שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2480
מאמרים: 7532
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות השן
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות השן
 

השתלת שיניים בהרדמה מלאה


liraz

לירז בן עמי

 
 
אילו שיטות הרדמה משמשות במסגרת הליכי השתלות שיניים?

ישנם שלושה אופנים עיקריים לביצוע הרדמה בטיפולי השתלות שיניים:

הרדמה מקומית – הזרקת חומר מרדים היישר אל האזור בו תבוצע ההשתלה. בחלקים האחוריים של הלסת התחתונה רקמת העצם היא עבה וקשה ביותר ולכן יש צורך לבצע הרדמה מקומית באופן שונה ומורכב יותר כאשר ההשתלה היא באזור זה של הפה. ההשתלה מתחילה לפעול מיד עם ההזרקה ומתחילה לפוג כשעה לאחר ההשתלה. גז צחוק – תחמוצת חנקן המשרה תחושת רגיעה ואופוריה באמצעות נשימה דרך מסכת גז ייעודית. במקרים מסוימים, תבוצע השתלת שיניים בהרדמה מלאה על ידי רופא מרדים.

אף על פי ששתי השיטות הראשונות שצוינו כאן הן הנפוצות והבטוחות ביותר ויעילות במניעת כאבים פיזיים, ישנם מקרים רבים בהם הן פשוט לא יספיקו. במקרים אלו, ניאלץ לבצע השתלת שיניים בהרדמה מלאה.

השתלת שיניים בהרדמה מלאה במגמת עלייה עולמית

יותר ויותר מטופלים בוחרים בשנים האחרונות לבצע השתלת שיניים בהרדמה מלאה ומרפאות שיניים מובילות מספקות שירות זה יותר מאי פעם. שיעור טיפולי השיניים שנעשים בהרדמה מלאה מהווה כמעט 10% מסך טיפולי השיניים בעולם המערבי כולו. הרדמה מלאה מאפשרת לצוות הרפואה הדנטלית לבצע טיפולים מורכבים, מכאיבים וארוכים בזריזות וביעילות ללא הימנעות או התנגדות של המטופל כך מתאפשרים טיפולי שיניים מקיפים בזמן קצר. הצמיחה הגוברת והולכת של הרדמה מלאה בטיפולי השיניים נובעת מסיבות שונות. בין השאר, התפתחויות דרמטיות בטכנולוגיות רפואיות הביאו עמן שימוש בטוח, פשוט ולכן נפוץ יותר בהרדמה מלאה. כמו כן, ישנה עלייה בחשיבות של מראה השיניים ומודעות אסתטית מפותחת גורמת לאנשים רבים שבעבר היו נמנעים מטיפול לחפש אחר טיפולים שיוכלו לעשות למרות קשיים שונים. מסיבות אלו ואחרות, השתלת שיניים בהרדמה מלאה מהווה מעל 15% מתהליכי ההרדמה המלאה שנעשים מחוץ לבתי חולים בארצות הברית. מדובר על כ-5 מיליון אמריקאים בכל שנה שעוברים את התהליך בהרדמה מלאה.

מי זקוק להשתלת שיניים בהרדמה מלאה?

לאוכלוסיות רבות לא הייתה נגישות לטיפולי שיניים חיוניים עד שהתאפשרה הרדמה מלאה גם ברפואת השיניים. מסיבות רבות ומגוונות, אוכלוסיות אלו זקוקות לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה.

ילדים

ילדים קטנים רבים חוששים מאוד מהטיפול אצל הרופא והתנגדותם הקשה אינה מאפשרת לבצע טיפולים ביעילות וברגישות הנדרשת. תהליך כוחני שייעשה בהתנגדות מתמדת, עלול להיחוות באופן טראומטי ולהשאיר את הילד עם חרדה מרופא השיניים כל חייו. הרדמה מקומית מאפשרת לבצע את הטיפול ביעילות ובשקט ובלי להעביר את הילד חוויה קשה.

בעלי מוגבלויות

בעלי מוגבלויות קוגניטיביות והתפתחויות שונות עלולים להתנגד מאוד לטיפול ויהיה קשה לבוא עמם במשא ומתן. כמו כן, בעיות לב שונות, הפרעות נשימה או אפילפסיה, גורמים לרופאים רבים להעדיף לבצע את הטיפול במרוכז ובמהירות ולכן נעשה תהליך ההשתלה בפעם אחת ובהרדמה מלאה.

קושי פיזי

אנשים רבים מתקשים לפתוח את פיהם לרווחה, בעלי רגישות יתר פיזית בשיניים עד רמה שאינם מסוגלים שנוגעים בהם באזור זה, מטופלים מסוימים אלרגיים לחומרי ההרדמה המקומית או מושפעים בצורה לא טובה מגז הצחוק ואחרים סובלים מרפלקס הקאה קשה. גם הסובלים מתופעות אלו, עשויים להיתרם בהשלמת תהליך ההשתלה בהרדמה מלאה.

חרדה

סקרים רבים מצביעים על כך שכמחצית מהאוכלוסייה סובלת מפחד בדרגה כזו או אחרת מרופאי שיניים. הפחד מרופאי שיניים מהווה את אחד הפחדים הנפוצים ואצל אנשים רבים הדבר בא לידי ביטוי בפוביה של ממש עם חרדה חריפה. החרדה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים:

פיק ברכיים, רעידות, קושי בנשימה וייתכן אף איבוד הכרה. צעקות, התכווצויות בשרירים, בכי בלתי נשלט ו"קפיצות" בזמן הטיפול. אי יכולת או הסכמה לפתוח את הפה ולאפשר את הטיפול. אי סבילות מוחלטת להכנסת מכשירי הטיפול לחלל לפה המלווה בבחילה ואף בהקאות. כיצד מתבצעת השתלת שיניים בהרדמה מלאה?

בהשתלות שיניים בהן חל אחד הקריטריונים שצוינו כאן, ימליצו רופאים רבים לבצע את ההשתלה שיניים בהרדמה מלאה. בשיטת הרדמה זו ישתמש רופא מרדים מוסמך בחומר שיגרום למטופל להיכנס אל תרדמה עמוקה מאוד שתגרום לו לאבד כל תפיסה חושית ולא יגיב כלל לגירוי מסביבתו. הרדמה מלאה נחשבת לרוב לטכניקה שמהווה מוצא אחרון והכרחי ולכן לרוב אינה מתרחשת בהשתלות שיניים. בעיקר כשההשתלה אינה מקיפה ונעשית באזור מצומצם בלבד. על אף כל זאת, במקרים בהם ההשתלות אינטנסיביות ומלוות בהשתלות עצם ובתהליכים מורכבים, הרדמה מלאה עשויה להיות מומלצת ביותר, בעיקר לאור הקשיים השונים שמטופל עשוי לחוות במהלך ההשתלה. אחרי ככלות הכול, האפשרות השנייה בכל אחד מהמקרים האלה תהיה הזנחה של מצב הלסת, החניכיים והשיניים שעלולה לגרום לטיפולים שיקומיים אינטנסיביים יותר שעשויים לעורר יותר חרדה וחוזר חלילה. לכן, מוטב לנקוט באמצעים במהירות האפשרית ולפעול בכל דרך שזמינה לנו כדי להבטיח שהבעיות הדנטליות יקבלו טיפול.

חומר ההרדמה מוכנס לזרם הדם באמצעות אינפוזיה והמטופל שיהיה תחת השפעת חומרי טשטוש חזקים מאוד לא יזכור דבר מהתהליך הרפואי וממה שהתרחש. המטופל יהיה תחת השפעה ביממה שלאחר מכן ולא יורשה להפעיל מיכון כבד בזמן זה ומומלץ להימנע מעבודה או פעילות מאומצת.

למרות הכול, עדיף ככל האפשר להשתמש בהרדמה מקומית

הרדמה מלאה תדרוש את נוכחותו של רופא מרדים שהתמחה בתהליכים מסוג זה לאור כל התהליך של ההשתלה, מה שאינו נחוץ כלל בזמן ההרדמה המקומית. כמו כן, כברל בכל תהליך של הרדמה מקומית, קיים סיכון מסוים לסיבוכים ואין כל הבטחה להיעדר סיכונים מוחלט כאשר נוקטים בהרדמה מסוג זה.

אם כן, באיזה סוג הרדמה מוטב לנו לבחור עבור השתלת השיניים המלאכותיות החדשות שלנו?

הצעד הראשון שיש לעשות בקבלת החלטות מסוג זה הוא להיוועץ ברופא המטפל - ובמידת הצורך גם לקבל חוות דעת שנייה ממומחה לניתוחים דנטליים בעל ניסיון והכשרה. הרופא המטפל שם גם כדי להרגיע ולתת תחושת ביטחון ועל מנת לדון בכל האפשרויות. במקרים של חרדה, מומלץ להיוועץ גם בגורמים טיפוליים לגבי החרדה עצמה ולחשוב על האלטרנטיבות המועילות ביותר.

רופא השיניים יסקור את ההיסטוריה הרפואית ואת הרגישויות והאלרגיות השונות וינסה לבחון בשטח בזמן אמת, עד כמה קשה התנגדותך לטיפול בפה. כמו כן, יש לבחון גם את סוג הטיפול שנזדקק לו, משך הזמן שייקח, אינטנסיביות ומורכבות הטיפול וכמובן – יש לבחון את יכולתך לעמוד בטיפול בדרכים אחרות. במידה ויתברר שאין דרך אחרת להעניק את הטיפול, ייתכן וכן ניתן יהיה לבצע השתלת שיניים בהרדמה מלאה.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה