שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות הנפש
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות הנפש
 

נשים ודיכאון


yuvi golo
 
 

 


דיכאון בקרב נשים

לפני גיל ההתבגרות , נראה כי לא קיים הבדל בשיעור הדכאונות בקרב בנים ובנות אך כשמגיעים לגילאי 11 ו 13 מופיעה עליה חדה בשיעורי הדיכאון עבור בנות . הדברים הולכים ונעשים גרועים יותר בגיל 15 , אז למתבגרות יש סיכוי כפול בדיוק לחוות דיכאון רציני ביחס לבנים . הדיכאון מופיע כאמור בזמן ההתבגרות , זמן בו התפקידים והציפיות משתנים באופן קיצוני ומהיר . הלחץ של גיל ההתבגרות כולל את יצירת הזהות וכמובן את השינויים ההורמונליים . החרדות המלוות לכך שונות לגמרי בין בנים ובנות ויכול אפילו שמשויכות יותר לדיכאון המופיע בקרב המתבגרות . מחקרים שונים מראים כי בנות בבתי הספר התיכוניים מציגות שיעורי דיכאון גבוהים בהרבה ביחס לבנים , בנוסף להפרעות חרדה , הפרעות אכילה והפרעות התאמה לסביבה . הבנים מצידם מציגים רמות גבוהות יותר של הפרעות התנהגות .

שלב ההתבגרות – מערכות יחסים ותפקידי העבודה של הנשים

הלחץ בכלליות יכול להיות מיוחס לדיכאון בקרב אנשים הפגיעים יותר ביולוגית לדיכאון . כמה חוקרים שיערו כי השיעורים הגבוהים יותר של הדיכאון בקרב האוכלוסייה הנשית לא נובעים בשל פגיעות גבוהה יותר אלא בשל הלחצים הייחודיים מולם הנשים מתמודדת . לחצים אלה כוללים אחריות כבדה גם בבית וגם בעבודה , הורות יחידה וגידול הילדים ואף דאגה להורים המתבגרים . הדרך שבה הגורמים הללו עשויים להשפיע על הנשים באופן ייחודי אינה מובנת במלואה עדיין .

גם עבור גברים וגם עבור נשים , השיעורים של הדיכאון הכבד גבוהים יותר עבור הגרושים והפרודים ונמוכים ביותר בקרב הנשואים , כשהנשים תמיד מציגות שיעורים גבוהים יותר של דכאונות ביחס לגברים . האיכות של הנישואין גם עשויה לתרום באופן משמעותי לדיכאון.  מערכת יחסים שאינה אינטימית ומשרה ביטחון , כמו גם מריבות בנישואין , עשויים להיות קשורים קשר ישיר להופעת הדיכאון בקרב נשים .  ניתן לטפל בחלק מהבעיות בעזרת קורס פרחי באך למעשה, שיעורי הדיכאון הגבוהים ביותר מופיעים בקרב נשים בעלות נישואין גרועים .

נשים רבות חוות התהגויות ושינויים פיזיים מסוימים המשויכים עם שלבים שונים במעגלים הווסתיים שלהן . בקרב כמה נשים , השינויים הללו הם קיצוניים מאוד , מתרחשים באופן קבוע ואפילו כוללים הרגשת דיכאון , עצבנות ורגשות שליליים אחרים , כמו גם שינויים פיזיים . השינויים הללו נקראים  " סינדרום קדם – וסתי " (PMS) או " הפרעת דיכאון קדם – וסתית " (PMDD) ולרוב מתרחשים לאחר הביוץ והופכים לקשים יותר ויותר עד שהווסת מתחילה . מדענים חוקרים כיום את העלייה והירידה המעגלית של האסרוגן והורמונים אחרים העשויים להשפיע על תהליכים כימיים במוח הקשורים לחולי דיכאוני .

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה