שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2480
מאמרים: 7532
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מקרקעין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מקרקעין
 

על תמא 38 תיקון 3


אלעד שניר
 
 

בעזרת תיקון 3 נפתחות אופציות רבות למימוש של תמ"א 38 גם בערי הרשויות החזקות. במאמר הבא נסביר את התיקון ונביא דגשים לניהול נכון של תכנית המתאר.

תכנית המתאר הארצית אשר מטרתה חיזוק מבנים שנבנו לפני שנת 1980 וידועה גם בשם תמ"א 38 זכתה לאחרונה לתנופה משמעותית בדמות תיקון מספר 3, אשר קובע כי בכל מבנה שיחוזק ניתן יהיה להוסיף עד 2.5 קומות של זכויות בנייה. תיקון זה עומד מול התיקון הקודם לחוק, אשר אישר רק בערים מסוימות בפריפריה בנייה של 2.5 קומות וזאת לעומת קומה וחצי בלבד בערי הרשויות המקומיות החזקות. המהות של התיקון לחוק, אשר הובא לכנסת על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, הוא לעודד פרויקטים נוספים של תמ"א 38. מעבר לכך, המועצה גיבשה את התיקון בשל ערעורים מצד הרשויות המקומיות. למעשה, המשמעות כיום של תמ"א 38 ושל תיקון 3 היא מניעת הגבלת הערים בנושא תוספת הזכויות.

תמריצים נוספים לקבלנים

התמריץ המגיע בדמות תיקון 3 מצטרף אל שורה של תמריצים הנוגעים לנושא של תמ"א 38. המועצה הארצית לתכנון ובנייה מעודדת את הועדות המקומיות הפועלות תחת סמכותה ליזום תכניות תמ"א 38 בקרב יזמים וגורמים פרטיים. יחד עם זאת, ניתן לראות גם פעילות במשרדי הממשלה אשר מטרתה ליזום תמריצים נוספים לקבלנים לצורך בנייה בערי פריפריה הנמצאות באיזורים ססמיים רגישים. היתרונות של התיקון אמורים להביא לידי ביטוי יוזמות חדשות של תמ"א 38, אך חשוב לקחת אותם בעירבון מוגבל.

חשיבות מעורבות עורך הדין

על מנת לנהל בצורה נכונה מהלכים של תמ"א 38 יש לערב עו"ד המתמחה במקרקעין. האטרקטיביות של תמ"א 38 נוגעת לחלקים רבים בציבור הישראלי, אך לא כולם יודעים כיצד לנצל את התכנית. בעזרת עו"ד המתמחה במקרקעין ניתן לקבל את כל המידע על תמ"א 38 ועל הסעיפים המפורטים של התכנית:

א. הסכמה בקרב 66% מהדיירים – כדי להתחיל בפרויקט תמ"א 38 יש להשיג אישור חתום על ידי שני שליש מדיירי הבניין. סעיף זה בא להגן על דיירים אשר אינם מעוניינים בשיפוץ, אך בחלק מהפרויקטים ניתן למצוא חילוקי דעות רבים אשר מגיעים לעיתים אפילו עד לבתי המשפט.

ב. זכויות הקבלן – פרויקט תמ"א 38 הוא אינטרס של הקבלן לא פחות מאשר של הדיירים. לאחר שיפוץ הבניין אמור הקבלן לקבל זכויות בנייה, וזאת על פי החוזה החתום מול הדיירים. עו"ד המתמחה במקרקעין יכול וצריך לעזור לדיירים לקבל את התנאים הטובים ביותר ואף לפקח על עבודת השיפוץ של הקבלן.

ג. חיובי מס, היטלי השבחה ומס שבח – בחלק מהמקרים חלים על זכויות הבנייה חיובי מס שונים. עו"ד מקרקעין המתמחה בנושא תמ"א 38 עשוי לעזור לשפוך אור, להכין את הקבלן ואת הדיירים מראש ולגבש יחד איתם תכנית פעולה אטרקטיבית.

תקנות אשר יקלו על היזמים בפרויקטים של תמ"א 38

לסיכום, תיקון 3 בתמ"א 38 אמור להביא לצמיחת שוק הנדל"ן. מלבד חיזוק המבנים, מטרת המדינה ורשויות הדיור בעידוד של פרויקטים הקשורים לתמ"א 38 היא להגדיל את האפשרויות העומדות בפני דיירים. מהבחינה הזו מצטרפות תכניות תמ"א 38 אל תקנות דיור נוספות ואל תכניות בנייה עירוניות. יחד עם זאת, בתקנות הארציות מופיעות עדיין לא מעט הגבלות המעכבות משמעותית יציאה לדרך של פרויקטים תמ"א. בהגבלות אלו נהוג לכלול את נושא כיבוי האש, הנחיות פיקוד העורף, חניה, נגישות לנכים ועוד. מומחים טוענים כי פריצת דרך בכמות הפרויקטים שנבנים סביב תמ"א 38 תגיע רק לאחר תיקונים נוספים לחוק. אליהם יש להוסיף את ההסדרה ואת פישוט תהליכי הביצוע של תמ"א מול הרשויות, על מנת שליזמים יהיה קל יותר.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה