שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2572
מאמרים: 7615
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות כללי
 

הרניה - מהי וכיצד מטפלים בה


אלונה שלום

אלונה שלום,

המרכז הישראלי לרפואה בכירה

http://xn--5db8ao.co.il/inguinal-hernia/

 
 

הרניה, או שבר, הינה מצב קליני הנגרם בעקבות היחלשות שרירי דופן הבטן. המחלה נפוצה הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים. הרניה יכולה להתפתח עקב גורמים מולדים, השמנת יתר, פעילות פיזית מאומצת, פציעה או טראומה.

הרניה הינה מצב של פלישת איברים פנימיים דרך חלל ההרניה שנקרא חלל הצפק. במקרה זה ניתן להשיב את האיבר למקום על ידי דחיפתו בחזרה אל מחוץ להרניה.

תופעת הרניה מסוכנת שדורשת התערבות כירורגית דחופה הינה מצב של הרניה כלואה. בסיטואציה מסוג זה, איברים פנימיים בולטים אל תוך חלל הצפק דרך פתח צר בדופן הבטן ונכלאים שם. כלומר, נוצרת לולאה של איבר פנימי שהשכיח מביניהם הינו המעי. במקרה כזה יכולה להיגרם הפרעה בזרימת הדם עד כדי נמק וחסימת מעיים.

כדרך טיפול בהרניה, על מנת למנוע מצב של הרניה כלואה, רוב הרופאים ממליצים על התערבות כירורגית בשלב הראשוני אף במצבים בהם ההרניה לא גורמת לשום סוג של כאב בקרב המטופל.

תיקון הרניה יכול להתבצע בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית. ניתוח מסוגזה נחשב לבטוח יחסית לעומת ניתוחים אחרים, אך הוא אינו מומלץ לכל אוכלוסיות החולים. החולים להם לא ימליצו על ניתוח שכזה יהיו בדרך כלל בגיל השלישי, בעלי מחלות אחרות או בעלי הרניה קטנה מאוד.

האשפוז לאחר ניתוח לתיקון הרניה יהיה בדרך כלל יומיים אך במקרה ויתרחשו סיבוכים, החולה עלול להישאר באשפוז והשגחה למשך זמן רב יותר. משך ההחלמה עומד בדרך כלל על פרק זמן של שבועיים עד שלושה שבועות ולאחריהם ניתן לחזור לשגרת החיים היום יומית. לאחר הניתוח תינתן הגבלה על הרמת משקל כבד ועל ביצוע פעילות גופנית מאומצת.

אם כן, ניתוח לתיקון הרניה הינו אחד הניתוחים השכיחים ביותר בעולם הרפואה. במידה והמטופל מאובחן עם הרניה יש להתחיל טיפול בו במקום ולקחת בחשבון את האופציה הניתוחית. במידה והתגלתה הרניה כלואה יש לבצע ניתוח חירום על מנת למנוע מוות וסיבוכים קריטיים נוספים. 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה