שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> בריאות כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בריאות כללי
 

פעילות גופנית מבוקרת בבית אבות לתשושי נפש


nurielcohe

nuriel

 
 

אחד האתגרים הגדולים ביותר הניצבים בפני אנשי הצוות של בית אבות לתשושי נפש הוא איך להעסיק את תשושי הנפש השוהים בהם, אותם קשישים שלקו בדמנציה שהיא פגיעה ברמת התפקוד של קליפת המוח ובעקבות כך אובדן יכולות מנטליות, קוגניטיביות וחברתיות.
השאלה במה למלא את שגרת יומם מתחדדת לנוכח הידיעה שניתן להאט את התדרדרות מצבם הקוגניטיבי באמצעות הפעלה נכונה שלהם. בית אבות לתשושי נפש המכבד את עצמו ישתדל להרחיב את היריעה ולא לספק שירותי השגחה והזנה בלבד, אלא להעניק לקשישים תשושי הנפש גם פעילויות מגוונות, אפילו שלכאורה הם אינם מגיבים אליהן, ולא תמיד ניתן להבחין בשינוי בולט במצבם הפיזי או הקוגניטיבי וגם לא במצב רוחם.
מחקרים רבים כבר הוכיחו כי פעילות גופנית משפרת את חיי הקשישים בכמה וכמה היבטים. הן פיזית עם חיזוק המערכת החיסונית ובכלל בריאות משופרת, הן מנטלית עם הסיפוק על היכולת לקיים פעילות כזו למרות הגיל והמגבלות הנובעות ממנו משמח מאוד את הקשישים והן נפשית שכן נפש בריאה בגוף בריא, אמרו חכמינו זכרונם לברכה וכמו תמיד צדקו.
כשמדובר בתשושי נפש, המצב מורכב יותר: עקב הפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי קשישים אלה לא מבינים את ההוראות ומה עליהם בעצם לעשות, ובשל כך הם חשופים יותר לפגיעות ופציעות גם כשמדובר בפעילות ספורטיבית מתונה. כשהפעילות נעשית במסגרת בית אבות לתשושי נפש, אנשי הצוות מיומנים בתרגול הקשישים, משגיחים על כל קשיש בשבע עיניים ומודעים לכל ניואנס, וכך הסכנה פחותה יותר וניתן להפיק את התועלת המצופה מהפעילות הגופנית.
חשוב לזכור שאצל רוב תשושי הנפש, כל עוד המחלה לא הגיעה לשלב מתקדם הפוגם ביכולות המוטוריות, הגוף במצב סביר ועל כן אין מניעה בעצם לקיים פעילות גופנית. מדובר בפעילות מהסוג של "קום ולך", או הפעלת שרירי הידיים או הרגליים, מסירות עם כדור, תרגילים לשיפור שווי משקל ויציבות וכדומה.
אין מחקרים רבים בנושא השפעת הפעילות הגופנית המבוקרת על איכות חיי תשושי הנפש בהיבטים השונים, וזאת מכמה סיבות: קודם כל, תשושי הנפש נחשבים "חסרי תקווה" ועל כן אין הרבה גופים שמוכנים להשקיע כסף במחקרים אודות חייהם. דבר שני, עקב הפגיעה הקוגניטיבית הם לא מסוגלים לדווח על מצבם, על תנודות במצב רוחם וכו'.
ובכל זאת מעדויות אמפיריות עולה תמונה ברורה, לפיה פעילות גופנית מתונה, המתבצעת במסגרת בית אבות לתשושי נפש, תחת השגחה והכוונה מקצועיים, מחזירה לקשישים תשושי הנפש את האור לעיניים, ואולי אפילו מאטה את התדרדרות מצבם הקוגניטיבי.
אסור לשכוח שעצם קבלת תשומת הלב מהמדריכים או מאנשי הצוות של בית האבות לתשושי נפש במהלך הפעילות הגופנית די לו לגרום לשינוי חיובי. עוד פרמטר שחשוב לתת עליו את הדעת הוא מספר הקשישים המתרגל ביחד את הפעילות הגופנית. למעשה יש יתרון לפעילות משותפת: הקשישים מגלים יותר מוטיבציה כשהם רואים את חבריהם מבצעים פעילות זו או אחרת גם בלי להבין במה מדובר, אבל מצד שני קבוצות גדולות מדי עלולות לגרום למצב של "תפסת מרובה לא תפסת".


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה