שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> בית -> בית כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בית כללי
 

מס שבח מקרקעין לעומת מס השבחה


david
 
 

במערכת המיסוי של ישראל יש הרבה חוקים וסוגי ניכויים, ביניהם כלולים מס שבח מקרקעין ומס השבחה. הרבה אנשים מעולם לא שמעו על המונחים האלה בעבר, ואלה שכן הרבה פעמים מבלבלים בין השניים. אז בוא נעשה סדר, אחת ולתמיד.

מס השבחה של מקרקעין

כאשר אדם משביח את הנכס שלו, הוא למעשה מעלה את שווי הנכס שבבעלותו. אף על פי שהוא לא יצר רווח ממשי כלשהו, כלומר הון שהוא חש אותו בפועל, עדיין מדובר ברווח, ועל כן הוא צריך לשלם מס.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטילה מס השבחה על בעל נכס או על חוכר לדורות לאחר שהיא אישרה תוכנית השבחה. התוכנית יכולה לכלול הרחבה של הנכס לצרכים שונים, לרבות בנייה של קומה נוספת, הוספת מרפסת, הוספת יחידת דיור חיצונית וכן הלאה.

כל פעולה שמתבצעת בנכס ומשביחה אותו, למעשה מעלה את השווי שלו, והמס מוטל על ההפרש שבין שווי הנכס לפני ושווי הנכס אחרי, ומתוך ההפרש הזה ינוכו 50 אחוז. לדוגמא, אם הנכס שלכם היה שווה בעבר 600 אלף שקלים, ולאחר הפעולות או השינויים שביצעתם השווי שלו עלה ועומד על 750 אלף שקלים, המס יוטל על ההפרש- 150 אלף שקלים, ומתוכו ינוכו לכם 75 אלף שקלים.

מס שבח מקרקעין בעקבות מכירה של נכס

כל עת שאדם יוצר רווח ממכירה של מקרקעין, ינוכה לו מס מהרווח הזה, בדיוק כמו שמבוצע ניכוי מס מרווחים הנוצרים ממקורות אחרים. כמובן שגם במקרה זה הניכוי הוא בהתאם לגובה הרווח. כמו כן, המס מנוכה גם ממכירה של מניות באיגוד המקרקעין, ולא רק מכירת נכס.

מס שבח מקרקעין נקבע לפי רווח ההון שצבר אדם כאשר הוא מכר את הנכס שבבעלותו ביחס למחיר שאותו אדם שילם עבור הנכס כאשר הוא קנה אותו. במקרים מסוימים, נדירים מאוד, בוחנים גם את הרווח שהוא אמור לקבל.

אם כן, ההבדל בין מס השבחה לבין מס שבח מקרקעין הוא פשוט- המס הראשון נוגע להשבחת הנכס שלא הועברה בעלות עליו למישהו אחר, והמס השני נוגע לרווח ההון שנוצר בעקבות מכירת הנכס (או מניות באיגוד המקרקעין).

מה דומה בין שני המסים?

יש דמיון אחד ברור בין המסים, והוא האפשרות להפחית את גובה המס, ואפילו לבטל אותו לגמרי. כדי להשיג את ההפחתה, צריך להציג שומה נגדית, וכדי להשיג פטור, צריך לעמוד באחד או יותר מהתנאים שעבורם זכאים לפטור. כדאי להיוועץ עם מומחים בתחום.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה