שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2125
מאמרים: 6954
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> פלסטיקה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פלסטיקה
 

בוטוקס


קורת גג
 
 

מקור הבוטוקס

קלוסטרידיום בוטולינום, האורגניזם ממנו נגזר הבוטוקס, נמצא במצב לא אקטיבי בסביבה הטבעית, כולל בקרקעות מעובדות וביער, ובמשקעים של אגמים, נחלים, מי חופים ומים לא מטופלים.

החיידק יכול להימצא גם במעיים של יונקים ודגים ובזימים וקרביים של סרטנים ורכיכות אחרות. התקיימות טבעית כזו של חיידק הקלוסטרידיום בוטולינום בדרך כלל לא מזיק יחסית. בעיות מתעוררות לרוב רק כאשר ספורות עוברותת לתאים וגטטיביים והאוכלוסייה התאית גדלה לנקודה בה החיידק מתחיל לייצר את הטוקסין בוטולינום, הנוירוטוקסין הקטלני באחראי לבוטוליזם.

נוירוטוקסינים מכוונים למערכת העצבים, ומשבשים את תהליכי האיתות המאפשרים לנוירונים לתקשר בצורה יעילה.

איך הבוטוקס עובד?

הטוקסין בוטולינום הוא אחד החומרים הרעילים ביותר הידועים לאדם. מדענים העריכו כי גרם אחד בודד יכול להרוג עד מיליון אנשים וכמה קילוגרמים יכולים להרוג את כל בני-האדם על פני כדור הארץ. בריכוז גבוה, הטוקסין בוטולינום יכול לגרום לבוטוליזם, מחלה חמורה ומסכנת חיים. בוטוליזם, שנותר ללא טיפול, עלול לגרום לכשל נשימתי ולמוות . למרות שטוקסין הבוטולינום הוא כל כך רעיל ויקר, בוטוקס מבוקש מאוד.

הטוקיסן בוטולינום הוכח כחלבון טיפולי מוצלח ובעל ערך כאשר המינון, תדירות הטיפול ומגוון התנאים הקליניים נלקחים בחשבון.

הזרקת בוטולינום לבני אדם יכולה להיעשות בריכוזים מאוד נמוכים, והיא פועלת על-ידי מניעת סיגנאלים מתאי העצב שמגיעים לשריר. מה שביעילות משאיר את השרירים ללא הוראות להתכווצות, ולכן משתק אותם.

על מנת שהשרירים יתכווצו, העצבים משחררים שליח כימי, אצטילכולין (נוירוטרנסמיטר), בצומת שבה קצות העצבים פוגשות את תאי השריר. האצטילכולין מתחבר לרצפטורים על תאי השריר וגורם לתאי השריר להתכווץ או להתקצר. הזרקת טוקסין בוטולינום מונעת את השחרור של אצטילכולין, מה שמונע התכווצות של תאי השריר. ההשפעה של הבוטולינום גורמת לירידה בהתכווצות שרירים חריגה, מה שמאפשר לשרירים להיות פחות נוקשים.

שימושים רפואיים וקוסמטיים

טוקסין הבוטולינום משמש בעיקר כטיפול להפחתת הופעת המראה של קמטים בפנים וקווים עדינים אצל מבוגרים בתהליך של ניתוחי פנים או מתיחות פנים. מעבר ליישומים האסתטיים, בוטוקס נמצא יעיל בטיפול במגוון רחב של מצבים רפואיים, כולל מיגרנות, הזעה עודפת ושלפוחיות שתן דליפות. בוטוקס משמש כיום לטיפול מעל 20 מצבים רפואיים שונים, עם יישומים נוספים תחת חקירה.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה