שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2475
מאמרים: 7519
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני מקרקעין
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני מקרקעין
 

תמא 38 מה חדש


ענת מ
 
 

 

פתחתי מאמרים ואתרי אינטרנט בכדי להבין על תוכנית תמ"א 38.
דיי הלכתי לאיבוד בין כל החוקים והתקנות עם השפה המקצועית המסובכת שלהם, בשביל לעשות מעט סדר: מדובר בחוק המקרקעין המעודד חיזוק מבנים משותפים מפני רעידות אדמה, הרעיון המרכזי בתוכנית הוא שיפור עמידות ותדמית בניינים ישנים (החל מה1.1.1980) בישראל.
אך מאז שנכתבה תוכנית תמא ב14 באפריל 2005 היא שוכתבה, שופרה והתווספו אליה סעיפים נוספים במהלך השנים לשם עידוד נוסף לחיזוק מבנים קיימים הכוללת הרחבת הזכויות והנגישות לקבלת ההיתר. שכיום אגב, על מנת להוציא היתר אין צורך בקבלת אישור תב"ע. ניתן להוציאו ישירות מכוח תמא.

כדי להוסיף קומה למבנה במסגרת האפשרות בתמ"א עד לא מזמן נדרש אישור של שני שליש מכלל דיירי הבניין וכדי להוסיף קומה נוספת נדרשו אישור 100% מדיירי הבניין.
בעקבות התיקונים שנעשו בחוק, הנגישות אל המפקח על בתים משותפים נעשתה קלה יותר, כיום לא נדרשת הסכמה כוללת של דיירי הביניין וניתן להוציא את תוכנית התמ"א 38 לפועל באישור של שני שליש מכלל הדיירים על אף התנגדותם של שליש מהדיירים על ידי אכיפת עבודות החיזוק על הדיירים הסרבנים. אלו, או היזמים, לא יידרשו לשלם את מאות אלפי השקלים שתוכנית כזו דורשת עד שיידעו בוודאות כי קיבלו היתר בניה מתוקף תוכנית תמ"א לעבודות חיזוק.

עד לתיקון חוק זה היזמים לא ששו להתחיל בתוכניות או ליזום תוכניות שכאלה כי שילמו מאות אלפי שקלים על הוצאת היתר בנייה והסתכנו באי הסכמה כוללת של דיירי הבניין שתפיל את התוכנית ואת ההשקעה הכלכלית.

ב2008 נוספה אפשרות של הרחבת דירות לפי תכנית תמ"א 38, תיקון חקיקה זה אומר כי תוכנית זו תכלול ממ"ד, והשטח המורחב לא יעלה על 25 מ"ר.
בנוסף, אדם שרכש דירה שסכומה הושפע מזכויות הבנייה לפני תמ"א יהיה פטור מתשלום מס מכירה ומס שבח ופטור בתנאים כפי שמצויין בחוק, ממס שבח וממס רכישה כשאדם מוכר זכות במקרקעין שהיא רכוש משותף.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה