שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות השן
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות השן
 

דלקת חניכיים


גיל הראל
 
 

דלקת חניכיים היא אחת המחלות השכיחות ביותר בקרב בני אדם.
השיניים נמצאות בתוך עצם (עצם המכתשית) ומחוברות בסיבים. רקמת החניכיים עוטפת אותן וכך מגנה על השיניים.

דלקת חניכיים היא מחלה זיהומית, הנוצרת בגלל מגע חיידקים הפוגעים ברקמות העוטפות את השיניים וכך גורמים לספיגה של העצם התומכת. במקרים בהם מחלת החניכיים נמצאת במצב מתקדם, ייתכנו אף תופעות התניידות שיניים ואף אובדן שיניים.
החיידקים הפוגעניים חודרים לעיתים דרך הרקמות ויכולים לגרום במקרים קיצוניים לנזק ללב.
דלקת היא הגורם העיקרי לאובדן שיניים. לרוב הדלקת מתפתחת בלי התראה, לכן ישנה חשיבות להיבדק באמצעות רופא שיניים מוסמך.

תחילת התפתחות המחלה - הופעת דימום בעת צחצוח שיניים, צבע החניכיים הופך מורוד לאדום ותיתכן נפיחות באזורים מסוימים. לסימפטומים השונים יכול להתלוות ריח רע מהפה. בשלב זה העצם או הסיבים המחברים את השן עדיין לא נפגעו ולכן ניתן לטפל במחלה בקלות יחסית אצל שיננית וכן באופן יעיל על ידי צחצוח השיניים נכון.

כאשר המחלה היא במצב מתקדם - כל הרקמות התומכות בשן יהיו נגועות וכתוצאה מכך תתקיים פגיעה בעצם המכתשית. בין הסימפטומים אשר עשויים להתגלות: חניכיים לא צמודים היטב לצוואר השן, מוגלה בין השיניים לחניכיים , רווחים בין השיניים, השיניים רופפות ואינן מקובעות חזק בלסת, ריח וטעם רע בפה.

במידה וזהו המצב, יהפוך הטיפול מורכב יותר ויכלול: הסרת הפלאק והאבנית מפני השן ומהרווח שבין החניכיים והשן. במקרים הקשים יותר, בדלקת חניכיים מתקדמת, צריך רופא השיניים לבצע לעיתים ניתוח לשיפור מצב החניכיים והעצם התומכת בשן.

לרוב באמצעות טיפול הולם ניתן לעצור את התפתחות מחלת החניכיים, אך יהיה קשה עד בלתי אפשרי להשיב את מצבן התקין והמקורי של השיניים.

מעבר לחיידקים או סיבות גנטיות הגורמות למגוון דלקות חניכיים, ישנם עוד כמה גורמים שחשוב להיות מודעים לקיומם:

עישון –מהווה גורם משמעותי בהתפתחות מחלת חניכיים. עישון משפיע לרעה על אספקת הדם לחניכיים וכתוצאה מכך לירידה ברמת ההגנה מפני חיידקי רובד השן, מה שמאפשר התפתחות מהירה של הדלקת.

מצבי לחץ – על אף העובדה כי מצבי לחץ ודחק אינם קשורים ישירות לפריצתן של דלקות חניכיים, ידוע ומוכח כי במצבים אלו קטנה יכולתו של הגוף לעמוד כנגד זיהומים ובמידה והגוף חלש, גם מחלת חניכיים, מעצם היותה זיהומית, יכולה להתפתח.

נשים – עבור נשים רבות סוף ימי המחזור החודשי כוללים גם נפיחות בחניכיים, כאב ואדמומיות. בתקופת ההיריון, כתוצאה משינויים הורמונאליים, גדלים הסיכויים להופעת דלקות חניכיים.
ככלל, לפני כניסה להיריון ובמהלך תקופת ההיריון רצוי לבצע בדיקות מקיפות במרפאת שיניים תוך שימת דגש על מחלות חניכיים, והקפדה על טיפולים סדירים אצל שיננית. ישנם מחקרים אשר מראים קשר בין מחלות חניכיים ובין לידה מוקדמת ובמשקל נמוך.

סוכרת – קיים קשר דו-כיווני בין סוכרת לבין התפרצותן של מחלות חניכיים. ככל שהסוכרת חריפה יותר ולא מאוזנת כך עולה הסבירות והעוצמה להתפתחות דלקת. מאידך, הדלקת יכולה לאזן את מחלת הסוכרת – נראה כי חיידקי הדלקת חודרים למחזור הדם ומעלים את רמת הסוכר בגוף ואת העמידות לאינסולין.

 כיצד ניתן להמנע מדלקת חניכיים?

צחצוח יומיומי קבוע במשחת שיניים המכילה חומר אנטי-חיידקי טריקלוסן וקו- פולימר שהוא חומר השהיה המסייע למשחת השיניים להיות פעילה במשך זמן ממושך.

בדיקה של רופא שיניים בצורה סדירה - אחת ל-6 חודשים.

ניקוי באופן קבוע להסרת אבן השן.

שמירה על תזונה מאוזנת.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה