שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2569
מאמרים: 7613
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מקרקעין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מקרקעין
 

תחום מקרקעין – סקירה כללית


דוד ב.

דוד ב.

 
 

 

בבואנו לסקור את תחום המקרקעין ראוי לפתוח בהגדרה של המונח "מקרקעין". חוק המקרקעין, תשכ"ט – 1969, מגדיר מקרקעין באופן זה: "קרקע, כל הבנוי והנטוע עליה וכל דבר אחר המחובר אליה חיבור של קבע, זולת מחוברים הניתנים להפרדה". בסמוך לאחר ההגדרה, עוסק החוק בבעלות על מקרקעין, באפשרות לבצע במקרקעים עסקאות של מכירה, קנייה, והשכרה. מכאן, קל להבין שמקרקעין הינו נכס, ושניתן לסחור בו. המקרקעין איננו נכס סתם. מדובר בנכס יקר, על פי רוב, שיכול להיות גם בעל ערך רגשי רב שכן על המקרקעין האישי שלנו אנו קובעים את ביתנו, אם כקנייננו ואם בשכירות.
 
תחום המקרקעין הינו נרחב ביותר, והוא כולל בין היתר העברת בעלות, זכויות בנייה, הפקעות, שיתוף זכויות ופירוק שיתוף, דירות ובתים משותפים, ניהול הבית המשותף, משכנתאות, הגדרת סוגים שונים של זכויות משפטיות בנכס ועוד. מכיוון שכך, בחרנו להתרכז במאמר זה בשלב חשוב ביותר עבור כל בעלים של מקרקעין בפועל או בכוח. השלב הנדון הוא שלב העברת בעלות במקרקעין ובנדל"ן, המוגדר בחוק כשלב ביצוע עיסקה במקרקעין.
 
ביצוע עסקאות 
 
עסקאות במקרקעין הן בעלות מאפיינים מיוחדים במינם, ובעלות מורכבות רבה. עסקאות נדל"ן (נכסי דלא ניידי) עשויות להיות תהליך מתמשך והן כוללות פעמים רבות לא רק מוכר וקונה, אלא גם גופים נוספים, כמו בנקים, עורכי דין המתמחים בתחום המקרקעין, ורשויות שונות כמו מנהל מקרקעי ישראל, חברות משכנות, ועוד. נוסף על כך, לכל נכס מאפיינים מיוחדים לו, שיכולים להיות מושפעים מבעלי זכויות שאינן בעלים כמו רשויות, שיכולות להפקיע נכסי מקרקעין, להטיל עליהן עיקולים, צווי הריסה וכדומה. לאור האמור לעיל, קל להבין שכל עסקה בתחום המקרקעין שומה עליה להתנהל בליווי אנשי מקצוע מתאימים כגון עורכי דין ומעריכי שווי מוסמכים (שמאים).
 
מיסוי מקרקעין
 
לא ניתן לדבר על עסקאות מקרקעין בלי להזכיר את נושא המיסוי. עסקאות במקרקעין עשויות לכלול בתוכן מרכיב משמעותי ביותר של מיסוי, הן עבור הקונה והן עבור המוכר. לעיתים ניתן לבצע עסקה תוך קבלת פטור או הנחה מתשלום המס המכסימלי. ישנם מקרים אשר בהם תכנון נכון של מועד העסקה עשוי להביא להפחתה ואפילו לביטול מלא של חובות המס.
 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה