שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2475
מאמרים: 7519
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מקרקעין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מקרקעין
 

משמעותה של הערת אזהרה


אלעד שניר
 
 

מהי בעצם הערת אזהרה?

אם אתם עומדים לבצע מכירת דירה, או שמישהו מתכנן למכור לכם דירה, יתכן שבשלב כזה או אחר, תעלה הדרישה לרשום הערת אזהרה בטאבו. למה בדיוק הכוונה? הערת אזהרה יכולה להיות משני סוגים שונים: סוג ראשון הוא כאשר יש התחייבות לבצע עסקה ביחס לנכס המדובר. הסוג השני הוא כאשר יש התחייבות שלא לבצע עסקה ביחס לאותו נכס. יש לזכור גם שההערה עצמה רשומה בטאבו - כך שהיא פתוחה לעיני הציבור, וכל אדם שירצה להתעניין בנגוע לנכס, יראה באופן מיידי את האזהרה על מכירת דירה. יש היום מגוון של סיבות למה בכלל עולה הדרישה לרישום הערת אזהרה, אולם ברוב המקרים מדובר על בלעדיות עבור קונה מסוים. הקונה רוצה להבטיח שהנכס יועבר אליו או הפוך - הוא רוצה להבטיח שהנכס לא יימכר לגורם אחר. לכן אפשר להעלות דרישה למוכר כי רק בתנאי שתירשם הערת אזהרה בטאבו, העסקה תתבצע. זהו כמעין שטר ביטחון. עם זאת, להערה יש מספר משמעויות שונות, שאף מתקיימים עליהם לעתים דיונים בבתי המשפט השונים. בואו ונציג כמה מהם.

המשמעויות של האזהרה

1. קניין או חוזה? אחד הוויכוחים המשפטיים הוא הדיון בנוגע לאזהרה על מכירת דירה, הוא האם מדובר ביישום של זכות הקניין או ביישום של זכות חוזה. זהו לא ויכוח עקר מתוכן - שכן במשפט הישראלי לזכות הקניין יש עוצמה רבה יותר מאשר זכויות חוזיות שונות. פסקי דין שונים נתנו בעבר הגדרות שונות - חלק הגדירו זאת כזכות קניין (משום שיש תעדוף לגורם מסוים) וחלק הגדירו זאת כזכות חוזית (משום שלפני המימוש הקנייני עומד מחסום חוזי). יש גם פס"דים שטענו כי מדובר בזכויות משולבות.

2. הגבלה על ההערה: אם אתם מציעים דירה למכירה, והקונה דורש מכם להציב הערת אזהרה בטאבו, דאגו תמיד להבהיר ולהוסיף כי להערה הזו יש זמן מוגבל. למה זה חשוב? נניח שאין הגבלה על ההערה שפרסמתם. במצב כזה יתכן שהקונה יתעכב זמן רב בהערת התשלום ובסיום תהליך הרכישה. בינתיים אתם ממשיכים להפסיד כסף - אך לא יכולים להציע את הדירה לגורם אחר! לכן תמיד נהוג להציב מגבלת זמן שתהיה מוסכמת על שני הצדדים, שלאחריה תוסר הערת אזהרה.

3. הסרת ההערה: גם אם נקבעה הערת אזהרה, ניתן להסיר אותה. עם זאת, ראוי לדעת כי הסרה של ההערה כרוך בכך שתהיה הסכמה ברורה של הצד אשר ביקש מלכתחילה לפרסם אותה. כל עוד הערת אזהרה תקפה - על האדם שהוא בעל הנכס חל איסור לחרוג ממנה. הפרת איסור שכזה-  עלולה לגרור תביעה בבית משפט.

4. אזהרה מטעם הבנק: הערת אזהרה מיוחדת, היא ההערה אשר הבנק מציב על האנשים אשר לוקחים ממנו משכנתא לצורך רכישת דירה. רוב הבנקים נוהגים להציב הערה שתאסור על רוכשי הדירות למכור תוך זמן קצר את הדירה. ההיגיון הוא בכך שהבנק יעניק הלוואה ענקית לאדם שרוכש את הדירה - אך לא יזכה לבל את התשלום עם הריבית לאורך זמן.

לרשום או לא לרשום?

אם אתם נמצאים במצב שבו אתם מציעים מכירת דירה, ויש קונה פוטנציאלי הדורש הערת אזהרה, סביר להניח שאתם מתלבטים כעת האם להיעתר לבקשתו. אם מדובר בקונה שנראה רציני, אשר גם מוכן להגביל לתאריך מסוים את ההערה - אפשר בהחלט להציב אותה, שכן הדבר יעודד אמון משני הצדדים.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה