרודות, שהן הבסיס, כדאי שתדעו כמה דברים נוספים:

פיק - ריתוך קטן שמבוצע בנקודה ספציפית ומטרתו לחבר בין המתכות לפני החיבור הסופי.

פאזה - פעולה שבה נוצר חריץ עוד לפני הריתוך שמטרתו לאפשר פעולת ריתוך רתכת (החריץ ייעשה לרוב באמצעות דיסק בעל צלחת שיוף מתאימה).

ריתוך שורש - ריתוך שמתבצע בכמה שכבות כאשר השורש הוא הריתוך הראשון.

שלאקה - נקראת גם סיג והיא הציפוי הפריך שנוצר לאחר הריתוך על תפר הריתוך. בדרך כלל היא יורדת לבד, לפעמים יש להסירה על ידי מכות פטיש עליה או לידה.


חשוב מאוד לציין שחובה להיעזר באמצעי בטיחות במהלך ריתוך כגון מסכת ריתוך מתאימה, כפפות וביגוד מתאים, ואין להקל ראש בנושא.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה