שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מקרקעין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מקרקעין
 

ליקויי בניה - מידע חשוב לרוכשי דירות חדשות


עמית ורד

עמית ורד הינו עו"ד נוטריון ומגשר מוסמך. בעלים של משרד עורכי דין בראשון לציון אשר נוסד בשנת 1998. המשרד עוסק בתחום אזרחי-מסחרי ומעניק ללקוחותיו שירותים משפטיים ברמה מקצועית גבוהה ביותר, עאג דגש על יחס אישי. התמחויות המשרד הן, בין היתר, בתחום מקרקעין ומיסוי נדל"ן, גירושין ומעמד אישי (כולל עריכת צוואות, טיפול בירושות, ניהול הליךגישור גירושין, עריכת הסכם גירושין, הסכם ממון, ועוד), דיני חוזים ועריכת הסכמים והתקשרויות שונים, ייצוג במסגרת תיקי תביעות בבתי משפט. בנוסף, המשרד מספק סל שירותים נוטריונים בראשון לציון והמרכז באופן מקצועי ומהיר, לרוב מהיום להיום. 

 
 

 

ליקויי בניה – מספר טיפים שימושיים

במושג זה נתקל כמעט כל מי שקונה דירה חדשה בישראל. ברוב הדירות החדשות יש ליקויי בניה ואז מתחיל תהליך ארוך ומייגע מול הקבלן לתיקונם, עם ויכוחים לרוב ולעתים זה גם מגיע לעורכי דין ובתי משפט.

במסירת חזקה בדירה חדשה מקבלן, או יותר נכון כבר בזמן חתימת חוזה רכישת דירה מקבלן מופיע לרוב סעיף של אחריות על ליקויי בנייה. סעיף זה הינו נדבק חשוב בחוזה רכישת דירה, על מנת שבמידה וימצאו ליקויי בניה בעתיד יוכל הרוכש לדרוש את תיקונם, או לתבוע את הקבלן לקבלת פיצויים הולמים בגין ירידת ערך והליקויים עצמם.

השאלה הנשאלת הנה האם כאשר מתגלים ליקויי בניה הקבלן מחויב לתקן? או לפצות את הרכוש? לפי חוק המכר דירות לא ניתן להתנות על הנושא, כלומר, הקבלן מחויב לתקן ליקויי בניה גם אם למשל בחוזה רשום שאין לו שום אחריות והוא לא יתקן שום דבר.  חוק המכר דירות מטרתו להגן על רוכשי דירות חדשות, ולכן הוכנס סעיף זה בחוק והינו חשוב ביותר.

אולם, לפני שרצים אל עורך דין מקרקעין ומגישים תביעת ליקויי בניה, יש לוודא כי אכן מדובר בליקוי  בניה. לשם כך, יש לפנות אל חברת בדק בית המתמחה בתחום של ליקויי בניה. רק מהנדס מוסמך רשאי לקבוע האם הליקוי נחשה כליקוי בניה לפי החוק, כלומר, סטיה מהקבוע בחוזה המכר, או מהוראות החוק, או מכון התקנים הישראלי, וכיוצ"ב.

כאשר רוכשים דירה חדשה מומלץ לפנות אל עורך דין מקרקעין העוסק גם בתחום של ליקויי בנייה לקבלת יעוץ מקצועי משפטי בנושא. עורך דין מקרקעין יוכל לתת לכם הכוונה לגבי גורמי הבדיקה של ליקויי בניה המתאימים והמקצועיים, אשר יוכלו לתת לכם חוות דעת מומחה מסודרת. במקרה שיש ליקויי בניה, עורך דין ליקויי בניה ויפנה אל הקבלן בדרישת פיצויים ותיקונים מטעמכם. היה והענין לא נפתר, הוא יגיש בשמכם כתב תביעה לשם סעדים של תיקון ליקויי בניה, וכן פיצויים ככל שלא יתוקנו, כאשר במקרים בהם הקבלן לא משתף פעולה אז מראש תוגש כנגדו תביעה משפטית עם בעד של תביעה לפיצויים כספיים בגין הנזק, כלומר פיצויים בגין ליקויי הבניה, הוצאות נלוות, ירידת ערך ועוד.

חשוב לדעת, כי ליקויי בניה הם עניינים מאוד מדויקים ומוגדרים לרוב. לא כל נזק או קלקול בדירה נחשב לליקויי בניה לפי החוק. כדי לבצע אבחון מדויק, לגבי אחריות הקבלן לליקויי בניה, כמו גם הערכת הפיצויים המגיעים לכם מאת החברה הקבלנית, תיזקקו לחוות דעת מומחה מטעם חברת ביקורת מבנים וליקויי בניה. חוות דעת המומחה הינה מסמך מהותי בעניינים מסוג זה. ללא חוות דעת מומחה ליקויי בניה לא תצליחו בתביעתכם. במקרים שקבלן לא משתף פעולה למרות כל הדרישות של עורך דין ליקויי בניה בשם הלקוח, בית המשפט יתן יפסוק פיצויים בגין הנזקים ולא יאפשר לקבלן לבצע תיקונים, כי ניתנו לו הזדמנויות והוא לא עשה כן. יש גם ליקויי בניה שאין טעם לתקן, כי העלות של התיקון אינה כדאית. יש גם ליקויי בניה שלא ניתן לתקן – למשל – תקרה נמוכה מהנדרש לפי החוק.

 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה