שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2500
מאמרים: 7541
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מיסים
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מיסים
 

מסמכים חשבונאיים עסקיים – קבלה, חשבונית מס וחשבונית עסקה


David Sham

לניהול אפקטיבי של העסק שלך, השתמש בתוכנת הנהלת חשבונות מקצועית המאפשרת הפקת חשבונית אונליין.

 
 

פתיחת עסק חדש זו בהחלט סיבה טובה להתרגשות גדולה. זה הזמן שמתחילים לצאת לדרך עצמאית ומרגשת. דרך שבה אתם הבוסים ואתם קובעים כיצד יראה ויתנהל העסק שלכם. אתם בוחרים אם ואילו עובדים להעסיק, מהו חזון החברה, עם אילו לקוחות לעבוד ועל אילו לוותר, כיצד לתמחר כל שירות או מוצר, מה יהיה מיתוג החברה, כמה להשקיע בפרסום ואתם גם קובעים את היעדים של העסק.

כבעל עסק חדש אתה עומד לגלות שיש לא מעט תחומים שבהם אפשר לתת חופש לדמיון והיצירתיות שלך יכולה לבוא לידי ביטוי באופן מוחשי. זה קורה כאשר בונים תדמית, מעצבים לוגו, מגדירים את העסק על מאפייניו, יוצרים תכנית עסקית וחזון עתידי ועוד. אולם יש גם תחומים בניהול העסק שבהם אין שום מקום ליצירתיות וחייבים לפעול על פי כללים ברורים יבשים שנקבעו בחוק. אנחנו כמובן מדברים על מסמכים חשבונאיים נחוצים כדוגמת חשבונית מס, קבלה, חשבונית מס/קבלה וחשבונית עסקה. מסמכים אלו חייבים לעמוד בקריטריונים מסוימים המוכתבים על ידי רשויות המסים בישראל.

אז מה ההבלים בין חשבונית מס לבין חשבונית מס/קבלה? ומה ההבדל בין חשבונית עסקה לחשבונית? באנו לעשות סדר.

קבלה או חשבונית עסקה

חשבונית עסקה

חשבונית עסקה הינו מסמך המופק עבור הלקוח המצהיר על דרישת תשלום והוא אינו נחשב למסמך לצורך ניהול פנקסי חשבונות. לכן גם אין צורך לדווח על חשבונית עסקה למס הכנסה ו/או למס ערך מוסף (מע”מ). חשבונית עסקה מחייבת את הלקוח להתייחס לדרישת התשלום והוא מקדים משלוח חשבונית מס או חשבונית מס/קבלה.

תשלומים במועד פירעון מאוחר

חשבונית מס

בדומה לחשבוניות שאינן ממוחשבת, גם חשבוניות ממוחשבות חייבות לעמוד בכללים שנמנה כאן בהמשך. אי דיוקים או פרטים לא מלאים עלולים להוביל לפסילת החשבונית והתוצאה – אי קיזוז מסים ואובדן כסף במקרה הטוב ועבירה על החוק במקרה הרע וחבל על הבזבוז המיותר.

קבלה

כאשר מתקבל התשלום במועד הפירעון המאוחר יש להפיק עבור הלקוח קבלה. קבלה היא למעשה מסמך שיש להפיק מיד עם קבלת התשלום.

תשלומים במעמד ביצוע העסקה

חשבונית מס/קבלה

היה והלקוח קיבל את חשבונית העסקה ומיהר לשלם במזומן או שילם באופן מיידי עם כרטיס אשראי למשל, במעמד ביצוע העסקה, בעל העסק מחויב להפיק עבור הלקוח חשבונית מס/קבלה. חשבונית מס/קבלה חייבת להיות רשומה במערכת הנהלת החשבונות של העסק ויש לדווח עליה לרשויות המס.

מי רשאי להפיק קבלה, חשבונית עסקה וחשבונית מס?

קבלה ו/או חשבונית עסקה יכולים להפיק על פי חוק הן עוסקים פטורים והן עוסקים מורשים. חשבונית מס חייב להפיק אך ורק עוסק מורשה. עוסק פטור, אפוא, אינו יכול להפיק חשבונית מס וגם יש לכך סיבה הגיונית ברורה.

הסיבה שבעטיה רק עוסק מורשה יכול להוציא חשבונית מס טמונה בעובדה הפשוטה שעוסק פטור אינו מחויב בגביית מע"מ, בעוד שעוסק מורשה מחויב לגבות מע"מ מקהל לקוחותיו. העוסק המורשה חייב לדווח בחשבוניות המס שלו על המע"מ שגבה בגין עסקאותיו, ואלו נלקחות בחשבון בעת חישוב תשלומי המע"מ ומקדמות המס.

זהו, זו כל התורה על רגל אחת. אולי זה נשמע מעט מסובך בהתחלה, אבל בפועל זה די פשוט וברור, ואם יש תוכנה לניהול חשבונות או תוכנה להפקת חשבוניות וקבלות אז הדברים אפילו הרבה יותר קלים ליישום.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה