שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2569
מאמרים: 7613
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני ירושה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני ירושה
 

חלוקת ירושה במשק חקלאי


גיא קמרי

guy

 
 

ההסדרים בדבר ירושת משק חקלאי לאחר פטירת בעלי המשק, נקבעים בהוראות הסכמי המשבצת אשר חלים על הקרקע במושב הספציפי. הסדרים אלו נקבעו בין היתר בשל אופיו המיוחד של המשק החקלאי והאינטרס כי בעלי המשקים ימשיכו לעסוק ולפתח את החקלאות במדינה.

ישנם מושבים אשר קיים בהם הסכם "משולש" בין האגודה, הסוכנות היהודית ורשות מקרקעי ישראל. וישנם מושבים אשר קיים בהם הסכם "דו צדדי" בין האגודה לרשות מקרקעי ישראל.

במאמר זה נידון בשאלה מהם כללי ירושת משק חקלאי, במקרים בהם לא מונה "בן ממשיך" ולא נערכה צוואה ע"י ההורים. כיצד אם כן יתחלק המשק החקלאי בין הירושים?

סעיף 114 לחוק הירושה שכותרתו משק חקלאי, קובע כי משק חקלאי יימסר ליורש המוכן ומסוגל לקיימו, והוא יפצה את שאר היורשים בהתאם לשווי חלקו של כל יורש מהעיזבון. במידה ואין הסכמה בין היורשים מיהו היורש שיקבל את המשק יחליט על כך בית המשפט.

ומהו סכום הפיצוי שחייב לשלם לאחיו היורש שמסוגל לקיים את המשק החקלאי האם לפי שווי "נטו" – לאחר ניכוי דמי הסכמה ומס שבח, או לפי שווי "ברוטו" כפי שהוערך ע"י שמאי?

סוגייה זו נידונה בבית המשפט לענייני משפחה בנצרת, בת"ע 18-05-69253 א.פ. ואח' נ' י.פ.

מאחר ואף אחד מהאחים לא גר בנחלה ולא השקיע בה מכספו, בית המשפט קבע כי האח אשר מסוגל לקיים את המשק, הינו בנסיבות העניין, מי שמסוגל לפצות את אחיו בשווי חלקם בירושה.

בית המשפט קבע כי פסיקה צודקת בדבר העברת זכויות בנחלה בעקבות פטירת ההורים, לאחד מהאחים בכפוף לפיצוי שאר האחים, לפי סעיף 114 לחוק הירושה,  היא כזו שלא מטילה על האח המסוגל לקיים את המשק חבות בפיצוי הכולל גם את המיסוי הכרוך בפעולת ההורשה. בית המשפט קבע כי נכון וצודק לפצות את האחים בשווי הסכומים שהיו מקבלים לו היו מוכרים את הנחלה לצד ג', לאחר תשלום מיסים. תוצאה אחרת היתה יוצרת תשלום כפול מצד הבן שקיבל את המשק פעם אחת ישלם פיצוי לפי שווי שוק של הנחלה לאחיו ופעם נוספת הוא ידרש לשלם את המסים ודמי ההסכמה לרשות מקרקעי ישראל ולרשויות המס כשיחפוץ למכור את הנחלה. תוצאה שכזו עלולה להרחיק יורשיהם של בעלי נחלות מלפצות את אחיהם אשר יתקשו לפצות לפי שווי נחלה ברוטו. בכך גם מוחמצת מטרת המחוקק לשימור הנחלה במסגרת המשפחה תוך מתן פיצוי בתוך המשפחה.

 

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה