שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2541
מאמרים: 7584
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דין פלילי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דין פלילי
 

הגשת תלונה ותביעה אזרחית – בגין הטרדה מינית


שירה אלה

שירה אלה

משפטנית, כותבת מקצועית של תכנים משפטיים

 
 
החוק למניעת הטרדה מינית קובע כי הטרדה מינית מהווה הן עילה פלילית והן עילה אזרחית. משום כך, אדם שהוטרד מינית יכול לפנות הן לאפיק פלילי, הן לאפיק אזרחי והן לשני האפיקים גם יחד.
 
האפיק הפלילי הוא הגשת תלונה במשטרה כנגד המטריד. האפיק האזרחי הוא הגשת תביעת פיצויים בבית המשפט כנגד המטריד. 
 
הגשת תלונה במשטרה
 
בכדי להגיש תלונה במשטרה על הטרדה מינית, על המוטרד/ת לגשת לתחנת המשטרה [בכל מקום בארץ] ולהגיש תלונה. אין צורך להתאמץ כדי לשכנע את השוטר התורן באמיתות הסיפור שלך – המשטרה חייבת לקבל את התלונה ולטפל בה [אמנם במקרים מסוימים המשטרה סוגרת לבסוף את התיק מחוסר עניין לציבור, בעיקר כאשר מדובר בעבירה קלה במיוחד, אך התלונה עצמה בכל מקרה תתקבל ותטופל].
 
יצוין כי מעבר להגשת תלונה במשטרה, אין בידי המוטרד לקדם את ההליך הפלילי. ההליך הפלילי מתנהל בין המדינה, התובעת, לבין העבריין הפלילי, הנתבע, ולקרבן העבירה אין יד בדבר.
 
תביעת פיצויים אזרחית
 
בכדי להגיש תביעת פיצויים אזרחית, על המוטרד/ת לגשת לבית משפט אזרחי ולהגיש תביעת פיצויים אזרחית. בכתב התביעה יש לציין את פרטי התובע והנתבע, את פרטי סיפור ההטרדה ואת הנזקים שנגרמו לתובע מחמת ההטרדה המינית.
 
למרות שעילת הטרדה מינית היא עילה אזרחית לכל דבר ועניין, יש בה מוטיב מיוחד: בית המשפט יכול לפסוק לתובע פיצויים ללא הוכחת נזק עד 120,000 ₪. משמעות הדבר היא כי התובע אינו צורך להוכיח לבית המשפט שנגרם לו נזק על ידי ההטרדה, אלא עצם ההטרדה מאפשרת לבית המשפט לפסוק לו פיצויים עד הסכום האמור.
 
האם אי פנייה למשטרה גורעת מאמינות המוטרד בתביעה האזרחית?
 
רבים שואלים: האם בחירתו של המוטרד להימנע מהגשת תלונה במשטרה פוגעת באמינותו בתביעה האזרחית? התשובה לכך שלילית. בית המשפט קבע כי עצם ההימנעות מלהגיש תלונה במשטרה אינה מהווה אינדיקציה לכך שהמוטרד משקר. זאת משום שלפעמים אנשים שהוטרדו חוששים מאי הנעימות שעלולה להיגרם להם במהלך החקירה המשטרתית, ולכן פשוט מוותרים על התלונה.
 
עם זאת, כאשר מדובר בעבירה חמורה, כגון אונס, על נפגע העבירה להתלונן במשטרה. בית המשפט קבע כי ישנו אינטרס חברתי מובהק להילחם בתופעות חמורות כאלו ולהעמיד לדין את העבריינים, ומשום כך הציפיה היא כי קרבן העבירה יתרום את חלקו על ידי שיגיש תלונה במשטרה.
 
הטרדה מינית במקום העבודה
 
כאשר ההטרדה המינית מתרחשת במקום העבודה, ניתן להתלונן בפני האחראי על הטרדות מיניות בעבודה, ובמקרים מסוימים אף לתבוע את המעביד על התרשלותו במניעת ההטרדה המינית.
 
על פי החוק להטרדה מינית, "מעסיק חייב לנקוט אמצעים סבירים, בנסיבות הענין, כדי למנוע הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה, על ידי עובדו, או על ידי ממונה מטעמו אף אם אינו עובדו, ולטפל בכל מקרה". זאת ועוד, "מעסיק המעסיק יותר מ-25 עובדים חייב... לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית והתנכלות במסגרת יחסי עבודה ויפורטו בו דרכי הגשת התלונות שענינן הטרדה מינית או התנכלות והטיפול בהן".
 
מעביד שהתרשל ולא קיים את החובות הנ"ל נושא באחריות אזרחית לפגיעה בעובד שלו. משמעות הדבר היא כי עובד שהוטרד מינית יוכל להגיש תביעת פיצויים אזרחית כנגד המעביד שלו.  

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה