שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות הנפש
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות הנפש
 

קבוצה טיפולית לסובלים מקושי גופני


לי באומן

לי באומן , אשת המילה הכתובה, ליברלית , אוהבת לכתוב על סוגיות מגדריות ו אביזרי מין .

 
 

טיפול קבוצתי הוא אחד הכלים הטיפוליים החזקים ביותר. יאלום, בספרו- טיפול קבוצתי, הלכה למעשה- מפרט את החשיבות של יחסים בין אישיים ואלמנטים של למידה בין אישית כפקטור מזרז ריפוי או שינוי. לדידו, הקבוצה היא כוח תרפויטי מאחר והיא מהווה מיקרוקוסמוס חברתי, בו מושם הדגש על היחסים הבין אישיים כמו גם על החוויה הרגשית המתקנת.

לפי יאלום, ניתן הלמשיג את הסימפטומים הפסיכולוגים כנובעים מהפרעה ביחסים בין אישיים, ולכן התפקיד של פסיכותרפיה לסייע למטופל ללמוד איך לפתח יחסים בין אישיים לא מושבשים. הקבוצה הפסיכותרפויטית הינה ייצוג של העולם החברתי: חברי הקבוצה, דרך פידבק מאחרים ובחינה עצמית מתחילים להיות מודעים לאפסקטים חשובים בהתנהגותם הבינאישית: חוזקם, המגבלות שלהם, שיבושים בין אישיים ולא אדפטיביים.

ניקח לדוגמא קבוצה טיפולית של אוכלוסיית מטופלים עם בעיה רפואית כלשהי. אמנם תהיה הומוגניות מסויימת בקבוצה לאור הסלקציה הראשונית על פי ההתמודדות עם המחלה הרפואית הדומה. עם זאת, כל אדם יהיה שונה מרעהו, ויחד הקבוצה תהיה כמו מיקרוקוסמוס של העולם החברתי שבחוץ. התכנים שעלולים לעלות בטיפול קבוצתי סביב בעיה רפואית יכולים לכלול את התחושות במערכת הרפואית, את הקושי בקבלת תפקיד החולה, טכנות כלפי רשלנות רפואית ועוד.

העיסוק בתחום של רשלנות לעיתים מעורר את התחושה שנעשה למטופל עוול, לא בהכרח רק על ידי מטפליו, אלא גם על ידי החיים- למה הוא דווקא חלה במחלה זו? מה הוא עשה שזה מגיע לו. תחושות אלו הן קשות ואין להן עצה פרקטית כמו התקשרות עם עו"ד רשלנות רפואית . עם זאת, חשוב לתת מקום לקושי של האדם בהתמודדות עם מחלתו, והקבוצה הטיפולית היא מקום מצויין לבירור עצמי וחברתי בנושאים אלו בסביבה מוגנת ומכילה.

חשוב כמובן שיהיה מנחה תומך ומקצועי על מנת לתת את המענה הטיפולי המתאים ולהחזיק את הקבוצה.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה