שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2480
מאמרים: 7532
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מיסים
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מיסים
 

עורך דין שוק ההון בקליפת אגוז


תמיר פרל
 
 
עורך דין שוק ההון בקליפת אגוז

החוק מניח כי לא כל מי שבא ומשקיע את כספו בשוק ההון יהיה תמיד בקיא בכל הסודות אשר מרכיבות את שוק ההון. לשם כך נעזרים מרבית המשקיעים במנהלי תיק השקעות או ביועצים לצורך ביצוע נכון של ההשקעות שלהם. למרות זאת, תמיד קיים סיכון מסוים כאשר כספי ההשקעה עלולים להפסיד במקום להניב רווחים. מקרים מעין אלו מגיעים לעיתים לידי התדיינות משפטית כאשר עורך דין שוק ההון הוא זה שייצג את התובעים בתביעת רשלנות.

שוק ההון האמריקאי

למעשה נעזרים מרבית המשקיעים בשוק ההון - ביועצים או במנהלי השקעות אשר הם למעשה מלווים את ההשקעות הללו. ראשית נצהיר כי יועצי ההשקעות עושים בדרך כלל את עבודתם נאמנה. אך למרות זאת, כולנו יודעים כי גם בתיקים אשר מנוהלים על ידי מומחים, עדיין תמיד עשויים להיות מצבים אשר בהם ההשקעה לא רק שלא תרוויח אלא שהיא אף תפסיד. אז לא תמיד יהיה זה באשמת מישהו, אך ישנם גם המקרים אשר בהם מנהל ההשקעות או היועץ התרשלו או שלא פעלו כשורה כאשר הם למעשה האחראיים באופן ישיר על התוצאה. מקרים מעין אלו עשויים להגיע עד לבית המשפט.

ננסה לברר מהן חובותיו של מנהל ההשקעות ועל איזה רקע אכן ניתן להגיש תביעה בנושא של שוק ההון. אך לפני הכול ננסה להסביר בכמה מילים מהו שוק ההון ולמה בעצם הוא חשוב כל כך.

כמה מילים על שוק ההון

שוק ההון הוא למעשה השוק של ניירות הערך. התפקיד שלו הוא גיוס הון לממשלה ולחברות שונות על ידי סחירה בניירות ערך כאשר באמצעותם יכול הציבור להגדיל את הונו. אם דברנו על הממשלה הרי שעבורה מדובר בהזרמת הון לצורך השליטה על התקציב, לצורך ייצוב המשק וגם לצורך הכוונתו של המשק. עבור החברות השונות – הרי ששווי החברה נמדד על פי שוק ההון. למעשה נסחרת הסחורה בשוק ההון על ידי יחידות הנקראות ניירות ערך. כל אזרח יכול לבחור ולהשקיע את כספו בניירות ערך וכאשר הערך שלהם יעלה הוא למעשה ירוויח על ההשקעה אותו השקיע.

מהן חובותיו של מנהל השקעות?

החוק מניח כי האדם הרגיל לא ממש מכיר ולא תמיד בקיא בשוק ההון. על כן, ישנו יועץ ההשקעות אשר תפקידו למעשה לתווך ללקוח ולייעץ לו איך וכיצד מומלץ עבורו לנהל את תיק ההשקעות. מובן שכל זה אמור להתבצע בהתאם לרצונותיו ולצרכיו של המשקיע.

כאן יש להבדיל בין יועץ השקעות לבין מנהל השקעות.

יועץ ההשקעות למעשה לא יכול לפעול מבלי שיקבל אישור מטעם המשקיע עצמו.

מנהל ההשקעות לעומת זאת כן יוכל לבצע השקעות שונות והוא ייהנה מחופש פעולה אך כל זה רק בהתאם למדיניות אשר אותה גיבש יחד עם המשקיע והכול נעשה בעצם על דעתו.

חובותיהם של השניים, הן של יועץ ההשקעות והן של מנהל ההשקעות הן להגדיר באופן נכון את הצרכים ואת הרצונות של המשקיע, לגבש עבורו את ההשקעה שתתאים לרצונותיו ולצרכיו של המשקיע ובמסגרת הרשאותיו – לפעול ולנסות להגיע ליעדים אותם קבעו יחד.

יועץ ההשקעות וגם מנהל ההשקעות אמורים להתריע וליידע את המשקיע בדבר סיכונים קיימים, כמו כן עליהם לפעול בתום לב ובהתאם לנורמות המקובלות.

על איזה רקע מוגשות תביעות בנושא של שוק ההון?

כפי שכבר ציינו לעיל, ישנם שני תחומים בנושא ההשקעות בשוק ההון אשר בגינן ניתן להגיש תביעה.

ניהול תיק השקעות באופן לא חוקי. ניהול רשלני של תיק ההון.

המשקיעים חייבים תמיד לשמור על ערנות כאשר הם משקיעים את כספם בשוק ההון גם אם הם נעזרים ביועצי השקעות או במנהלי תיק השקעות. למעשה קיימים כמה וכמה מצבים אשר אמורים להדליק אור אדום בקרב המשקיעים ובמקרים אלו מומלץ מאוד לגשת ולקבל ייעוץ משפטי כדי לדעת איך להתקדם הלאה עם הנושא.

ישנם מצבים אשר בהם אופי ההתקשרות באופן כללי הינו בעייתי. כמו במקרים אשר בהם ההתנהלות כולה הינה מנוגדת לחוק. כמו למשל כאשר ישנה גבייה כפולה של דמי ניהול או כאשר קיימת השקעה יזומה מצד יועץ השקעות שאינו מנהל תיקים כאשר ההשקעות הללו נעשו ללא קבלת הנחייה מידי המשקיע.

היו מקרים אשר בהם יועץ ההשקעות לא דאג ליידע את המשקיעים בדבר הסיכונים האפשריים, כאשר התוצאה הייתה הפסד של אלפים רבים ואף יותר.

גם בנקים אשר שמים לב לכך כי לקוח שלהם מתפרע בהשקעות מסוכנות בשוק ההון – חייבים לעצור אותו ולהתריע בפניו על הסיכונים הכרוכים בהשקעות מן הסוג הזה.

כך תזהו רשלנות מצד מנהל תיק ההשקעות או בית ההשקעות

אז איך בעצם אנחנו יכולים לעלות על התנהלות רשלנית מטעם בית ההשקעות? איך נדע כי אכן הם אלו אשר אחראיים להפסדים שלנו או שמא ההפסדים הצפויים הם רק עניין של זמן?

כאן חשוב להיות ערניים ולשים לב לכמה נקודות חשובות כדי לוודא כי הניהול אינו רשלני.      

ניהול רשלני של ההשקעות בא בדרך כלל לידי ביטוי בהפסדים כספיים. כדי שלא נגיע למצב אשר בו נמצא את עצמנו עם הפסדים גדולים אותם אנחנו בהחלט יכולים למנוע – חשוב שנשים לב ונבדוק -

האם קיימים הפסדים משמעותיים כאשר אין לזה ממש הסבר הגיוני?  כמו לדוגמא – כאשר קיימת מגמת עלייה בשוק ההון וללא סיבה נראית לעין – ההשקעה שלנו מפסידה. האם פעילות המסחר בתיק הינה תדירה וגבוהה באופן מיוחד? האם אנחנו מזהים פעילות חריגה בתיק כאשר זו עלולה לגרום להפסדים כמו לדוגמא – רכישת מניה בהנפקה במחיר גבוה ומכירתה בהפסד לאחר זמן קצר?

בכל אותם מקרים, מומלץ מאוד לפנות אל עורך דין שוק ההון בכדי שנוכל להציל את כל מה שניתן להציל.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה