שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2541
מאמרים: 7584
Like: 59
מאמרים -> בית -> עיצוב
הוסף עכשיו מאמר למדור :
עיצוב
 

חשיבותו של מטבח


יובב מלמד
 
 

חשיבותו של מטבח

מטבח הוא מקום מיוחד במינו בתוך הבית. מלבד היותו החדר המסתורי שמפיק את הריחות המגרים ביותר ומספק לנו את הארוחות המשביעות שלנו, הוא מהווה את לב לבו הפועם של כל בית וכל משפחה. במטבח מתרחש הקסם של הפיכת חומרי הגלם הפשוטים למטעמים האהובים עלינו ביותר. לאחרונה נשמעו הצעות לשנות את שם המטבח ל"מטפח", היות ואנו מטפחים את הפירות והירקות והופכים אותם למנות מזינות עם המון מיומנות ואהבה. המילה מטבח, קשורה לבית מטבחיים ולאלימות גדולה, כאשר למעשה הכנת האוכל יכולה להיות פעולה עדינה, נעימה ומלאת אהבה.

אז מה בעצם, כל כך חשוב במטבח ?

מהי חשיבותו של המטבח מלבד היותו המקום ממנו יוצא האוכל? התשובות לכך רבות. ראשית כל המטבח מהווה גם את מקום המפגש של כל בני המשפחה. אנשים רבים מורגלים לאכול במטבח, סביב שולחן אחד המאחד את כל המשפחה בטקס אינטימי ומהנה, מדי יום ביומו. בבוקר אנו אוכלים את ארוחת הבוקר בטרם יוצאים ליעדינו בעבודה או בלימודים, בצהריים נפגשים לעתים לארוחת צהריים וכמובן שבערב מסובים סביב השולחן הגדול ומתענגים על ארוחה מלאה תוך כדי שיחה על הא ועל דא. למטבח יש תכונה חשובה של איחוד ומשפחות רבות מבלות את הרגעים היפים ביותר שלהם דווקא בחלל המטבח. מעבר לכך, המטבח יכול להיות מקום של יצירה, חשיבה, ניסוי ואפילו מנוחה. אנשים שאוהבים לבשל, מתענגים על כל רגע ורגע שהם מבלים במטבח. הם יוצרים מטעמים חדשים, מערבבים ורוקחים עד שיוצרים יצירות מופת קולינריות. לעתים אפשר לשכוח מצרות העולם ולשקוע בתוך פעולת הבישול המענגת והמרגיעה בתוך עולם המטבח המוגן שלכם.

מטבחים בעולם

אנשים שונים בעולם מתייחסים לאוכל בצורה שונה ומכאן ניתן להסיק על הבדלים בסגנון ובעיצוב המטבחים שלהם. למשל תרבויות המשקיעות רבות באוכל ועיצובו, כדוגמת התרבות היפנית, מעצבות מטבחים גדולים ונוחים, מאובזרים לגמרי בכל סוגי הסירים והמחבתות, מזמינים ומעודדים בישול על בסיס יומי. לעומת זאת בסין, מרבית האנשים ממעיטים לבשל בכוחות עצמם ולכן נוכחותו של מטבח בבתי המגורים היא לא עניין מובן מאליו כלל וכלל. בארצות הברית, תרבות האוכל המהיר גדלה ומתרחבת מדי שנה ויחד אתה נעלמים המטבחים המרשימים והמשובחים שמספקים ארוחות בריאות ועשירות בחומרים מזינים. גם בארץ שלנו ניתן להיכנס לבתים מסוימים ולפי מראה המטבח להסיק רבות על הרגלי האכילה והבישול של אותו האדם ואותה המשפחה. אנשים רבים מעצבים מבטחים מרשימים ומקשטים אותם בכלי ענתיקה, אולם בפועל ניתן לראות שהמטבח הוא קישוט בלבד ואינו נמצא בשימוש יומיומי. לעומת זאת, מדי פעם ניתן למצוא את עצמינו במטבח לא גדול ולא מרשים אך עם זאת, נוח ביותר, מאובזר בכל הדרוש לבישול כל סוגי התבשילים, בו ניתן להרגיש את החיים התוססים ואת הפעילות הנמרצת של המטבח הבאה לידי ביטוי בסירים מבעבעים, ריחות מענגים, אדים נפלטים מתוך הסירים ורעש נעים של בישול, טיגון, חיתוך ועוד.  בסופו של דבר המטבח מתאים את עצמו לטבח וכן כשאתם רוצים לעצב מטבח, תתחשבו בהרגלים שלכם ותתאימו את החלל לצרכים והנוחיות שלכם.

נשים במטבח

הסטריאוטיפ הידוע לשמצה של אישה כנועה המשועבדת למטבח הרס לנשים רבות את חוות הבישול והמטבח הפך בעיניהן לכלא של ממש. אך אל לנו להקשיב לדעותיהם של אנשים אחרים ולהיות מושפעים מתפיסות מיושנות של המאות הקודמות. האישה כמו גם הגבר יכולה לראות במטבח ובבישול פעולה מבורכת ומרתקת ולא משעבדת או משפילה כפי שהורגלנו לחשוב. בעזרת המטבח והבישול של הארוחות, אפשר לפנק את בני המשפחה האהובים בטעמים נפלאים, להכין מנות שאנו כה נהנים מהם וליצור דברים חדשים לחלוטין. מטבח הוא בעצם סטודיו של אמנות. אין זה סוד שאפשר להביע כל כך הרבה בעזרת האוכל, לרגש, לסקרן, להפתיע ולנחם. בישול האוכל הוא אמנות כשלעצמה וכל אחד, גבר או אישה, ילד או מבוגר, יכולים ללמוד את המיומנות הזאת ולבשל לשם התענוג ולא מתוך הכרח מבזה ומתיש. האישה צריכה לחזור לחלל המטבח וליהנות ממנו ומהחוויות המעניינות שחבויות בתוכו.

בישול בצוות, גם הוא יכול להיות פעילות נפלאה ומגבשת. אין דבר נפלא יותר מאשר להכין ביחד עם הילדים את ארוחת הערב בשביל כל המשפחה. מטבח הוא מקום בו האם והאב יכולים לבלות יחד עם ילדיהם, ללמוד יחד ולהתנסות בהרפתקאות בישול חדשות ומופלאות. במקום לנעוץ מבטים משועממים במסך הטלוויזיה או המחשב, אפשר ורצוי לעודד את הילדים הצעירים להתנסות בחוויות הבישול, ללמוד להכין ארוחות קלות והחשוב מכל, לעשות פעילות משותפת יחד עם ההורים שלא יכולים לבלות איתם זמן רב עקב דרישות העבודה.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה