שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2578
מאמרים: 7622
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות כללי
 

מחלות ריאה והטיפול בהן


עורכת
המשתמש טרם עידכן את החתימה שלו.
 
 

הריאות הן איברי הנשימה העיקריים בגוף האדם. תפקידן: לשאוף את האוויר סביבנו, ולהעביר את מולקולות החמצן שבו אל תאי הדם האדומים, הנושאים אותן אל כל תאי הגוף. בנוסף, הריאות פולטות החוצה מן הגוף את הפחמן הדו חמצני, תוצר הלוואי של תהליך הנשימה. 

ישנם סוגים שונים של מחלות ריאה, העשויות לגרום לקשיים בנשימה ולפגיעה בתפקוד היומיומי. הגורמים למחלות ריאה יכולים להיות סביבתיים, כמו למשל עישון או זיהום אוויר, והם גם יכולים להיגרם בשל נסיבות גנטיות. הטיפול במחלות הריאה משתנה בהתאם לסוג המחלה, אופיה ודרגת החומרה שלה, ונע בין שימוש במרחיבי סימפונות, סטרואידים, אנטיביוטיקה ועוד, ועד לפיזיותרפיה לשיקום ריאה ותמיכה בחמצן הניתנת באמצעות מחולל חמצן. במאמר זה נסקור כמה מחלות ריאה נפוצות ודרכי הטיפול בהן.

 

 

אסתמה (קצרת)

 

 

אסתמה היא מחלת ריאות כרונית בה מתרחשת היצרות של של דרכי האוויר הגורמת לקוצר נשימה. הביטוי של המחלה הוא בהתקפים של קוצר נשימה, צפצופים בנשימה ושיעול. ההנחה כיום היא שאסתמה נגרמת כתוצאה משילוב של כמה גורמים: תורשה, אטופיה (נטיה גנטית לפיתוח אלרגיות), דלקות בדרכי הנשימה כתוצאה מזיהומים ויראליים וחיידקיים, עישון, וחשיפה לאלרגנים, זיהום אוויר או חומרים כימיים מסויימים. הטיפול באסתמה מתרחש בשלוש חזיתות:

טיפול מניעתי - צמצום החשיפה לגורמים אלרגניים כמו אבק, אבקנים, עשן סיגריות, פרוות בעלי חיים וכדומה, הפסקת עישון וכן הימנעות מפעילות גופנית במזג אוויר קר או בעת זיהום אוויר.

טיפול במנגנון הדלקתי המביא ליצירת המחלה באמצעות תרופות (סטרואידים).

 

 

COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease)

 

 

מחלת ריאות חסימתית כרונית הגורמת לקשיי נשימה בשל חסימה כרונית בדרכי הנשימה המובילים לריאות. מדובר לרוב בשילוב של שתי מחלות: ברונכיטיס כרונית ונפחת. הסימפטומים העיקריים של המחלה הם קושי בנשימה, קוצר נשימה במאמץ, צפצופים בנשימה, לחץ בחזה, שיעול חזק עם ליחה. גורמי המחלה הם לרוב עישון כבד ארוך טווח או חשיפה מוגברת לעשן ולזיהום. מחלה זו גורמת נזק בלתי הפיך לריאות.

אין טיפול המרפא את החולה מ- COPD או שמסוגל לתקן את הנזק שנגרם לריאה. הטיפול מתרכז בהקלה בסימפטומים של המחלה באמצעות הפסקת עישון, מתן טיפול תרופתי - מרחיבי תרופות וסטרואידים להקלה על הדלקת ולעיתים אנטיביוטיקה למניעת זיהומים. בנוסף, חלק מחולי ה- COPD נדרשים לקבל טיפול בחמצן הניתן באמצעות מחולל חמצן (או בלוני חמצן) ועוברים טיפולי פיזיותרפיה לשיקום הריאה.

 

 

אמפיזמה (נפחת)

 

 

מחלת ריאות חסימתית הנגרמת בשל עישון ממושך הגורם להרס נאדיות הריאה, דבר המוביל להיווצרות שקי ריאה גדולים המלאים באוויר. מצב זה פוגע קשות בתפקוד הריאות - הן מבחינת יכולתן לחמצן את הדם והן מבחינת יכולת מערכת הנשימה להכניס ולהוציא אוויר באופן תקין. הנפחת מתאפיינת בקוצר נשימה במאמץ ולאחר מכן גם במנוחה, והחולים בה נתקלים בקושי בביצוע פעילות גופנית בסיסית. הנפחת עלולה להוביל לאי ספיקה נשימתית או אי ספיקת לב. חולי נפחת מטופלים במרחיבי סימפונות וסטרואידים בשאיפה לצורך הקלה על קוצר הנשימה, וגם בקבלת חמצן לפי הצורך.

 

 

דלקת סימפונות כרונית (ברונכיטיס כרונית)

 

 

דלקת כרונית של הסימפונות המתפתחת כתוצאה מזיהום של מערכת הנשימה או כתוצאה מעישון ממושך. המחלה מתבטאת בשיעול טורדני הנמשך כמה שבועות ואף חודשים, הפרשות ליחה, חום, עייפות ותחושת אי נוחות בחזה לאחר שיעול. מטרת הטיפול בברונכיטיס היא הקלה על הנשימה והסימפטומים באמצעות תרופות להקלה על הכאב, טיפול בשיעול באמצעות מתן סירופ או כדורים מדכאי שיעול ומכייחים, אנטיביוטיקה, משאפים או אינהלציה של חומרים מרחיבי סימפונות ומדכאי דלקת ושימוש במכשיר אדים.

 

 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 4 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה