שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2555
מאמרים: 7603
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מיסים
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מיסים
 

עקרונות חישוב מס שבח


אלעד שניר
 
 

קצת על ההיסטוריה של מס שבח

מס שבח, הוא המס שעליכם לשלם בעת שאתם מבצעים מכירת דירה, או מכירה של כל שטח נדל"ני אחר שאפשר לעשות בו שימוש פרטי או עסקי. מה ההיגיון שעומד מאחורי מס שבח? ההיגיון מתייחס בעיקר לעסקאות נדל"ן, ופחות למקרים שבהם אדם פרטי עובר דירה (כפי שתראו בהמשך). למעשה, המחוקק הישראלי הפריד כבר בשלב מוקדם מאד (בשנת 1949!) בין מסים על הכנסות הוניות רגילות, לבין המסים על הכנסה ייחודית שנובעת מעסקה של מכירת דירה - וזה מה שנקרא בעצם מס שבח (האמת היא שהשם העדכני הוא מס מקרקעין אך השם הישן כבר התקבע בתודעה הציבורית). מס זה הוא גבוה יותר ממסים רגילים על הכנסות הוניות, מתוך ההנחה שאדם יכול להרוויח רבות ממכירה של דירה. עם זאת, ראוי לדעת כי לאורך השנים פחת באופן משמעותי הסכום של מס שבח. עד לנובמבר 2001 הוא עמד על 50% מהרווח בעקבות המכירה, והחל מנובמבר 2001 הוא ירד לערך של 25%. אבל איך בכלל מחשבים כמה מס שבח יש לשלם בעקבות מכירת דירה? יש כמה עקרונות שצריך להכיר:

הדרך לחישוב מס השבח והמקרקעין

1. חישוב הרווח: לפני הכל, יש לחשב בעצם כמה הרווחתם על הדירה שמכרתם. כלומר - אם לדוגמה רכשתם בעבר את הדירה בסכום של 600 אלף ש"ח, וכיום אתם מוכרים אותה במיליון ש"ח - הרי שיש לכם רווח של 400 אלף ש"ח, וע"ב רווח זה, יחושב מלכתחילה מס שבח.

2. חילוק בזמן שעבר: בשלב הבא של חישוב מס שבח, יש לקחת את אותו רווח, ולחלק אותו בסכום הימים שחלפו מהיום שבו רכשתם את הדירה ועד היום שבו מכרתם אותה. למעשה ההיגיון אומר שככל שעבר יותר זמן מיום הרכישה ליום המכירה - כך אתם נדרשים לשלם סכום נמוך יותר. (ההיגיון הוא שאם מכרתם נכס לאחר זמן קצר יותר - הרי מטרתכם מלכתחילה היה בעיקר לייצר רווח מעסקת נדל"ן).

3. אחוזים לפי תאריכים: כעת נכנס חלק מעט מורכב בחישוב של מס שבח אז יש לקרוא בזהירות. אם הנכס היה בבעלותכם אך ורק לאחר הרפורמה שבוצה (קרי לאחר נובמבר 2001), אזי יש לקחת את הסכום מסעיף 2, ופשוט להכפילו ב20% ואז מתקבל מס שבח. אולם קיים מצב שבו הנכס היה ברשותכם עוד לפני הרפורמה ואז החישוב הוא קצת יותר מורכב: ראשית יש לקחת את סכום הימים מרגע הרכישה ועד לתאריך הרפורמה (7.11.2001) ולהכפילו בסכום של סעיף 2 ולהכפיל שוב ב50%. לאחר מכן לוקחים את התוצאה שהתקבלה, ואותה מכפילים בסך הימים שעברו מיום הרפורמה, ועד ליום מכירת הדירה, ושוב מכפילים ב20%. כך מתקבלת תוצאה לינארית בהתאם לזמנים שלפני ואחרי הרפורמה.

ויש גם פטורים

אמנם החישוב של מס שבח לאחר מכירת דירה הוא חשוב מאד, אך ראוי לדעת כי יש מקרים שבהם אתם תוכלו לקבל פטור מלא מתשלום של מס שבח. פטור זה מתקבל במידה והנכם מוכיחים, כי מכירת הדירה היא לא עקב רצון לייצר רווח - אלא מרצון פרטי שלכם לעבור דירה. זהו מצב שבו למשפחה או לאדם יחיד יש דירה אחת בלבד והם מוכרים אותה - במטרה שיהיה להם הון מספיק כדי לקנות דירה אחרת. קיימים עוד מקרים שונים שבהם תוכלו לקבל פטור ממס שבח, אך בכל מקרה תמיד כיצד לדעת כיצד יש לחשב אותו.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה