שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2388
מאמרים: 7373
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דין פלילי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דין פלילי
 

עורכי דין פליליים ושמירה על המוסר


אסף דוק

עו"ד אסף דוק מתמחה בליווי וייצוג חשודים ונאשמים בעבירות פליליות על סוגיהן. במקרים דחופים ניתן ליצור קשר בטלפון 052-6885006 בכל שעה.

 
 

אם קיים תחום במערכת המשפט המודרנית שמעורר אנטגוניזם בקרב הציבור הרחב זהו ללא ספק התחום של ייצוג הנאשמים בעבירות פליליות. במיוחד בעבירות פליליות קשות (כגון רצח או אונס) המגיעות לא פעם לכותרות העיתונים. האם ראוי באמת להגן על רוצח ילדים או על המעורבים בפשע מאורגן, שואלים הן האזרחים מן השורה והן מובילי דעת הקהל. האם עורך דין פלילי מיומן שהצליח לזכות עבריין "כבד" לא פגע בנו, כחברה, ע"י זיכוי שכזה? והאם הפגיעה אינה לא כפולה ומכופלת, שכן לא מדובר רק בעבריין המשוחרר לחופשי, אלא גם בפגיעה בכוח ההרתעה של המערכת המשפטית כולה.

אין ספק שהגמישות המוסרית של עורך דין נבחנת מחדש כשזה מגיע לתחום הפלילי. במיוחד למקרים היותר קשים שלו.

כללי האתיקה המקצועית של עורך דין פלילי מחייבת אותו לעשות את המיטב, תוך שימוש בכלים המשפטיים העומדים לרשותו, על מנת לזכות את הלקוח. חשוב להבין, שעבירה על כללי האתיקה המקצועית תחליש את מערכת המשפט כולה ובדרך זו גם את הציבור. הפעלת שיקול דעת במקרים "מזעזעים" יכולה להוביל למדרון מוסרי חלקלק, כאשר הגבולות בין מהו "מזעזע" ומה לא אינם ברורים ויכולים להשתנות מאדם לאדם.

האם בעל המכה את אשתו לא מבצע "עבירה מזעזעת"? ואם כן, אז האם יש להתחשב בנסיבות שהביאו אותו למעשה המזעזע?

פנייה למקורות ספרותיים ופילוסופיים מגלה התייחסות ענפה לנושא. הוגים רבים הדגישו שמערכת המשפט המגלמת בתוכה את מערך הנורמות המוסדרות של החברה היא למעשה שיקוף פני החברה. גישה בררנית וסובייקטיבית לנורמות אלה לא פחות חמורה מגישה סלקטיבית לחוקים עצמם (שחלקם, ממש בדומה לסוגיה הנדונה במאמר, עלולים להוות אתגר מוסרי).

לעומת זאת קיימת גישה הפוכה הדוגלת במתן חופש פעולה במסגרת החוקים והנורמות. גישה זו אמנם רואה במוסר ובמשפט תחומים קשורים, אך לא חופפים. הטענה המרכזית שלה היא שמערכת האילוצים המעצבת נורמות וחוקים יכולה להיות שונה משמעותית בכל חברה וחברה ואף להימצא בניגוד בולט עם ה"משפט הטבעי" (מושג שנטבע עוד ביוון העתיקה ומתייחס להבנה אוניברסאלית של חוקי הצדק).

ומה לגבי מערכת המשפט בישראל?

גם אצלנו, כמו בהרבה מקומות אחרים, ישנן גישות שונות וחילוקי דעות בנושא. אולם באופן כללי ובהשוואה למערכות חוקתיות אחרות, ניתן לאמור שמערכת המשפט הישראלית היא ליברלית וגמישה יחסית. היא מתנגדת באופן מהותי לקשיחות משפטית ויודעת להפריד במידת הצורך את המשפט מן המוסר.

עיון מדוקדק בפסקי הדין השונים בעבירות קשות ושנויות במחלוקת, מלמד על יותר מאפשרות התייחסות אחת. אם כי לא ניתן, גם בקריאה מעמיקה, לגזור מפסקי דין אלה הנחיות מוסר מעשיות עבור עורכי דין פליליים.

כמובן, שאין בסקירה קצרה זו תשובות חותכות לשאלות הסבוכות עמן נפתח המאמר. ואין מנוס מהמשך החקירה בנושא. עם זאת, נקודת סיום ראויה לדיון הנוכחי יכול להיות הציטוט של השופט העליון בדימוס מישאל חשין, אשר בחר בלשונו הציורית להתייחס לענייני המשפט והמוסר: "המוסר וציווייו נדמים הם לאגם מים טהורים, והמשפט וציווייו נדמים הם לחבצלות מים (נימפיאות) הטובלות במים, הפרוסות על פני המים והשואבות מן המים חיים ועוצמה. המוסר מזין את המשפט בשורשיו...".


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה