שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2572
מאמרים: 7616
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות הנפש
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות הנפש
 

מרוב חפצים לא רואים את הבית- אגרנות כפייתית


שי טופיגן
 
 

 

אגרנות כפייתית היא מחלה נפשית המוכרת בעולם הרפואה המודרני. מדובר באנשים שאינם מסוגלים לזרוק חפצים חסרי שימוש ותועלת מביתם ויתר על כן הם אוגרים חפצים בכמויות ומחפשים חפצים שהם יכולים לאחסן בביתם.

מחלה זו, על אף שלא גורמת לכאבי ראש, בחילות, הקאות, חום גבוהה, כאבי גב או כל תסמין אחד של המחלות הרגילות שאנו מכירים, גוררת אחריה השלכות שליליות ביותר בכל מיני תחומים בחייו של החולה.

ביתו של אגרן כפייתי

התסמינים המובהקים של החולים במחלת אגרנות כפייתית הם: שמירה על חפצים שבורים, מקולקלים וחסרי שימוש, קושי לזרוק דברים לאשפה מחשש שיום אחד ימצא להם שימוש, כתיבה ושמירה של רשימות מכולת ורשימות אחרות גם שנים לאחר כתיבתם, חיפוש באשפה וברחוב אחר דברים שניתן לאסוף הביתה, קנייה אדירה של מוצרים ומצרכי מזון בכמות הגדולה והחורגת ממידת הסבירות הנחוצה. תסמינים אלה גורמים לכך שביתו של האגרן יהיה כל כך עמוס בדברים, עד שפנים הבית כבר אינו נראה כבית אלא כמזבלה או מחסן אחד גדול. חשבו על כך כי ביתכם יהיה מלא כמעט עד אפס מקום בחפצים. לאן שלא תפנו תראו ערימות של דברים המגיעות לעיתים עד התקרה, ואף חוסמות כניסה לחדרים אחרים. מעבר לכך שהחיים הופכים להיות צפופים וכמעט ואין מקום לזוז בבית היות והחפצים תופסים את השטח, יש לכך השלכות נוספות המשפיעות על חייו של החולה במחלת אגרנות כפייתית.

השלכות לאגרנות

כאמור, ביתו של האגרן הכפייתי מבולגן ועמוס ברמות חריגות שלא קיימות אצל אף אדם שאינו סובל ממחלה זו. גם האנשים המבולגנים ביותר לא מגיעים לרמה של בלגן, צפיפות ועומס הקיימת בביתו של האגרן. אי לכך, הסובלים מאגרנות כפייתית לא יכולים או יותר נכון מתביישים לארח חבים בביתם כמו גם בני או בנות זוג. עובדה זו הופכת אותם למבודדים וגורמת להם לחיות בבדידות נוראית ולהישאר במרבית היום בביתם.

הבית המבולגן והעמוס משפיע על נפש האדם בכך שהוא הופך את האנשים החיים בו לעצבניים יותר, נוטים למצבי רוח ודיכאונות, ובאופן כללי האווירה בבית מתוחה באופן תמידי ואינה שלווה כלל.

ישנו פתרון למחלה, והמעוניינים לשנות את חייהם ולהיפטר מהאובססיה יכולים לפנות לשירותי בריאות הנפש שיעזרו להם להפחית ואף להעלים את האובססיה. 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה