שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני ירושה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני ירושה
 

מימוש כתובה


mili

לומד להיות עורך דין תעבורה

בינתיים עובד כמוכר ציוד הקפי ו מדפסות

כותב מאמרים כדי שתהיה ירושה לנכדי ולילדיי

 
 

 

הכתובה הינה מסמך בעל צביון משפטי לכל הדעות, אשר ניתנת לכלה ביום חתונתה, ובמעמד הקידושין ומטרתה להגן על האישה מפני גירושה או מות הבעל. בכתובה חותם הנושא אותה לאישה על סכום אשר ימסור לאישה במידה ויחליט לגרש אותה מעליו באחד מהימים, וכן, היא מחייבת גם במידה ובעליה נפטר.

מעבר לפן הדתי היוקרתי שניתן לכתובה, ישנו גם פן משפטי לנכתב בכתובה והאישה עשויה לתבוע את רכושו של הבעל ואת נכסיו במידה ומדובר בגירושין.

במאמר זה נבקש לבחון את מימוש הכתובה בעת פטירת הבעל, ונראה האם הכתובה משמשת למעשה כמעין מאמרים עבור האלמנה.

יש הסבורים כי קיבעת הסכום המצוין על גבי הכתובה מהווה רק סכום היפותטי ומרבים להפריז ולנקוב סכום, רק מתוך רצון להרשים ולגלות את חיבתן העמוקה לכלותיהן, במעמד החופה. לכל אלה ולכמה מאיתנו שטרם החליטו על רישום הסכום, כדאי שידעו שיש משקל חשוב מאוד לכתובה ובכלל זה לסכום אותו הם נוקבים כנתון למסירה בעת גירושין או פטירה. חשוב להבין כי גם במקרה של חתימת הסכם ממון בין בני הזוג ובטרם הקידושין, ואפילו במקרה שבנוסף להסכם הממון קיימת צוואה שמטרתה לחלק את ה מאמרים בחינם בין היורשים באופן מוסדר, יכול ועשוי בית המשפט לקבוע כי האלמנה זכאית לממש גם את כתובתה. כך, לדוגמה במידה ואדם נקב בכתובה סכום של 3 מיליון ש"ח, ואף שחשב כי הכוונה בציון הסכום היא סימבולית גרידא, ולכן לא ייחס לסכום הכתוב חשיבות יתרה, במקרה של מוות תוכל האלמנה לממש את הכתובה ולקבל לידיה את הסכום, כאמור, בנוסף על סכומים אחרים שקיבלה בירושה מעצם היותה בת זוגו. בית המשפט קובע כי סמכותה של הכתובה משולה למסמך משפטי, היות והיא נחתמת במעמד שני עדים.

התנאים היחידים בהם לא זכאית האלמנה לממש את כתובתה הם א') במידה ובעלה הוריש את כל נכסיו לילדיו, והותיר רק נכסים ספציפיים עבורה. ב') במידה והאלמנה מקבלת את תוכן הצוואה עוד בחייו ולא התנגדה לתוכן הכתוב מעולם.

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 6 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה