שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2545
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> רפואת נשים
הוסף עכשיו מאמר למדור :
רפואת נשים
 

חודשי הריון והתפתחות העובר


דליה דוידי
 
 

חודשי הריון והתפתחות העובר

איזה כיף לך, את בהריון, ואת בטח מבלה חלק גדול מזמנך בתהיה מה קורה עם העובר שלך, איך הוא נראה ועד כמה התפתח. אז הנה לך תאור קצר של התפתחות העובר במהלך חודשי הריון, שליש אחרי שליש, לפי חודשי ההריון:

חודשי ההריון מחולקים גם ל-3 שלישים, או טריימסטרים, כפי שהם נקראים בשפה המקצועית.

שליש ראשון, שבוע 1-12:

חודשי הריון – השליש הראשון להריון, מרגע ההתעברות ועד שבוע 12:

בשליש ההריון הראשון  התינוק שלך יהפוך מקבוצת תאים קטנטנה  לעוברון קטנטון

חודש 1 (שבועות 1 עד 4): הביצית המופרית נמצאת בשק אטום, שק ההריון או שק מי השפיר, המתמלא בהדרגה בנוזל. השליה מתחילה להתפתח, מעבירה חומרים מזינים לתינוק ומפנה פסולת.מתחילה להיווצר תצורת הפנים באופן גס. עגולים קטנים לעיניים, לפה ולאף, תאי דם מתהווים והלב הקטן מתחיל לפעום. חודש 2 (שבועות 5 עד 8)– תווי הפנים ממשיכים להתפתח  והעיניים מתחילות להיווצר. נתחיל לראות את תחילת התפתחות האוזניים, הגפיים ואפילו אצבעות ובהונות.  צינור העצבים העובר מהמוח דרך חוט השדרה, כבר קיים גם הוא ועצמות מתחילות לקרום תצורה. בערך באמצע תקופה זו ניתן כבר לראות את פעימות הלב באולטרא סאונד.     חודש 3 (שבועות 9 עד 12)– הגפיים כבר מעוצבות וכך גם אצבעות ובהונות הרגליים. אברי הרביה, צפורניים ושיניים מתחילות להתפתח. התינוק מתחיל לסגור ולפתוח את האגרופים. מערכות השתן והדם עובדות. התינוק מעוצב בשלמות, והסיכוי להפלה יורד משמעותית.            בסוף החודש השלישי אורכו של תינוקך כ-6-7 ס"מ .                       

 

השליש השני– שבועות 13-24.

בדר"כ  חודשי הריון אלה נחשבים לנוחים והטובים ביותר. חודשי הריון אלה כבר אחרי בחילות הבוקר ואי הנוחות של חודשי ההריון המאוחרים עדיין לא מתחילה. התינוק ממש מתחיל לפתח תווי פנים, האישה מתחילה להרגיש את תנועות העובר וניתן כבר לגלות את מינו של התינוק.

חודש 4 (שבועות 13 עד 16)– הציפורניים ממשיכות להתפתח ושיער,ריסים וגבות, נוצרים. התינוק יכול כבר למצוץ את האגודל שלו ואפילו לעשות פרצופים.אברי המין מפותחים במלואם, וניתן כבר בדר"כ לזהות את המין העובר, ומערכת העצבים מתחילה לתפקד.   חודש 5 (שבועות 17 עד 20)– בדר"כ כבר תרגישי תנועות עובר. שרירי התינוק מתחילים להתפתח, תנועה שעלולה להרגיש כמו ריפרוף. שיער צומח על הראש הגב והכתפיים.                                                                   חודש 6 (שבועות 21 עד 24)- טביעות האצבעות והבוהן של התינוק נראות לעין. בשלב זה העפעפיים מתחילים להיפרד והעיניים נפתחות. התינוק מגיב לקולות ע"י שינוי בדופק, ויתכן שתרגישי בשיהוקים של התינוק.                                                                                           בסוף החודש השישי, אורכו של התינוק  כ -30 סנטימטרים.

                        

השליש השלישי-  (שבועות 25-40) – אומנם חודשי ההריון נספרים עד חודש תשיעי (או שבוע 36) אך בפועל יש לספור כ 9.5-10 חודשי הריון.

חודש 7 (שבועות 25 עד 28)– התינוק מפתח מאגרי שומן בגוף. שמיעת התינוק מפותחת במלואה, הוא משנה תנוחות בתדירות גבוהה יותר ומגיב לגירויים.      חודש 8 (שבועות 29 עד 32)– מוח התינוק מתפתח במהירות בשלב זה. תנועות ובעיטות התינוק יהיו מורגשות יותר והתינוק כבר יכול לראות ולשמוע. כמעט כל מערכות האברים הפנימיים מפותחות, חוץ מהריאות.                                                                        חודש 9 (שבועות 33 עד 36)- משקל התינוק עולה במהירות . הריאות כבר קרובות למלוא בתפתחותן. התינוק כבר בעל רפלקסים המאפשרים לו לסובב את הראש, לתפוס באצבעותיו, להגיב לאור וקול ולמצמץ., והתינוק כבר מתהפך ומתמקם לקראת הלידה.                                                                     חודש 10 (שבועות 37 עד 40)– יתכן שאופי תנועות העובר בחודש הריון זה ישתנו, בגלל הצפיפות ברחם. אם זה עדיין לא קרה כעת התינוק יתהפך, כשראשו מטה, לקראת הלידה. מוחו של התינוק ממשיך להתפתך במהירות, והוא כבר מוכן לפגוש את העולם בשלב זה. אורכו של התינוק כ-50 ס"מ.

יתכן שההיריון שלך יארך עוד מעט ויתכן שהלידה תקרה בשבועות אלה ממש, בכל מקרה שתהיה לך לידה קלה, טובה ובריאה והתחלת הורות קסומה.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה