שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2475
מאמרים: 7519
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מקרקעין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מקרקעין
 

עיצוב וארגון המרחב המוגן


ענת מ
 
 

המרחב המוגן הדירתי ובמילה אחת, ממ"ד מוכר היטב לכל אדם המתגורר במדינת ישראל בעשור האחרון בפרט (לקח ממלחמת המפרץ). מצבים מדיניים לחוצים ועתות מלחמה הביאו את מקבלי ההחלטות במדינה להביא להתייעלות בהגנה על האזרחים. כך נבנה המרחב המוגן הדירתי במרחב בתוך הבית להגנה מקסימאלית והחליף את המקלטים החיצוניים, התת קרקעיים, האפלים שרבים מהם היו מוזנחים, מלוכלכים ואפילו נעולים. הוספת המרחב המוגן לכל דירה ובית חוסכת זמן הגעה ובעיות גישה בעיקר.
מטרת ה ממ"דים לא השתנתה וכמו המקלטים גם הם נועדו לעמוד בפני איומי נשק קונבציונאלי או בלתי קונבציונאלי ונבנים בהתאם ולפי התקנים של פיקוד העורף.
לא כל אדם יכול לבנות בעצמו מרחב כזה בביתו, או אפילו רק לשפץ, או רק להתקין מיזוג וכו. כל הוספה, שינוי, שיפוץ ושדרוג במעטפת החיצונית של הממ"ד דורשת גוף מקצועי ומומחה שעומד בתנאים ובתקנים המפורטים.

הממ"ד בנוי ממעטפת חיצונית עבה במיוחד המכילה קירות משוריינים בעובי בין 25 ל-35 ס"מ, חלון פלדה מאסיבי אטום לחדירת גזים, דלת ברזל כבדה שגם היא אטומה לגזים ונפתחת כלפי חוץ מהממ"ד.
בנוסף, החל ממאי 2010 כל ממד צריך לכלול מערכת אוורור מיוחדת שגם היא מותקנת באופן בטיחותי ועל ידי מקצוענים. המדינה מעודדת בניית ממ"דים ודואגת לתמריצים ולכן עלו בהתאם אחוזי הבנייה.

בזמנים רגועים יחסית, שלא כמו בזמן איום מלחמתי, הממ"ד הוא כחדר לכל דבר במבנה לשימוש שגרתי ויום יומי: חדר משחקים, חדר עבודה או רק חדר מחשב.
החוקים החדשים יחסית שעוגנו בחוק כוללים את העובדות הבאות: החל משנת 2007 נקבע כי השטח המינימלי הנקבע לממ"ד הוא 9 מ"ר. והחל מאמצע 2010 נקבע כי יש להתקין מערכת אוורור וסינון בכל מרחב מוגן.
אסור לשכוח שבזמן ארגון הממ"ד תוודאו שיש תאורת חירום ואיזשהו התקן לטלוויזיה או לפחות לרדיו.
לאחר שאספנו את כל הממצאים על המרחב המוגן שבדירה שלנו והוא עומד בכל התקנים והתנאים אפשר להתחיל לעצב.
מומלץ לצבוע את הממ"ד בצבע בהיר שייתן רכות לקירות סביב.
מכיוון שלקדוח בקירות הממ"ד אינו בטיחותי וותרו על תלייה של חפצים כבדים הדורשים קדיחה עמוקה שיכולה לפגוע במעטפת הממ"ד.
במקום זה, אפשר לתלות תמונות (בעזרת דבק דו צדדי) או להשתמש במקבקות קיר דקורטיביות ולארגן את הריהוט כך שיהיה אפשר להניח עליו חפצים שימושיים או אפילו קישוטים ומוצרי נוי.
על הדלת ניתן להדביק טפט בכל סגנון שנרצה.
בכל מקרה! אין לחרוג מהתקנות וההנחיות הנדרשות מפיקוד העורף.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה