שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2286
מאמרים: 7295
Like: 59
מאמרים -> בריאות -> רפואת עור
הוסף עכשיו מאמר למדור :
רפואת עור
 

אין חדש תחת השמש – טיפולי פנים וסודות היופי בעת העתיקה


דני אלון

דני אלון

 
 

טיפולי פנים וטיפולים קוסמטיים בכלל אינם נחלתו של העידן המודרני. ממצאים ארכיאולוגיים מתעדים הן מכשירים וכלי קיבול והן חומרים שונים ששימשו אנשים מתקופות שונות לצרכים קוסמטיים שונים.

איפור כסמל מעמד

אף כי סודות היופי והאיפור כמו גם חלק ניכר מסודות הטיפולים הרפואיים הטבעיים היה ידוע לבני העת העתיקה, נראה כי לא כל אישה וגבר באותם הזמנים נהנו מהאפשרות להתאפר. במצריים העתיקה נהנו בני המעמדות הגבוהים מהאפשרויות הללו. גם כוהני דת במקומות שונים השתמשו בסוגים שונים של איפור, כשהמטרה שלהם הייתה בעיקר דתית. ואולם כל אלה אינם גורעים מהעובדה שסודות רבים וחומרים רבים היו מוכרים למומחים באותה העת. חלק מהסודות הללו יישארו, כנראה, נחלת העבר לתמיד. ביוון העתיקה וברומא השתמשה שכבה רחבה יותר באיפור ובצעה טיפולי פנים , אף כי גם שם מרבית התושבים לא בצעו את הטיפולים הללו באופן קבוע.

גם בארץ ישראל בעת העתיקה נהגו נשים להתאפר באופן קבוע. כיון שארץ ישראל הייתה עורק מעבר ראשי לסוחרים שונים, היו נשות הארץ מודעות היטב לכל החומרים הקיימים ולכל החידושים, אם וכאשר באו לאוויר העולם. אומנות הפיתוי, מסתבר, איננה נחלת הזמן החדש בלבד.

המטרות השונות של הטיפולים הקוסמטיים בעת העתיקה

טיפולי פנים בעת העתיקה כמו גם היום בוצעו במטרה לשמור ולהגן על עור הפנים ולייפות אותו. מטרה נוספת של הטיפולים הללו ומריחת האיפור הייתה, ככל הנראה, הגנה מפני יצורים מטרידים שונים, כולל זבובים ויתושים למיניהם. ישנה סבירות גבוהה כי מומחים לדבר ידעו גם לבצע טיפולים שכיום אנו קוראים להם "אנטי אייג'ינג".

היוונים והרומאים הביאו את האיפור לרמות גבוהות ביותר.ישנן הוכחות לכך שנשים השתמשו בסומק ובצבעים שונים במטרה אחת ויחידה – להסתיר פגמים בפנים ולהדגיש קווי יופי אופייניים אצל המתאפרת. בנות המעמדות הגבוהים הוסיפו לאיפור גם טיפולי פנים .

החומרים ששמשו לטיפולים ולאיפור.

למרות שבעת העתיקה היה תחום הכימיה מפותח למדי ומשכילים בני הזמן ההוא ידעו לייצר חומרים מורכבים למדי, הרי שמרבית החומרים ששמשו לצרכי איפור כמו גם טיפולי פנים, הגיעו ממקורות טבעיים. צמחים שונים, אבקות, שמנים, דונג ואפילו חלב שימשו למטרות שונות ומשונות. הטיפולים היו, ככל הנראה, סוגים שונים של עיסוי. עם זאת, ישנן הוכחות לכך שמומחים לדבר ידעו גם להחדיר חומרים שונים אל מתחת לעור.

ככל שמעמיקים לחקור מסתבר שחלק ניכר מהידע העומד לרשותנו כיום בנושא טיפולי פנים , איפור ואנטי אייג'ינג, היה ידוע זה מכבר לבני התרבויות השונות בעת העתיקה. התחושה כאלו מדובר בהמצאות חדשות נובעת, ככל הנראה, מהשקיעה שחלה בתחום בימי הביניים ועד לעת החדשה המוקדמת (סוף המאה ה-15 ואילך).


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה