שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2479
מאמרים: 7532
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מיסים
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מיסים
 

שחלוף נדל"ן מחוץ לישראל


ינאי אמיר

משרד רואה חשבון ינאי אמיר מעניק שירותי חשבונאות ומיסוי.

הקמת סטארט אפ

 
 

סעיף 96 לפקודת מס הכנסה קובעת כללים לפיהם נישום יכול לדחות את המס בדין מרווח בשל מכירת נכס בר פחת אם תוך תקופה של 12 חודשים לאחר מועד המכירה או 4 חודשים טרם מועד המכירה, רכש הנישום נכס חליפי לנכס שנמכר במחיר העולה על יתרת המחיר המקורי של הנכס הנמכר, עלה הנכס הנרכש על התמורה של הנכס הנמכר כל הרווח יהא פטור ממס.

ההוראה באה לעודד מפעלים ועוסקים לרכוש נכסים חליפיים במטרה לשפר את כושר הייצור והטכנולוגיה בעסקם. המחוקק  קבע כי הוראות אלו יחולו על נכס בר פחת בלבד. לתכנון מס בגין שיחלוף נכסים מומלץ להעזר בידי רואה חשבון. לצורך כך הוחרגה מהגדרת נכס, נכסים המוחזקים לצרכים אישיים, מלאי עסקי, וזכות במקרקעין המוגדרת בחוק מיסוי מקרקעין. מקרקעין מחוץ לישראל נכנסים לתכולת נכס בר פחת היות ואינן מוגדרים כמקרקעין בחוק מיסוי מקרקעין (החוק מגדיר מקרקעין רק נכסים בישראל בלבד).   

בשנים האחרונות נשמעו לא מעט טענות בקרב מספר רואה חשבון, חברות ליסינג וחברות המשקיעות בנדל"ן מחץ לישראל לפיהן תכולת הוראות החוק כוללת גם החלפת רכבי ליסינג ישנים ברכבים חדשים וגם נכסי נדל"ן מחוץ לישראל. עקב חילוקי דעות אלו נקבעו בתיקון 197 לפקודת מס הכנסה הוראות לפיהן סעיף 96 לפקודת מס הכנסה לא יחול עליהן, כמפורט להלן:

א.      רכב נוסעים פרטי כהגדרתו בתקנות התעבורה ששימש להחכרה או השכרה.

ב.      מקרקעין מחוץ לישראל

ג.       נכס שנמכר במכירה רעיונית בעת חלוקת רווחי שיערוך בהתאם להוראות 100א1 לפקודה (מיסוי רווחי שיעורך המחולקים לבעלי המניות)

בפסק דין אמות השקעות נגד פשמ"ג נדחתה בקשתה של העוררת בדבר תחולת הוראות סעיף 96 לחוק מיסוי מקרקעין. פסק הדין דן בהוראות החוק טרם תיקונו כאמור לעיל.

באותן נסיבות מכרה המערערת מקרקעין באנגליה ורכשה מקרקעין בקנדה באמצעות חברה קנדית אשר הוקמה לצורך העניין. לטענת המערערת המקרקעין בקנדה נרכשו כנכס חליפי למקרקעין אשר נמכרו באנגליה. פקיד השומה סירב לקבל את טענת העוררת בטענה כי אינה רכשה את המקרקעין בקנדה בעצמה אלא באמצעות חברה שבבעלותה ולכן אין הוראות הסעיף 96 חלות עליה שהרי מניות בחברה אינן מוגדרות כנכס בר פחת העונה להגדרת נכס חליפי. לחלופין טען המשיב כי אין לראות בעוררת כמי שרכשה נכס חלופי היות השינוי הגאוגרפי מצביע על פעילות עסקית חדשה ולא על עסקת חליפין.

השופט מגן אל טוביה בבית המשפט קמא ניתח את הוראות הסעיף וקבע כי מטרת סעיף 96 הינה לעודד מפעלים ועסקים להחליף את נכסיהם בנכסים חדשים וצורך שיפור וייעול פעילותם העסקית. כמו כן, קבע השופט כי היות והחברה מכרה מקרקעין ולאחר מיכן רכשה את המקרקעין בקנדה באמצעות חברה קנדית, לא ניתן לומר כי החברה רכשה מקרקעין אלא רכשה מניות של חברה קנדית בהתאם לעקרון ההפרדה לפיו חברה הינה ישות נפרדת מבעליה.    

אין להתבסס על האמור לעיל מבלי להוועץ טרם עם משרד רואה חשבון ינאי אמיר, יתכן והמאמר אינו עדכני או אני מדוייק. 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה