שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מקרקעין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מקרקעין
 

קניית דירה - 7 טיפים שימושיים וחשובים לרוכשי דירות


עמית ורד

עמית ורד הינו עו"ד נוטריון ומגשר מוסמך. בעלים של משרד עורכי דין בראשון לציון אשר נוסד בשנת 1998. המשרד עוסק בתחום אזרחי-מסחרי ומעניק ללקוחותיו שירותים משפטיים ברמה מקצועית גבוהה ביותר, עאג דגש על יחס אישי. התמחויות המשרד הן, בין היתר, בתחום מקרקעין ומיסוי נדל"ן, גירושין ומעמד אישי (כולל עריכת צוואות, טיפול בירושות, ניהול הליךגישור גירושין, עריכת הסכם גירושין, הסכם ממון, ועוד), דיני חוזים ועריכת הסכמים והתקשרויות שונים, ייצוג במסגרת תיקי תביעות בבתי משפט. בנוסף, המשרד מספק סל שירותים נוטריונים בראשון לציון והמרכז באופן מקצועי ומהיר, לרוב מהיום להיום. 

 
 

קניית דירה - 7 טיפים שימושיים וחשובים לרוכשי דירה

קניית דירה הינה עסקה גדולה ומשמעותית עבור רוב האנשים. עסקת קניית דירה אינה מבוצעת ביום יום, אלא רק לעתים נדירות יחסית, בממוצע בישראל 3 פעמים בחיים אדם קונה דירה.

לכן, נושא זה אינו תחום בו בקיאים רוב האנשים ומאחר וגם מדובר בעסקה בסכום כסף לא מבוטל, חשוב להקפיד על התנהלות נכונה, כדי למנוע בעיות וסכנות, ויש לבדוק לא מעט אלמנטים משפטיים הכרוכים בחוזה קניית דירה.

במאמר זה אנו מגישים לכם 7 טיפים קצרים שימושיים מאוד וחשובים בנושא זה של קניית דירה יד שנייה.

לפני שנתחיל, ברצוננו לציין ולהדגיש, כי מאחר והליך קניית דירה הינו מורכב, הרי שאין במאמר זה כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליך לייעוץ משפטי מאת עורך דין מקרקעין ואין להסתמך עליו אלא נועד לקריאה בלבד כמידע כללי, מומלץ להיוועץ לפני כל פעולה עם עורך דין מקרקעין ולקבל ייעוץ אישי ופרטני אשר מבוסס ומתחשב בנתונים ספציפיים המשתנים ממקרה ומקרה ע"פ הנסיבות והצרכים.

טיפ 1 - בדיקת נסח טאבו

אחד השלבים המקדמיים והחשובים ביותר של קניית דירה הינו בדיקה של מצב רישום הזכויות בדירה בלשכת רישום המקרקעין ע"י הוצאת נסח טאבו. אין לפסוח על שלב זה ורצוי לבצע בהקדם, ככל הניתן. נסח טאבו הינו מסמך המעיד על הבעלות בנכס וכולל פרטים חשובים, כגון - מי הבעלים, מהן זכויותיו, הערות אזהרה, שעבודים, עיקולים, צווי בתי משפט ועוד. רצוי להיוועץ עם עורכי דין העוסקים במקרקעין בנושא זה, אולם בכל מקרה יש להוציא נסח טאבו, אותו ניתן לראות ולהדפיס דרך האינטרנט תוך דקות ספורות כדי לקדם מושג ראשוני לגבי הדירה, הזכויות, השטח, ההצמדות ושאר הפרטים. במידה ומשהו לט מובן ועד כה לא פניתם לייעוץ עורכי דין - זה השלב לעשות כן...

טיפ 2 - בדיקת תיק בניין

את תיק הבנין ניתן להזמין ולעיין בו ברשות המקומית או העירייה במקום בו מצוייה הדירה אותה בדעתכם לרכוש. ניתן ללמוד ממנו פרטים חשובים לגבי קניית דירה, כגון: דוחות פיקוח של עבירות בניה, צווי עירייה, תביעות, בניות שלא ע"פ החוק וחריגות בניה, תשריטי הנכס והבנין, ועוד.

טיפ 3 - ייעוץ משפטי מקצועי ע"י עורך דין מקרקעין

מאחר ומדובר בעסקה כה גדולה ומורכבת, כמו שלא הייתם קונים רכב במיליון ש"ח ללא בדיקת מכון רישוי מוסמך, נכון? כך גם לגבי קניית דירה, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מקרקעין כבר החל מהשלב הראשוני ביותר של משא ומתן לקניית דירה, כל שכן לגבי עריכת חוזה מכר דירה רצוי לשכור שירותיו של עורך דין מקרקעין מטעמכם אשר ייצג את האינטרסים שלכם במסגרת חוזה דירה.

טיפ 4 - שמאי מקרקעין

ניתן לשכור שירותי שמאי מקרקעין כדי להעריך את שווי הנכס, וכן לקבל ולבחון פרטים חשובים בעין מקצועית, כגון - זכויות בניה, ועוד.

טיפ 5 - לא לחתום על זכרון דברים!

בשום פנים ואופן אסור לחתום על זכרון דברים במקרקעין. אל תתפתו לעשות כן! אלא יש לפנות ישירות לעורך דין מקרקעין על מנת שיבדוק את כל הדברים החשובים לעסקה באופן מדוסר, כך תימנעו מבעיות והפתעות בהמשך, המהווים פתח לצרות. זכרון דברים הינו מסמך חוזה מחייב ובעל תוקף לכל דבו ועניין. כל עוד אין חוזה מסודר ונבדקו כל הפרטים הרלבנטים אתם לוקחים סיכון גדול מאוד ולא כדאי לחתום על זכרון דברים במקרקעין. יש היבטי מס לבדוק, לוח תשלומים מדויק, יפוי כוח בלתי חוזרים, בטוחות לעסקה, מנגנוני הגנה למקרה שהמוכר יפר חוזה קניית דירה, ועוד.

טיפ 6 - בדיקה פיזית של הדירה

ראיתם את הדירה פעם אחת והתלהבתם? נהדר.. אבל כעת תירגעו ותפעלו באופן פרטי ולא מתוך רגשות. חזרו לדירה ותתאמו מול המוכר מספר ביקורים, בימים ובשעות שונים. בדקו את הבניין, השכונה והסביבה. חפשו בעיות ומפגעים. דברו עם שכנים ותשאלו אותם. בדקו מהי האוכלוסיה בבנין, האם הדיירים הם ברובם בעלי דירות, או שוכרים. בדקו מתקנים מסוכנים או בעייתיים כמו אנטנה סלולרית על הגג של השכנים ממש מול הסלון שלכם... לא סימן טוב. בדקו מערכותיה של הדיקה טרם קניית דירה - מיזוג אוויר, ברזים, ארונות, וכל דבר נוסף שיכולות להיות בו בעיות או ליקויים, נזילות, קלקולים וכו'. הכינו רשימה מסודרת של  הדברים. אם נותרים בדירה ציוד - הכינו גם רשימה, למשל: קולט אדים, כיריים גז, מזגנים, מנורות, ארונות קיר, וכיוצ"ב. צרפו רשימה זו לחוזה, או הכניסו הפרטים לגוף החוזה אחרי שעדכנם את עורך דין מקרקעין מטעמכם בנושאים הללו במדויק.

טיפ 7 - תכנון מס נכון

גם בהקשר זה יש לקחת בחשבון כי יש לשלם מס רכישה בגין קניית דירה. מס רכישה נגזר ממחיר הדירה ובנוי לפי מדרגות מס ע"פ החוק, המתעדכנות מעת לעת. יש לקחת תשלום זה מראש. כמו כן, יש צורך לבדוק אפשרויות של קבלת פטורים, וכן שילוב נכון של מכירת דירה אחרת בבעלותם, אם יש. תכנון מס אופטמלי במקרקעין יכול לחסוך לכם סכומי כסף גבוהים מאוד לפעמים.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה