שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2480
מאמרים: 7532
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דין פלילי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דין פלילי
 

רישום פלילי ומחיקת רישום פלילי


אבינועם

עו"ד פלילי אדי אבינועם

 
 

רישום פלילי ומחיקת רישום פלילי

המאמר דן ברישום פלילי ומחיקת רישום פלילי. לא אחת נמצא הנושא על שולחנו של עורך דין פלילי ואז ראית הנושא נעשת בהתאם לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, התשמ"א, 1981, המשטרה מנהלת מרשם פלילי לענין כל אדם הכולל רישומים של הרשעות ועונשים של בית המשפט או בית דין בפלילים בשל פשעים ועוונות וכן החלטות שונות של בית המשפט בנושאים פליליים כגון צווי מבחן, התחייבות להמנע מעבירה, אף אם ניתנו ללא הרשעה.

 
 
המרשם הפלילי אינו נגיש לכל גוף במדינת ישראל אלא אך ורק לרשימה סגורה של גופים המנויים בחוק, כאשר בעניינם של קטינים או בעניינם של אלו שתוצאת משפטם היתה צו שירות לתועלת הציבור ללא הרשעה, או צו מבחן, הרשימה של אותם גורמים הזכאים לעיין במרשם, תהיה מצומצמת עוד יותר.
 
להרשעה בפלילים קיימת התיישנות, כאשר תקופת ההתיישנות היא תוצאה ישירה של סוג העונש שהוטל על האדם ואם הוטל עליו מאסר, תקופת המאסר שהוטלה עליו.
 
כך למשל מי שהוטל עליו עונש מאסר של עד שנה אחת, הרי שתקופת התיישנות הרשעתו תהיה התקופה שהוטלה ועוד שבע שנים. ואילו אדם שהוטל עליו עונש מאסר של עד חמש שנים – התקופה שהוטלה ועוד 10 שנים.
הרשעה בפלילים עלולה להוביל להשלכות קשות לאדם, בכל גזרות חייו – המקצועיים והאישיים. החוק קובע שמידע על הרשעה שהתיישנה לא יובא בחשבון בין שיקוליו של מי שהיה זכאי לקבלו לולא ההתיישנות כמו גם, מי שיש עליו מידע אינו חייב לגלות הרשעה שהתיישנה למי שאינו רשאי להביאה בחשבון.
 
עוד ובנוסף, ככלל, לגבי בגירים, משעברו 10 שנים מתום תקופת ההתיישנות יראו את ההרשעה כהרשעה שנמחקה.
 
לדוגמא, בגיר שהורשע והוטל עליו מאסר שנה בתאריך 1/1/1990, הרשעתו תתיישן ב- 1/1/1998 והיא תחשב כהרשעה שנמחקה ב- 1/1/2008.
 
ואולם, אם היו לנידון מספר הרשעות, תחל תקופת המחיקה רק משתמו תקופות ההתיישנות של כל ההרשעות שלו.
 
כלומר אם נחזור לדוגמא לעיל, ולאותו בגיר תתווסף הרשעה נוספת ב- 1/1/1995, וללא מאסר בפועל, הרי שתקופת המחיקה תחל רק לאחר תום תקופת ההתיישנות של ההרשעה השניה! קרי, מ- 1/1/1995 נספור 7 שנים ואז 10 שנים נוספות, כלומר מחיקת הרשעותיו תהיה רק ב- 2012.
 
קיימת אפשרות על פי חוק לפנות לנשיא המדינה בבקשה לקיצור תקופת התיישנות/מחיקה.
 
בשולי הדברים ייאמר עו"ד פלילי ויוסף כי בצד הרישום הפלילי לגבי הרשעות ו/או החלטות בבית משפט או בבית דין בפלילים, קיימים סוגי רישום נוספים בכרטסת הפנימית של משטרת ישראל – רישום באשר לתיקי מב"ד (תיקים הממתינים לבירור דין) וכן רישום באשר לתיקים שנסגרו בעילת העדר ענין לציבור או העדר ראיות מספיקות שכדי למחוק האחרונים קיימת פרוצדורה בפנייה מתאימה למשטרת ישראל עצמה ועל כך במאמר נפרד
 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה