שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2540
מאמרים: 7581
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות כללי
 

גמילה מעישון – להיגמל מהרגל רע ולהתרגל לחיות נכון


טלי גל
 
 

מילה מעישון הנו תהליך הפסקת העישון. תהליך זה אינו פשוט בשל ההתמכרות הנגרמת כתוצאה מפעולת העישון.

הניקוטין ,המרכיב המשפיע בטבק , הינו סם רעיל וממכר מאד , מבחינה פיזית ונפשית . הינו  בעל השפעות חזקות על מערכת העצבים המרכזית. גורם לשחרור דופאמין ואנדרופינים במוח ,אשר יוצרים את תחושת  ההנאה .ולכן , כל המנסה להפסיק ובמיוחד בבת אחת סובל מתסמיני גמילה : מצב רוח דיכאוני , נדודי שינה, נטיה לרוגזנות ,חרדה ,כאב ראש,סחרחורת ותיאבון מוגבר.

על מנת להפסיק לעשן  פותחו שיטות ייחודיות לטיפול בגמילה מעישון , אשר מתבצעים במכוני גמילה או באופן עצמאי.

תחליפי ניקוטין  כגון לובטין – המחקה השפעת ניקוטין ללא תופעות לואי.

זיבאן – תרופה הניתנת ע"י מרשם רופא ,שימשה במקורה תרופה נוגדת דיכאון. היא מפחיתה משמעותית את תסמיני  הגמילה הנובעים מהיעדר הניקוטין. ייחוד נובע בפעולתה המושהיית המאפשרת טיפול הדרגתי בהתמכרות לניקוטין. היא איננה מכילה ניקוטין , איננה ממכרת ,היא ממתנת ומסדירה את הפעילות המוגברת במוח באזור ההנאה והדחף לעשן. 

וורניקלין – תרופה חדשה הניתנת ע"י מירשם רופא ,אשר המחקר מוצא אותה יעילה אף יותר מזיבאן בהקלת תסמיני הגמילה מעישון.

שיטות פסיכולוגיות -שיטות לעזרה עצמית כגון ספרי הדרכה והפסקת עישון עצמית.

שיטת ההיפנוזה:  שיטה זו מעניקה לאדם באופן סוגסטיבי תחליף אדפטיבי לצורך בעישון, מסתמכת על משאביו הפנימיים, מגבירה שליטה עצמית וכדומה.

כל שיטה שמיועדת לגמילה מעישון, צריכה להיעשות בהתאם ליכולות האישיות של המעשן ובמשך אורך זמן אשר יספיק על מנת שהגמילה תצליח. גמילה מעישון דורשת סבלנות רבה מצד המעשן, כוח רצון, ואף תמיכה של החברים והמשפחה על מנת להקל עליו בתהליך הגמילה.

לא אחת, תהליך גמילה מעישון מוביל לתהליך של עלייה במשקל עקב צריכת מזון רבה המהווה תחליף לעישון. על כן רצוי להתחיל במקביל בפעילות ספורטיבית על מנת שתהליך גמילה מעישון ,לא יוביל לעלייה במשקל.

תהליך הפסקת עישון, אשר נעשה על ידי תרופות שונות, יש לעבור בהתאם להוראות הרופא, בהתאם לבדיקות מוקדמות, אשר יבחנו את רגישות הגוף לתרופות אלו. יש לקחת תרופות אלו בהתאם למרשם הרופא, בכמות המתאימה ובזמן הנכון.

גמילה מעישון יכולה לקחת זמן רב, כתוצאה מהתמכרות לעישון, ומחרדה שמא הניסיון להיגמל לא יצלח. לא פעם, מעשנים שהפסיקו לעשן, מוצאים את עצמם משותקקים לסיגריה זמן רב אחרי שהפסיקו לעשן. באמצעות תהליך גמילה יסודי וממושך, ניתן להגיע לתוצאות אופטימאליות בהן הגוף, איננו זקוק עוד לניקוטין, והמעשן לשעבר, לא מבקש עוד לצרוך סיגריות לעולם.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה