שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות הנפש
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות הנפש
 

ביטחון עצמי


איתמר פסקל

מכון תל-אביב לפסיכותרפיה

www.tapi.org.il

 
 

 

ביטחון עצמי הינו מונח שמשתמשים בו רבות בסיטואציות שונות ולמטרות שונות. בשיחת אנשי חינוך אודות תלמידים, בחדר הטיפולים של הפסיכולוגים, בשיחות בינאישיות בין חברים.... ובייננו לבין עצמנו. הדימוי העצמי שלנו מעסיק אותנו וגם את הסביבה שלנו כאשר היא מנסה לעיתים להבין את ההתנהגות שלנו.

מהו בעצם ביטחון עצמי או דימוי עצמי? דימוי עצמי הינה התפיסה שלי לגבי עצמי – מה אני חושב על עצמי בכל תחומי החיים. מה הדעה שלי אודות יכולותיי? הערכים שלי? מעמדי החברתי? המשפחה ממנה הגעתי?  כל אילו נמדדים על ידנו באמצעות אמות מידה שנעות בין טוב לרע.

הדימוי העצמי מתפתח מגיל ינקות, ואינו תכונה מולדת, אדם אינו נולד עם דימוי מסוים כלפיי עצמו אלא בונה אותו במהלך השנים. זה נכון שהשנים הראשונות הן משמעותיות ביותר ובהן נבנה הבסיס המרכזי לדימוי העצמי, אך גם בגיל גדול יותר נערכים שינויים ותובנות חדשות בתפיסת האדם את עצמו.

הדימוי העצמי נבנה בתהליך מאוד פשוט, מתוך חוויות עם הסביבה המשמעותית לילד / אדם.  דימוי עצמי חיובי יתפתח כאשר תגובות הסביבה היו חיוביות , מקבלות ואמפתיות. דימוי עצמי שלילי יתפתח כאשר התגובות היו שליליות , לא מקבלות, כועסות ולא מכילות. בגיל הינקות הדמויות המשמעותיות שמשפיעות הן ההורים או הדמות המטפלת הראשית ולשנים אחר כך מתווספות דמויות נוספות משמעותיות כגון – אנשי החינוך, החברים הקרובים והחברה אליה האדם משתייך.

הדימוי העצמי אינו טוב  או רע, חיובי או שלילי, אי אפשר לומר על אדם  באופן כולל וגורף שיש לו דימוי עצמי נמוך או גבוה. וזאת משום שיש לנו דימוי עצמי שונה לגבי תחומים שונים. לדוגמה אדם יכול להיות בעל דימוי עצמי חיובי וגבוה כלפיי יכולות החשיבה שלו ויכולת פתירת בעיות אך עם דימוי עצמי שלילי ונמוך כלפיי היכולות הפיזיות האתלטיות שלו. כך שדימוי עצמי מורכב מתפיסות שונות בתחומים שונים.

ביטחון עצמי בריא וחזק הוא זה שמודע ומקבל את הניגודיות הזו והמורכבות הזו. זה שקשה לך בתחומים מסוימים זה לא אומר שאתה חלש, המודעות לתחומים בהם קשה לך ואינך טוב והקבלה שלהם היא החוזק והדימוי הבריא. זו טעות לחשוב שאדם שרוצה להיות טוב בכל,ומאמין ביכולתו להיות טוב בכל, פרפקציוניסט שאינו מקבל טעויות או התפשרויות הוא בעל דימוי טוב וחזק, אלא ההיפך.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה