שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2385
מאמרים: 7348
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דין פלילי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דין פלילי
 

מעשה מגונה באינטרנט


אלעד שניר
 
 

בשנים האחרונות ישנם מקרים רבים של עבירות מעשים מגונים באינטרנט. במאמר הבא נביא את אופיו של החוק ונסביר מה הם הקשיים המלווים את ההתמודדות המשפטית.

מבחינת הציבור, העונש על מעשה מגונה באינטרנט לא צריך להיות שונה מעונש על מעשה מגונה בכל זירה אחרת. יחד עם זאת, נדמה כי המחוקק עדיין לא גיבש מסקנות מכריעות לגבי התמודדות עם מעשים מן הסוג הזה. יתרה על כך, השינויים הטכנולוגיים מרחיקי הלכת מציבים בפני החוק אתגרים חדשים על בסיס יומיומי. אל הבעייתיות הזו יש להוסיף את העובדה שהאינטרנט אינו נמצא בבעלותה של מדינה מסוימת בלבד. לדוגמא, האם אזרח של מדינה זרה אשר מבצע מעשה מסוים במצלמת רשת ופוגע באזרח ישראלי צריך לעמוד לדין במדינת היעד, או אולי בישראל? זו היא שאלה מרתקת אחת מיני רבות, אשר מלמדת היטב על המעמד של האינטרנט בחיינו ועל האופן בו הוא שינה את התפיסה החברתית. למרות שבתי המשפט צריכים להתחשב בהשלכות חוקתיות בלבד, אין מנוס מפרספקטיבה כללית יותר אשר תעזור לעשות סדר בעולם האינטרנט.

מבנה החוק הבסיסי: כך מוגדרים מעשים מגונים

לפני שמתייחסים לנושא הספציפי של המעשה המגונה כפי שעלול להיתפס ברשת האינטרנט יש להבין את העיקרון הבסיסי של החוק. כל מעשה בעל אופי מיני כלפי אדם בניגוד לרצונו החופשי ושאינו כולל חדירה לאחד מאיברי הגוף נחשב מבחינת בית המשפט למעשה מגונה. החוק משתדל להבחין בין גילאי הנפגעים כלפיהם בוצע המעשה, משום שמעשה מגונה כלפי ילד אינו דומה מבחינת חומרת הענישה למעשה דומה כלפי מבוגר. עבירה המבוצעת כלפי קטין מעל גיל 14 מחייבת עונש מאסר של ארבע שנים, וזאת במידה ונוצר גם ניצול של יחסי מרות, תלות, השגחה וכדומה. לעומת זאת, עבירה מגונה כלפי קטין מתחת לגיל 14 גוררת ענישה מאוד חמורה: 7-10 שנות מאסר, בכפוף לנסיבות. כפי שניתן להבין מהחוק, ברוב המקרים המעשים המגונים מופנים כלפי ילדים משום שהם פגיעים יותר ואינם מבינים את ההשלכות.

מתלבט אם מדובר בעבירת מעשה מגונה, שאל והתייעץ בפורום פלילי.

היכן עשויה להתקיים עבירות מעשים מגונים באינטרנט?

ישנן מספר השלכות לשימוש באינטרנט אליהן חשוב להתייחס. בכל הנוגע למעשים מגונים באינטרנט, בתי המשפט נדרשים להבדלים בין הזירות בהן מתקיימות אינטראקציות. להלן מספר דוגמאות:

א. עבירה בעלת אופי מיני המתרחשת במסגרת צ'אט או פורום – זירות אלו מתנהלות תוך שמירה על אנונימיות מוחלטת. מלבד מקרים בהם אחד הצדדים מזדהה כקטין, בית המשפט קובע כי הגולשים מזהים עצמם בגילאים מסוימים שאינם אמיתיים ולכן אף אדם לא יודע מול מי הוא עומד. יחד עם זאת, עבירות מעשים מגונים לא חייבים להיות מופנים כלפי קטינים או ילדים על מנת להביא לענישה.

ב. מעשים מגונים תוך הצהרה – האנונימיות עליה ניתן לשמור נכון להיום ברחבי האינטרנט מאפשרת לגולשים רבים להצהיר על רצונם בביצוע עבירות מין. במידה והנפגע שומר את תמליל ההצהרה הזו ניתן להיעזר בה לצורך הגשת תביעה. בית המשפט נמנע מלעודד מצב בו כל שיחה בעלת אופי מיני באינטרנט היא עילה לעבירה, משום שתמיד קיים סיכוי שהצד השני הוא קטין המציג עצמו כבוגר. המבחן אליו נדרש בית המשפט הוא כוונת הלב של הנאשם.

לא תמיד יהיה קל לזהות את העבירה

ישנם מקרים בהם קל לזהות עבירות מין ומעשים מגונים באינטרנט, כגון חשיפה של איברי המין המוצנעים. כל שאר המקרים מחייבים התייחסות ספציפית בהתאם לנסיבות. מעשים מגונים בפומבי שלא בהסכמה מחייבים עונש מירבי של שלוש שנות מאסר, מעשים מגונים בפומבי תוך שימוש בכוח מחייבים מאסר של שבע שנים מקסימום ועבירות מעשים מגונים בנסיבות מחמירות עשויות להביא לעונש מירבי של עשר שנות מאסר.

 

*לקריאה נוספת:

מעשה מגונה בנסיבות מחמירות


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה