שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2480
מאמרים: 7532
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דין אזרחי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דין אזרחי
 

הגשת תביעת דיבה - פיצויי ללא הוכחת נזק


המשתמש טרם עידכן את החתימה שלו.
 
 

היום, אנו חשופים יותר לתביעת על הוצאת דיבה , בגלל השימוש הרב באינטרנט, הרשתות החברתיות ופלטפורמוט נוספות המאפשרות לכל אדם לשתף את דעתו ולפעמים לפגוע בשמו הטוב של אדם אחר. ישנם מקרים בהתם ניתן להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק. במקרים אלו, בית המשפט יכול לפסוק לטובת התובע פיצויים של עד כ - 140,000 ש"ח ללא שהנפגע יצטרך להוכיח שנגרם לו נזק כתוצאה מהפרסום. כך למשל אחד מפסקי הדין הידועים שמהווים דוגמא מובהקת לתביעת דיבה שבגינה נפסקו לתובע פיצויים הינה כאשר אדם מוכר ורב פעלים בציבור הדתי, הגיש תביעת דיבה נגד עיתון מרכזי ומוכר במגזר הדתי. התובע טען, כי העיתון פרסם כתבה שבה היו תיאורים שהשמיצו אותו והציגו אותו כאדם לא חכם, עלוב ומונע מתאוות בצע. התובע אף טען, כי הדבר נעשה במטרה לפגוע בו ובשמו הטוב. מנהלי העיתון, הגיבו כי מדובר היה בטור הומוריסטי שהעביר ביקורת בדרך של סאטירה המוכרת בתור "דרך לגיטימית להבעת דעה". היות והטקסט בעיתון, היה נשוא התובענה שהטור הסאטירי כביכול עלול לפגוע במושאו, השופט התייחס  לזכותו של התובע לשמו הטוב ופסק לו פיצויים ללא הוכחת נזק.

על פי פסקי דין אלה, הכפופים לסעיף 7א' לחוק איסור לשון הרע שמסמיך את בית המשפט לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק בגין לשון הרע, הוא עשוי לקבוע פיצוי בגובה של 70,000 ₪  ובמקרים מסוימים, בתי המשפט יכולים לקבוע פיצויים כפולים על סך של 140,000 ₪ זאת במידה והתובע יוכיח כי הפגיעה בשמו הטוב נעשתה במטרה ובכוונה לפגוע לא מתוך אינטרסים אחרים כדוגמת מחאה. מדובר ללא ספק, על סכומים משמעותיים.

מסתבר שאכן שם טוב יותר טוב משמן טוב ! תובע, אשר מגיש תביעת דיבה לפיצויים בשל נזק אשר נגרם לו, חייב להוכיח שנגרמו לו נזקים בשל הפגיעה בשמו הטוב ומהם הנזקים. לעומת הגשת תביעת דיבה ללא הוכחת נזק. 

יש להדגיש כי תביעה מסוג זה איננה משימה כה פשוטה. שכן, הוכחת הנזק דורשת להביא ראיות וביניהן: עדות של אנשים שנחשפו לפרסום ומודעים לנזק שנגרם בעקבותיו, הבאת הפרסום כהוכחה לבית המשפט ובעיקר באמצעות חוות דעת מומחים. במקרה זה, בית המשפט, ידרש לאמוד את הנזק שנגרם לתובע וישקול את גובה הפיצויים.

מקרה של הוצאת דיבה בדרך של שיימינג בפייסבוק שגרם נזק לנפגע:

בעידן הרשתות החברתיות, ניתן למצוא מקרים רבים הנחשבים ל"שיימינג" אשר בעקבותם מוגשות תביעת דיבה. כך למשל ישנם מקרים בהם ניתן יהיה להגיש תביעה על הוצאת דיבה במקרה שבו גושל בחר לפרסם פרסומים משמיצים אודות מוצרים שמוכר עסק. בעקבות פרסומים אלו, נגרמים לבעל העסק נזקים כגון: אובדן לקוחות רבים ופגיעה במוניטין. מי שיכול לסייע לנפגעים משיימינג בפייסבוק, הינו עורך דין לשון הרע בעל ותק וניסיון בניהול תביעות לשון הרע והוצאת דיבה, מיומן ובקיא בתחום, שיש לו שורה של הצלחות בבתי המשפט בנושא זה.

לכן, לפני שפונים לעורך דין כדאי תמיד לקבל המלצות או חוות דעת חיוביות על עורכי דין, אשר זה תחום התמחותם. יש להיפגש עם עורך הדין על מנת לבחון האם קיימית עילה להגשת תביעת דיבה וכן לאמוד את גובה הפיצויים ולאחר שעורך הדין יבחן את הנתונים ויגעיה למסכנה כי אכן יש עילה לתביעת לשון הרע לפי חוק איסור לשון הרע, ניתן יהיה להמשיך לשלב הבא ולהגיש תביעה על הוצאת דיבה באחד מהמסלולים שפורטו לעיל.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה