שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> אונקולוגיה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
אונקולוגיה
 

טיפולים חדשניים בסרטן חלל הפה - נערך ע"י ד"ר שי שמש


יואב כהן
 
 

 

סרטן חלל הפה נכלל  בתת קבוצה של סרטני ראש וצוואר, וידוע כאחד מסוגי הסרטן הממאירים ביותר.הנתונים האפידמיולוגיים ואחוזי התמותה הקשורים לסרטן חלל הפה לא השתפרו בעשורים האחרונים, זאת למרות שהאבחנה של גידולים בחלל הפה על ידי אנשי מקצוע מיומנים, פשוטה מאד בשלבים המוקדמים. ידוע ש 90% ממקרי סרטן חלל הפה הם קרצינומת תאים קשקשיים, אך עם זאת, הגורם המדויק לסרטן זה אינו ידוע, דבר המקשה על הטיפול [1]. ברוב המקרים הטיפול המומלץ הינו ניתוח, תוצאת הניתוח טובה במיוחד כאשר הגידול קטן.גישות טיפוליות נוספות כוללות טיפול הקרנתי או\ו כימותרפיה המשולבים עם ניתוח. גישת הטיפול הרדיקלית מתבצעת במקרים של גידול מתקדם שלא ניתן לנתחו.

ההליכים הכירורגיים נבחרים בהתאם למיקום ודרגת החומרה של הגידול, ומשפיעים על הפרוגנוזה. ניתוח להסרת הלסת העליונה Maxillectomy)) הוא אחד מהניתוחים הנפוצים ביותר המערבים את הלסת וחלל הסינוס, הניתוח עלול לגרום לתופעות לוואי כגון: קושי בבליעה ובדיבור עקב יצירת מעבר (Fistula) בין הסינוסים, האף וחלל הפה. השימוש בלסת מלאכותית או תותב אוטם זמני, מסייע לחולה במהלך ההתאוששות [2]. ניתוח להסרת הלסת התחתונה(Mandibulectomy)  יכול להיות של מקטע, שול אוהיקף  (Rim)הגידול. למרות ששיעורי ההצלחה שלהשיטההמקטעית המסורתית לעומת השיטה ההיקפית אינם שונים משמעותית (75% לעומת % 64), השיטה ההיקפית  מועדפת בימינו, וזאת מהיותה יותר פשוטה ושלמה מבחינה ביומכאנית [3]. כריתה שולית (Marginal) של הלסת התחתונה מאפשרת מעורבות מצומצמת של מכתשי השיניים (האזור החלול בין השינייםלבין החך) [4].

ניתוח חלקי או שלם להסרת הלשון, (Glossectomy) ניתן לבצע כניתוח מבודד או משולב עם ניתוח להסרת בית הקול   .(Laryngectomy)דיסקציה רדיקלית של הצוואר לאחר טיפול הקרנתי חיצוני(EBRT) הוכח כגורם המשפר את פתיחת הפה, בליעה ובצקת לימפתית (Lymphedema) [5].כדי להשיג שיעור ריפוי גבוה בתרחיש של שוליים כירורגים צרים מאוד, ניתוח הבחירה הוא ניתוח ע"ש מוס (Mohs’ chemosurgery), על מנת להשיג שוליים נקיים לאחר הערכה מלאה הכוללת היקף ועומקהשול (CCPDMA) תוך שימוש בדגימה היסטולוגית של חלקים קפואים. ניתוחי חלל הפה מאתגרים מאד עקב ההשפעה שלהם על דיבור ובליעה, וכוללים ניתוחים משקמים כדי לאפשר פעולות אלו, ותוצאה קוסמטית מקסימלית.

לעיתים קרובות מבוצעת כימותרפיה יחד עם טיפולי הקרנה כטיפול בגידולי חלל הפה מדרגות חומרה קלה עד בינונית. הקרנה חיצונית היא פרוצדורה נפוצה ולא כואבת. המצאות שונות חסות על הרקמה הבריאה, לדוגמא רדיותרפיה בעוצמה מווסתת (IMRT)[6]בה הקרינה הממוקדת משפיע על הגידול וחסה על הרקמה הבריאה הסמוכה. הטכנולוגיה החדישה ביותר בשימוש בתחום זה היא רדיותרפיה בעוצמה מווסתת המודרכת ע"י הדמיה, בשילוב עם טומוטרפיה (Tomotherapy)  - הקרנה הנמסרת במקטעים המספקת תוצאות מעודדות [7]. הקרנה פנימית (ברכיתרפיה) הינה שיטת הקרנה תוך גופית דרך צינורות או מחטים המוחדרים לתוך הגידול הסרטני, המגבירים את הפגיעה באיזור הסרטני, ומקטינים את תופעות הלוואי ופגיעה ברקמות הבריאות. חידושים אחרונים בתחום זה יחד עם הקרנה במינון גבוה הביאו לדיווחים של 100% בשיעור ההישרדות, דיווחים אלו מבססים את שיטת ברכיתרפיה כשיטה המועדפת לטיפול בגידולים שטחיים או מוקדמים של חלל הפה [8].השימושבטומוגרפיה ממוחשבת בעלת אנרגיה גבוהה(MVCT – Megavoltage computed tomography)   המשולבת עם הדמיה מאפשרת תכנון אופטימלי [9], עם זאת יש לזכור את תופעות הלוואי של ההקרנה המהוות דאגה גדולה ודורשות ניטור קפדני.


שיטות שונות שיפרו את יעילות הפרוצדורות והתוצאות שלהן.  רדיותרפיהמואצת אומופרדת (Fractionated)יחד עם כימותרפיה או טיפול ממוקד, הקרנה תלת מימדית (3D–CRT)ורדיותרפיה בעוצמה מווסתת (IMRT)הן דוגמאות לשיטות שהפחיתו את תופעות הלוואי והרעילות בצורה משמעותית בהשוואה לשיטות המסורתיות.

 

גישה נוספת המנסה לטפל בסרטן הפה היא הקרנה המשולבת עם טיפול כימותרפי עם ציספלטין(RADPLAT) גישה זו הביאה לשיעור ההישרדות של 90% עם תפקוד איברים טוב יותר [10]. בדרך כלל כימותרפיה מבוצעת יחד עם  טיפול הקרנתי.  כיום משתמשים בתרופות כימותרפיות ממשפחת הטקסנים כמו פאקליטאקסל (Taxol) ודוסטאקסל (Taxotere) יחד עם תרופות אחרות כמו ציספלטין, FU5,  וקרבופלטין. הטקסנים ו FU5    בנוסף לפעילות הכמותרפיות גורמים גם לרגישות הגידול לטיפול הקרנתי (Radiation sensitizers). טיפולים ממוקדים אשר פותחו לאחרונה לדוגמהCetuximab  נוגדן מונוקלונלימסוגIgG1 אשר פוגע בקולטנים מסוג EGFRעם פעילות חריגה. ניסויים קליניים בשלב הראשון בשיטה זו מצביעים על למעלה מ 70 % הישרדות [11] ומציעים תקווה חדשה בטיפול בגידולים של חלל הפה.
מקורות:

1.         Werning, J., Oral cancer: diagnosis, management, and rehabilitation. Vol. p. 1. May 16, 2007: ISBN 978-1588903099.

2.         Shambharkar, V.I.e.a., A simple technique to fabricate a surgical obturator restoring the defect in original anatomical form. J Adv Prosthodont., 2011. 3(2): p. 106-109.

3.         Barttelbort, S.W.e.a., Rim mandibulectomy for cancer of the oral cavity. The American Journal of Surgery, 2004. 154(4): p. 423-428.

4.         Muscatello, L.e.a., Marginal mandibulectomy in oral cancer surgery: a 13-year experience. Eur Arch Otorhinolaryngol., 2010. 267(5): p. 759-64.

5.         Ahlberg, A.e.a., Morbidity of supraomohyoidal and modified radical neck dissection combined with radiotherapy for head and neck cancer. A prospective longitudinal study. Head & Neck, 2012. 34(1): p. 66-72.

6.         Pederson, A.e.a., Concurrent Chemotherapy and Intensity-Modulated Radiotherapy for Organ Preservation of Locoregionally Advanced Oral Cavity Cancer. American Journal of Clinical Oncology, 2011. 34(4): p. 356-361.

7.         Hsieh, C.H.e.a., Image-guided intensity modulated radiotherapy with helical tomotherapy for postoperative treatment of high-risk oral cavity cancer. BMC Cancer, 2011.

8.         Chatani, M.e.a., High dose rate brachytherapy using molds after chemoradiotherapy for oral cavity cancer. Japanese Journal of Radiology, 2011.

9.         Libby, B.e.a., Use of megavoltage computed tomography with image registration for high-dose rate treatment planning of an oral tongue cancer using a custom oral mold applicator with embedded lead shielding. Brachytherapy, 2011. 10(4): p. 340-344.

10.       Kano, S.e.a., Superselective arterial cisplatin infusion with concomitant radiation therapy for base of tongue cancer. Oral Oncology, 2011. 47(7): p. 665-670.

11.       Robert, F.e.a., Phase I study of antiepidermal growth factor receptor antibody cetuximab in combination with radiation therapy in patients with advanced head and neck cancer. J Clin Oncol, 2001. 19: p. 3234-3243.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 3 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה