שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2388
מאמרים: 7373
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דין פלילי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דין פלילי
 

סחר בסמים חוקיים


אלעד שניר
 
 
אחד הנושאים המרתקים ביותר בעולם המשפט הוא מסחר לא חוקי בסמים חוקיים. יש הרבה מאוד סוגים של סמים חוקיים, המשמשים אותנו כמעט על בסיס יומי. סמים אלו ניתנים בדרך כלל בכפוף להוראת רופא והצגת מרשם. הם נכללים בסל התרופות, זוכים לסבסוד ונמצאים תחת פיקוח. יחד עם זאת, לעיתים הביקוש עבור סמים חוקיים עולה גם בקרב אלו שאינם זכאים להם. התוצאה היא התפתחות של שוק שחור סביב סחר בלתי חוקי בסמים חוקיים.
 
הסיבה העיקרית לסחר בלתי חוקי בסמים חוקיים היא פערי מחירים גדולים בין מקור הסם ובין מדינת היעד. עו"ד גיל משה, סנגור פלילי, מציין כי פערים אלו מאפשרים למבריחים רווח גם לאחר השקעה מאסיבית בשינוע, העברה והברחה של הסמים החוקיים. פערי הרווחים עצמם הם בין היתר תוצאה של הטלת מיסים על המוצר, או הגבלות רגולטריות וממשלתיות אחרות. רק כאשר לא קיימות הגבלות חוקיות בין מדינת המוצא של המוצר לבין מדינת היעד, יכול להתקיים מסחר חוקי. 
 
האם ניתן לסחור בתרופות מרשם?
 
מסחר בסמים חוקיים הוא לא פחות חמור ממסחר בסמים בלתי חוקיים. השוק השחור של הסמים מסכן את הציבור ומגלם שורה ארוכה של נזקים פוטנציאליים. בנוסף, לעיתים תרופות מרשם מהוות תחליף לסם ולכן נסחרות באופן בלתי חוקי. סחר זה חוסך את הצורך בעיבוד של סמים ומייצר רווח כלכלי משמעותי. את הסחר בתרופות מרשם אפשר למצוא בעיקר בתרופות המכילות אופיאטים, שהשפעתם הפסיכואקטיבית חזקה למדי. 
 
סחר בסמים בעולם
 
אתרי האינטרנט שהוקמו החל מסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת הפכו את נושא סחר בסמים חוקיים למגפה כלל-עולמית. קשה לעקוב אחר הסחר ולנטר את הגורמים האחראיים עליו, וקשה עוד יותר להעמידם לדין. סוחרים קושרים עסקאות ברחבי העולם ומעבירים סמים חוקיים למדינות בהן התרופות לא קיימות.
 
לסיכום, סחר בלתי חוקי בסמים חוקיים מייצג בעיה נוספת איתה צריכות להתמודד רשויות האכיפה. זו בעיה הקיימת בכל המדינות המערביות והמפותחות, ובדרך כלל ניגשים לטפל בה המשטרה, בתי המשפט ובתי הסוהר. הדבר החשוב הוא להכיר את מבנה מערכת הסחר ולתקוף את שרשרת האספקה בנקודות הרגישות. 
 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה