שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2541
מאמרים: 7584
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דין פלילי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דין פלילי
 

עיקרי חוק לשון הרע


אלעד שניר
 
 
הדין בישראל מייחס חשיבות גדולה מאוד לנושא של איסור לשון הרע. על אף המפגש הפוטנציאלי בין החוק לבין חופש הביטוי, בתי המשפט אינם מקלים ראש בעוולות מן הסוג הזה ונדרשים להציב רף ענישה גבוה. את הדוגמא הטובה ביותר ליחס המרכזי אותו מקבל חוק איסור לשון הרע ניתן לראות בסעיף הקובע מתן פיצוי לנפגע ללא הוכחת נזק. זהו סעיף ייחודי יחסית בהקשר של דיני עונשין והוא לא קיים בהרבה חוקים המלווים את מערכת המשפט בישראל.
 
על מנת להבין את עיקרי לשון הרע, יש להסביר כי מדובר בחוק הקובע שני מסלולים משפטיים. במסלול הראשון ניתן להתמודד עם לשון הרע באמצעות משפט פלילי. לפי המסלול הזה החוק קובע עונש מאסר של עד שנה למי שמפרסם דבר לשון הרע בכוונה לפגוע בשני בני אדם או יותר. במסלול השני ההתמודדות מבוססת על דיני משפט אזרחי. כאשר הדגש הוא על התייחסות ללשון הרע בתור עוולה שניתן לתבוע בגינה ועל פי דיני הנזיקין. בנוסף, קיים סעיף בחוק איסור לשון הרע המאפשר לשופט, לצד הטלת פיצוי או עונש, להורות גם על החרמת דבר הפרסום המיועד להפצה, על פרסום הכחשה ועל תיקון לדברי לשון הרע.
 
הגבלת הפנייה לבתי משפט ומתן הגנות לנתב המסועף של חוק איסור לשון הרע. סעיפים 4 ו-5 של החוק מגבילים את הפנייה לבית משפט לגבי פרסום לשון הרע על קבוצה של בני אדם או לגבי אדם שנפטר למישור הפלילי בלבד, בכפוף להסכמת היועץ המשפטי לממשלה. מנגד, סעיף 25 מתיר לקרובי משפחה של נפטר שמת סמוך לפרסום דבר העבירה להגיש תביעה או קובלנה תוך שישה חודשים.
 
ההגנות העיקריות הניתנות על נתבע בגין לשון הרע הן הגנת אמת בפרסום והגנת תום הלב. מתוך הגנות אלו ניתן להסיק שיש פרסומים מותרים וזאת על אף שהם נחשבים לשון הרע לפי ההגדרה הבסיסית. בהגדרה הזו, לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול להשפיל אדם יחיד או תאגיד בעיני הבריות ולעשותו מטרה לבוז, שנאה או לעג. או ביזוי בשל תכונות או מעשים ופגיעה במשרה אסורים על פי חוק, כמו גם ביזוי בשל מקצוע, גזע, דת, מקום מגורים, מין או נטייה מינית. החוק מגדיר אם כן מהן ההגנות של הנתבע וגם קובע שהגנת תום לב לא תעמוד למי שנדרש להתנצל באופן סביר אך בחר שלא לעשות זאת.
 
מהו לשון הרע לפי התרבות?
 
ההתייחסות המשפטית ללשון הרע כפי שבא לידי ביטוי בחוק אינה מכסה את כל ההשלכות התרבותיות של הנושא. במילים אחרות, יש צורך בירידה לפרטים הקטנים על מנת להבין מהו לשון הרע לפי התרבות. נהוג לפצל את האיסור הזה לרכילות, הוצאת שם רע או הוצאת דיבה. מצד שני, האיסור מן התורה קובע שאין צורך בהמצאת סיפור שהוא רע או מזיק על מנת לעבור עבירת לשון הרע.
 
התרבות והמשפט קובעים גם היתרים ללשון הרע. מוסדות רשמיים, ממשלה, מבקר משפטי וגם עדות בבית דין לא נחשבים ללשון הרע, היות והדברים נאמרים מתוך הכרח ומטרה להיטיב עם הציבור הרחב. סוגיות מעין אלו עולות לדיון לעיתים קרובות בין כתלי בית המשפט והן מחייבות את הרחבת הפרספקטיבה הרגילה לגבי הנושא. חוק איסור לשון הרע הוא מרכזי בעולם המשפט, אולם האופן בו הוא בא לידי ביטוי וגם משתנה עם השנים אינו מאפשר לעורכי הדין לקפוא על השמרים. 
 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה