שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> זוגיות -> בגידות
הוסף עכשיו מאמר למדור :
בגידות
 

מונוגמיה- טבע או כפייה?


tom lacham
 
 

 

 

המילה מונוגמיה מורכבת בעצם משתי מילים מונו-יחיד וגמוס- נישואין. יצור מונוגמי הוא זה המקיים יחסי מין עם בן זוג אחד, לו הוא שומר אמונים ונמנע ממגע מיני עם פרטנרים נוספים במקביל.  המונוגמיה מקובלת אצל חלק מבעלי החיים כמו הנשר, הבונה והדרבן ונחשבת לצורת התא המשפחתי המקובלת כיום ברוב החברות והתרבויות בעולם. במדינות מפותחות הפך המונח "מונוגמיה סדרתית" לנפוץ, במיוחד בשנות החיים שלפני הבאת ילד לעולם. לפי מונוגמיה זו, במהלך חייו מקיים האדם פעילות מינית עם יותר מפרטנר אחד אבל לא במקביל.

חוקרים רבים ניסו במרוצת השנים לבחון האם בני האדם הם יצורים מונוגמיים ביסודם. זוג חוקרים מארה"ב, דוד ברש וג'ודית ליפטון, טוענים בתוקף כי בדומה לבעלי החיים, נאמנות מינית איננה טבעית לבני האדם וכי קיומה דורש מאמץ עילאי וסתגלנות. במחקרים שערכו השניים נמצא כי רק בעלי חיים ספורים  שמתנהלים באופן מונוגמי – מספר סוגי ציפורים ותולעים. כל היתר נוטים לקיים יחסי מין פוליגמיים (פוליגמיה- ריבוי בני זוג) כדי להתרענן וכדי להשביח את הגנים. גם בני האדם נוטים לפוליגמיה מטבעם אך מעדיפים, לרוב, לסגל לעצמם אורח חיים מונוגמי או אורח חיים מונגמי למראית עין. לדברי ברש וליפטון, בגידה פיזית ניצבת במקום השני בסולם ההתנהגויות האובססיביות של בני האדם (המקום הראשון, למקרה שתהיתם, שייך להתנהגות אלימה). על פי נתונים סטטיסטיים,  50% מהנשים בוגדות בבעליהן, ו-70% מהבעלים בוגדים בנשותיהם. אצל נשים, באופן מפתיע, מתרחשת הבגידה מוקדם יותר במהלך חיי הנישואים.

בעשורים האחרונים חלה התפתחות הדרגתית בנושא ואלטרנטיבות מסוימות למונוגמיה מתקבלות בהבנה מסויגת, לפחות אצל חלק מהמגזרים במדינות המערב. כך למשל, חילופי זוגות בתוך מערכת יחסים קיימת או מערכת יחסים פתוחה עשויים לעורר עניין שלילי אך לא יובילו זוגות הנמצאים בהן אל הגרדום. לעומת זאת, קיום מגע מיני עם פרטנר אחר שלא בידיעת בן הזוג, מה שמכונה "בגידה", זוכה לגינוי גם אצל אנשי הקידמה הנאורים ביותר.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה