שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2480
מאמרים: 7532
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות כללי
 

סוגי מכשירים למדידת סטורציה


תמיר פרל
 
 

לרמת חמצן בדם משמעות רבה וקריטית לתפעול הנכון ולתפקוד התקין של גוף האדם. ישנו מכשיר מיוחד המאפשר לנטר את רמת החמצן בדם. למעשה כולנו מכירים את האטב עם הנורה האדומה אותה מלבישים על האצבע כאשר הוא זה שנותן את התוצאה המראה מהי רמת החמצן בדם. אנחנו מכירים את המכשיר מקופת החולים, מחדרי המיון ולמעשה בכל פעם שבודקים את הסימנים החיוניים שלנו נמדדת רמת החמצן בדם. איך בדיוק מזהה המכשיר הקטן מהי רמת הסיטורציה שלנו?

למעשה הפנס המיוחד המותקן בתוך האטב, מאבחן מהו צבע הדם המדויק והוא זה שמחשב את רמת החמצן שבדם. המכשיר עושה זאת על ידי הבדלה בין הדם הוורידי לבין הדם העורקי כאשר תוצאה תקינה תהיה תוצאה המעידה על רמה של 96% ומעלה של המוגלובין הקשור לחמצן.

כאשר התוצאה נמוכה מ96% משמעותה היא שישנה בעיה כלשהי עם החמצן אשר מגיע אל מערכת הדם. זה עשוי להיות בעקבות מחלת אסתמה, כשל נשימתי, חנק, בצקת בריאות ובמקרים חמורים בעקבות בעיה לבבית.

סיטורציה – סימן חיוני

מד הסיטורציה מעדכן אותנו און ליין ומספר לנו באופן רציף מה מצבו של הנבדק. על כן אנחנו מוצאים כי אצל חולים מנוטרים, מהווה מד הסיטורציה אחד המכשירים החיוניים המעדכן את הצוות הרפואי  אודות רמת החמצן בדם. במחלקות לטיפול נמרץ, במחלקות לפגים כמו גם בכל מחלקה מנוטרת (שהיא למעשה מחלקה המתפקדת כמו מחלקה לטיפול נמרץ) מחוברים החולים המאושפזים למכשיר שמנטר כל הזמן את רמת החמצן בדם. התוצאות מופיעות על גבי המסך שמעל למיטתו של החולה יחד עם שאר המדדים הנבדקים אצלו באופן רציף. על פי רוב, המסכים הללו משדרים גם בעמדת האחיות וכך ישנו פיקוח הדוק אחר המצב הרפואי ואחר הנשימות של כל חולה הנמצא במחלקה. כאשר רמת החמצן יורדת באופן פתאומי, המכשיר יאותת ויזעיק את הצוות. ככל שהרמה תרד עוד הרי שהצוות הרפואי יוזעק באופן דחוף על ידי המכשירים אשר יאותתו על בעיה חמורה. באופן כזה ניתן להתערב באופן מידי בעת הצורך ולטפל בחולה. לעיתים ההתערבות המידית מצילה חיים.

לא תמיד זה היה פשוט כל כך

אז היום אנחנו מכירים את המכשירים הפשוטים והקלילים המתלבשים על האצבע של היד או של הרגל או על תנוך האוזן ותוך שניות ספורות אנחנו יודעים מה מצבנו מבחינת רמת החמצן בדם. בעבר לא היה זה פשוט כל כך להגיע למידע אמין בדבר רמת הסטורציה בדם ובמקרים רבים המידע היה מתפספס כאשר המצב הספיק להידרדר עוד יותר.

גם כאשר כבר הופיעו המכשירים שיש לנו היום, היו האטבים הרבה פחות יציבים. הם לא הוכיחו את עצמם בתנאים מסוימים כמו במקרים שהציפורן הייתה מרוחה בלכה או כאשר המדידה נעשתה בחוץ מתחת לשמש הקופחת. גם הסוללה לא הייתה חזקה כל כך והמכשיר דרש תחזוקה שוטפת בכדי לפעול. היום יש לנו את מדי החמצן בדם ברמות מתקדמות כפי שמתאים לשנות האלפיים המתקדמות.

התכונות של מדי הסטורציה העדכניים

המכשירים מהדור החדש מודדים את אחוז רווית החמצן בקלות ובמהירות. הם מודדים גם את הדופק כאשר זה משלים את המעקב אחר החולה ומעניק את מלוא המידע אשר במקרים רבים היא קריטית ממש לצורך מתן הטיפול הנכון.

המד עשוי כעין אטב כביסה והוא מתלבש ונאחז על האצבע. בלחיצת כפתור הוא מופעל ועם הסרתו מהאצבע הוא נכבה באופן אוטומטי.

מדובר במכשיר שהוא קל משקל, נוח ופרקטי לנשיאה, צריכת האנרגיה שלו נמוכה, הוא מתאים עד ל – 600 בדיקות. מכשיר זה מיועד לאנשים החולים במחלות לב, לחולי אסטמה, לחולים בברונכיט ובאופן כללי לאנשים שעלולים לסבול מחוסר חמצן. במקרים רבים יהיה עליהם לשאת אתם בתיק את המכשיר בכדי לאבחן בזמן אמת ירידה בחמצן. מכשיר זה עונה על הצורך הזה בגלל ממדיו ומשקלו הנמוכים. למעשה המכשיר כולל הסוללות לא שוקל יותר משישים (60!) גרם.

מדי הסטורציה בשירות הרפואי

כידוע, כל חולה שמגיע אל חדר מיון או בטר"ם כדי לקבל טיפול רפואי דחוף, נבדק באופן כללי ונלקחים ממנו הסימנים החיוניים. זה כולל בדרך כלל בדיקת לחץ דם, מדידת חמצן בדם ומדידת חום. כל אלו נעשים היום באמצעות מכשור מתקדם ומהיר להפליא. בעבר, היו מדי לחץ הדם שונים לגמרי והתהליך ארך יותר זמן בשל כך. כך גם עם מדידת חום. מי לא זוכר את המדחום שדרש "שתי דקות מתחת ללשון?"... מדי הסטורציה היו אף הם בגודל של טרנזיסטור משנות השישים עם חוטים וסיבוכים שהפכו את כל תהליך הבדיקה למסורבל.

היום, חולה המתייצב בחדר המיון נבדק במהירות רבה כאשר תוך פחות מדקה יש לנו את כל המדדים המדויקים שלו. אלו נעשים במהירות שיא באמצעות מכשירים אלחוטיים, מכשירים מדויקים מאוד ואמינים.

כיום, יכול כל פרמדיק וכל מי שמציע שירותים של רפואה דחופה, הן כמתנדב פרטי והן כחבר בארגוני ההצלה השונים הפזורים בכל רחבי הארץ, להחזיק ברשותו את כל הציוד הנועד לבדיקת החולה כאשר במקרים רבים מאוד, בזכות אלו ניתן ממש להציל חיים.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה