שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> זוגיות -> חתונה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
חתונה
 

שמלת כלה – התפתחות המנהג והאופנה ביהדות ובישראל


אבי ביטון
 
 

 

ביהדות קיימים מספר סמלים בולטים ומיוחדים לטקס החתונה, המבדילים אותו מטקסי חתונה בתרבויות אחרות בעולם. החופה, שבירת הכוס, ענידת הטבעת, ויותר מכל- שמלת כלה לבנה, שהיא הסמל והתמונה המרכזיים בכל חתונה יהודית. לא ברור ממתי החל המנהג של לבישת שמלת כלה לבנה בטקסי החתונה היהודיים, בהלכה אין מקורות המצביעים בוודאות על מנהג או מצווה שכזו בעת העתיקה, ויתכן ומדובר בהשפעה של מנהגים אירופאים מימי הביניים. ידוע כי בחג האהבה העברי (ט"ו באב) בתקופת המשנה והתלמוד, יצאו בנות ישראל לכרמים כשהן לבושות שמלות לבנות, ונפגשו עם בחירי ליבן, ומכאן הועבר המנהג בתקופה מאוחרת יותר לטקסי החתונה.

צבעי השמלה

הצבע הלבן המקובל של השמלות מסמן טוהר (בדומה למשמעותו בטלית), ומקובל היה לתפור שמלות צנועות מאוד, רחבות, ללא מחשופים ובעלות שרוולים ארוכים. גם כיום מקובל, בדרך כלל, לבחור שמלת כלה בצבע לבן או בהיר מאוד, לעיתים תוך שזירה של חוטי זהב וכסף. בניגוד לעבר,  צורת  השמלה הולכת ומשתנה במידה ניכרת במהלך השנים, ובמקרים הולכים ורבים גם נשברת המוסכמה לגבי הצבע. לא מעט זוגות בוחרים (כמובן באישור החתן...) שמלת כלה בצבע לא סטנדרטי – ורוד, אדום, לילך, ובארץ כבר נראו בתקופה האחרונה כלות נועזות שבחרו בשמלת כלה בצבע שחור. בנוסף לשמלה עצמה, קיימים מנהגים שונים בקרב עדות ישראל לגבי הלבוש הנלווה – ההינומה הייתה נהוגה אצל עדות אשכנז, אך כיום התפשט המנהג לכלל הציבור. אצל התימנים מקובל היה לקשט את הכלה בתכשיטי זהב רבים, מנהג ההולך ונעלם.

קניית שמלת כלה

בישראל קיימים היום אלפי בתי עסק, גדולים וקטנים, העוסקים בנושא ההכנות לטקסי אירוסין וחתונות, ובתפירת ומכירת שמלות כלה. בחוגים הדתיים והחרדיים מקובל לתפור או להזמין שמלת כלה מסורתית האופיינית לכל זרם ופלג בנפרד, מקובל גם הנוהג להתאים את שמלת החתונה של האם (במידה ונשמרה) למידותיה של הבת. גם בקרב הציבור הדתי קיימת כיום מודרניזציה ושינויים באופנת שמלות הכלה, והעוסקים בתחום מעידים שבמקרים רבים מעדיפות בנות דתיות שמלות "נועזות" יחסית, שלא היו מקובלות בעבר. בישראל, אולי בגלל חשיבות הדת והמסורת, מוציאות הכלות הון רב על שמלת הכלה (נדיר למצוא כלה יהודיה שתוותר על שמלה קלאסית בחתונתה, ותופיע בלבוש מודרני. עלותה של שמלת כלה בין כמה מאות שקלים (מושכרת לאירוע) ועד עשרות אלפי שקלים לשמלה שנתפרה במיוחד על ידי מעצב יוקרתי.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה