שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2501
מאמרים: 7549
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות כללי
 

דיספגיה


קורת גג
 
 
 
סוגים של דיספגיה
 
באשר לישנם שני סוגי דיספגיה: הפרעת הפה של העורית היא זו שמקורה באזור הלוע , ומקשה על מזונות מוצקים ונוזלים מהרגע הראשון של תהליך הבליעה. מקרים חמורים עלולים לסבול משאיפה מתמדת לאיזה מזון יעבור לקנה הנשימה, ובכך יחנק את המטופל.
הסוג השני הוא דיספגיה של הוושט. במקרה זה, תהליך הבליעה מצליח לקחת מזון מוצק ונוזלי מעבר ללוע, אך קשיים מופיעים כאשר הם יורדים בוושט. במקרים חמורים יתכנו הקאות מתמדות המונעות לחלוטין תזונה.
גורמים להפרעת דיספגיה
 
בנוסף לסימפטום המייצג ביותר שיש לדיספגיה, שהוא הקושי בבליעת מזון מוצק ונוזלי , ישנם סוגים אחרים של תסמינים. במקרים קשים של דיספגיה, קשיי בליעה מלווים בכאב, המכונה אודינופגיה. כמו כן, עלול להיות למטופל תחושה שהאוכל שהם אוכלים נשאר תקוע באזור הגרון והחזה .
 
במקרים של דיספגיה במערכת העיכול , יש סיכוי לשיעול ולחנק במהלך הארוחות . לעומת זאת, חולים במערכת העיכול בוושט חווים צרבת קשה והקאות של מה שנבלע . מחוץ לארוחה, כמה תסמינים של דיספגיה הם צרבת, ירידה במשקל, צמיחה חוזרת, ריר וצרדות בעת שינה.
 
דיספגיה אצל ילדים
 
מציגה סדרת סימנים אליהם עלינו לשים לב, מכיוון שילד צעיר אינו יכול להסביר את הקושי בבליעת מזון, על ההורים להיות מודעים לתופעות הבאות:
 
דחיית מזון מוצק.
מתח גוף בזמן האכילה.
שיעול, הקאות וקשיי נשימה בזמן האכילה.
ירידה במשקל
אבחון דיספגיה
 
בשל מגוון הגורמים הרבים שמאחורי דיספגיה, רופא יצטרך לבצע עבודה יסודית בכדי לאבחן את הבעיה. גם כאשר מדובר במקרה קל של מחלה זו, חייבת להיות נכונות לדעת מדוע היא מתרחשת ומהו הטיפול היעיל ביותר בכדי להימנע ממצבים רפואיים חמורים יותר, לא רק למחלה עצמה, אלא לתוצאות האפשריות. 
 
טיפול בדיספגיה
 
כשמדובר בדיספגיה, הטיפול אמור תמיד לכוון תחילה למנוע את החמרתו . לאחר השגה זו מטפלים בסיבה המקורית ומבקשים שיפורים חשובים עד להפסקת התסמינים ובעיית ההוכחות שנעלמה.
 
עם זאת, הגדרת הטיפול בדיספגיה אינה קלה, בעיקר בגלל המגוון הרחב של הסיבות הקיימות המניעות את המחלה.
 
כאשר מאובחנת דיספגיה בזיהום , דרך הפעולה היא השימוש המבוקר באנטיביוטיקה . במקרים בהם דיספגיה היא תוצאה של בעיות נוירולוגיות, טיפול מוטורי הוא בדרך כלל המשאב היעיל ביותר המאפשר למטופל להתגבר עליו.
 
קיומם של דיספגיה בוושט עשוי לדרוש תרופות להפחתת הצרבת וריפלוקס , תוך טיפול במצב קיבה זה למניעת דחיית הקיבה של מזון מוצק ונוזלי הנצרך ולכן צורכים מזון רפואי
 
כמו כן, בדרך כלל הרופאים מטפלים במקרים של אכאלסיה והתמצאות בוושט בעזרת התרחבות ידנית . כדי להשיג זאת משתמשים באנדוסקופ מתאים עם בלון המרחיב את הוושט.
 
לא משנה מה סוג הדיספגיה, ניתן לטפל במקרים של סרטן וגידולים רק בניתוח . אם הדיספאגיה הגיעה למצב קשה מאוד, יתכן והרופא ייאלץ להשתמש בצינור האכלה דרך הבטן כדי לאפשר למטופל תזונה מספקת.
 
 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה