שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2541
מאמרים: 7584
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות הנפש
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות הנפש
 

מחלקות תשושי נפש במסגרת בתי חולים סיעודיים


LeadsCatch
 
 

אחד הדברים המפחידים ביותר עבור אדם בוגר הוא איבוד שליטה פיזי או נפשי. הקלעות למצב בו אינך מסוגל להתמודד באופן עצמאי עם היומיום, מצב בו צרכיך הבסיסיים תלויים באדם אחר, נשמע לרובינו כחלום בלהות. למרבה הצער, ישנם לא מעט קשישים במצב סיעודי או כאלו המוגדרים תשושי נפש, הנאלצים לחיות את הסיוט המתמשך הזה למשך שארית חייהם.  

אנשים עלולים להגיע לכדי מצב סיעודי מסיבות שונות. לעיתים מדובר בגורמים זמניים, התקפים לפרק זמן מסוים של פציעה, מחלה או החלמה מטיפול חודרני, אך אצל קשישים, בחלק נכבד מן המקרים, מדובר במצב כרוני של ניוון, חסר מרפא, שיכול רק להחמיר עם הזמן. אין עוררין על העובדה, כי החיים במצב סיעודי אינם נעימים וקלים ומדרך הטבע כרוכה בהם מידה רבה של תסכול, בושה, פחד, כאב ומוגבלות. מודעות האדם למצבו מדגישה אולי את חוסר האונים שהוא חש, אך בסופו של דבר, אחרי שלב ההסתגלות, קשישים במצב סיעודי יכולים להמשיך לנהל מערכות יחסים ושגרת חיים מלאת תוכן. ישנם מספר פתרונות עבור קשישים במצב סיעודי, המותאמים לתפקודם וליכולת הכלכלית שלהם. הם יכולים לקבל סוגים שונים של סיוע סיעודי, ביתי או להשתלב במסגרות ייעודיות, כמו בתי אבות או בתי חולים סיעודיים, המציעים בצד העזרה המקצועית, גירויים ופעילויות, המתאימים ליכולות הדיירים.

עם כל הכבוד לתפקוד הגוף, בני אדם נוטים לייחס חשיבות רבה יותר לתפקוד המוחי. קשישים, המוגדרים תשושי נפש, מאבדים בהדרגה את צלילותם ובסופו של דבר את זהותם. הם מתנתקים מהמציאות הסובבת בתהליך ארוך של עינוי רגשי, שאינו פוסח על קרוביהם, הצופים בכאבו של יקירם וחווים אובדן של אדם בעוד גופו ממשיך להתקיים ללא פגע. גם במקרה של תשושי נפש קיימות דרכים שונות של התמודדות ביתית ומוסדית, כאשר העזרה הנדרשת היא לרוב שמירה על הקשיש מפני פגיעות שהוא עלול להביא על עצמו, שלא מדעת. לניוון מוחי קצב משתנה ובלתי ניתן לחיזוי; ומאחר וההתדרדרות יכולה להיות איטית למדיי, קשישים תשושי נפש יכולים עדיין לקחת חלק פעיל בחיי היומיום ואף להנות מהזמן הנותר, על אף ההכרה בגורל האכזר, האורב בפתח.

על אך הקושי הרב במצבים שתוארו לעיל, המצב החמור ביותר אליו יכול להקלע קשיש הוא שילוב בין הניוון הגופני והמוחי; דהיינו, תשושי נפש במצב סיעודי. אין דבר שיכול להכין אדם או בני משפחה לאסון שכזה ועל פניו נדמה, כי אין בעצם דרך להתמודד עימו ולהפכו לנסבל. הקשיש הופך לנטל מעשי ומעמסה רגשית כבדה על סביבתו והוא עצמו נמצא במבוכה וסכנת חיים תמידית בשל מצבו.

בתי חולים סיעודיים או מחלקות תשושי נפש סיעודיים במסגרות שונות הם פתרון יחיד מסוגו, המאפשר לאותם קשישים ובני משפחותיהם להמשיך לנהל חיים נוחים ככל האפשר. בתי חולים סיעודיים עבור תשושי נפש דואגים לסיוע סיעודי מלא ובמקביל מתמחים בתמיכה והגנה, הנדרשות עקב איבוד הצלילות. הקשישים מפסיקים להיות אבן ריחיים על צואר המשפחה. הם זוכים לטיפול רפואי מקצועי, המשמר את כבודם העצמי ומאפשר להם להפיק את המירב ממצבם על ידי תרופות, גירויים קוגניטיביים וטיפולים מיוחדים לסובלים מדמנטיות שונות כמו חדר חושים. מוסדות אלו מהווים גלגל הצלה, הן לקשישים והן לבני משפחותיהם ובכך, מאפשרים המשך קשר אישי קרוב ונקי ממתחים, כעסים ורגשות אשם. 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה