שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני משפחה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני משפחה
 

גישור גירושין - אופציה מצוינת לפתרון סכסוכי גירושים בהסכמה


עמית ורד

עמית ורד הינו עו"ד נוטריון ומגשר מוסמך. בעלים של משרד עורכי דין בראשון לציון אשר נוסד בשנת 1998. המשרד עוסק בתחום אזרחי-מסחרי ומעניק ללקוחותיו שירותים משפטיים ברמה מקצועית גבוהה ביותר, עאג דגש על יחס אישי. התמחויות המשרד הן, בין היתר, בתחום מקרקעין ומיסוי נדל"ן, גירושין ומעמד אישי (כולל עריכת צוואות, טיפול בירושות, ניהול הליךגישור גירושין, עריכת הסכם גירושין, הסכם ממון, ועוד), דיני חוזים ועריכת הסכמים והתקשרויות שונים, ייצוג במסגרת תיקי תביעות בבתי משפט. בנוסף, המשרד מספק סל שירותים נוטריונים בראשון לציון והמרכז באופן מקצועי ומהיר, לרוב מהיום להיום. 

 
 

מבוא


בשנים האחרונות גוברת המודעות בישראל לנושא של פתרון קונפליקטים בדרך של גישור ופישור. גם בתי המשפט אף מעודדים זאת, בדרך של הפניית סכסוכים למגשרים חיצוניים.

הליך גישור במסגרת גירושין מהווה אופציה מצוינת לפתרון הסכסוך המשפחתי, לזוגות המעוניינים להיפרד ולהתגרש בהסכמה.

בהליך גירושין, הצדיים מנסים למצוא פתרונות לקונפליקט, באמצעות צד שלישי - מגשר. תפקידו של מגשר גירושין הינו לסייע לבני הזוג, באופן ניטראלי ומקצועי, לגשר על הפערים הקיימים ביניהם ולפתור את הבעיות בהסדר מוסכם - הסכם גירושין, או הסכם שלום בית ולחילופין גירושין.

 

הגישור מבוסס על חיזוק התקשורת החיובית בין בני הזוג ונחשב לאופציה, טובה, יעילה ומהירה ליישוב סכסוך גירושין לצורך גיבוש הסכם גירושין כולל (ולחילופין, הסכם שלום בית).    

 

הגישור גירושין מתאים לזוגות המעוניינים להתגרש, או כאלה שכבר מצויים במהלך ההתכתשויות בערכאות, כאלטרנטיבה להתדיינויות משפטיות ממושכות, יקרות, אשר לוקחות אנרגיה רבה ואף עשוייות לגרום למתח נפשי רב, עם השפחה על כל בני המשפחה , במיוחד כשיש ילדים קטנים ברקע.

מטרת גישור גירושין הינה שהמגשר יביא את בני הזוג עצמם להסכים ביניהם על הסדר ליישוב כל מחלוקות ומציאת פתרונות מושכלים ומוסכמים לסיום סכסוך הגירושין.

ההליך מושתת על רצון חופשי ובחירה. המגשר אינו מוסמך להכריע בסכסוך, הוא אינו שופט, אלא רק יכול לחוות דעתו לנסות לפשר בין הצדדים, אגב גישור על המחלוקות, תוך לקיחה בחשבון של האינטרסים והמטרות החשובות של כל צד, הנפרד ובמשותף.

במסגרת הליך הגישור ניתן לנסות ולפתור את סכסוך הגירושין בצורה נעימה, יעילה, מהירה וחסכונית יחסית, המקובלת על שני הצדדים., להבדיל מדרך של ניהול מלחמות בבתי משפט.

 

מגשר גירושין יכול להיות אדם בעל השכלה משפטית, כגון - עו"ד גירושין, המשלב ממומחיותו וניסיונו המקצועיים באופן פרקטי, או אדם עם רקע מתחומים אחרים, כגון - פסיכולוגיה וייעוץ זוגי, המשלבים בגישור הגירושין אופי טיפולי. 

גישור בגירושין 


מטרת גישור גירושין הינה לסייע לבני בזוג לברר, באמצעות צד שלישי – מגשר, או מגשרים (במקרה של גישור משולב ע"י שני מגשרים), כאמור, מה הם האינטרסים המשמעותיים והחשובים שיש לכל אחד מבני הזוג בנסיבות הענין.

בסופו של דבר, הצדדים מעוניינים להגיע להסדר של הסכם גירושין או הסכם שלום בית לחילופין גירושין, הוגן, אולם לרוב המתחים, האנרגיות והכעסים הרבים, הכרוכים בתליך גירושים, שהינו כה מורכב וקשה מבחינה ריגית, מונעים זאת מהם.

כאן בא המגשר, אשר באמצעותו יכולים הצדדים לפתח תקשורת חיובית ובאופן נעים ורגוע לנסות וללבן א תהבעיות השונות העומדות על הפרק. 

הסכם גישור יכלול את כל הסוגיות המרכזיות אותן יגבשו בני הזוג בדרך של הסכמה הדדית. ההליך הוא  מהיר ויעיל, עם עלויות נמוכות, לעומת ניהול תביעות בערכאות של בתי משפט לענייני משפחה, או בית דין רבני.

 

הליך גישור גירושין נחשב ככלי חסכוני ויעיל בסכסוכים משפחתיים של גירושין, כאשר עסקינן בעלויות גבוהות בדרך-כלל לניהול מלחמות בערכאות, ולכן זוהי דרך שהינה מומלצת ביותר ליישוב סכסוכים למרבית הזוגות שמעוניינים להיפרד ולהתגרש בדרכי נועם, ככל הניתן.

אמנם, לא הכול ניתן לגישור, אך לרוב תוך זמן קצר של פגישות בודדות ניתן להעריך את הסיכויים ולדעת האם הצדדים מתאימים לגישור. לעתים, בעיקר בהתחלה, האמוציות הרבות אינן מאפשרות זאת ועל הצדדים להמתין כדי שיבשילו להיכנס להליך גישור.

גישור גירושין גם מאפשר לצדדים המשך קשר הורי, שהינו חיוני להתפתחות תקינה לטובת ילדים קטינים, העשויים להיפגע מהטראומה של גירושי הוריהם.

במסגרת גישור גירושין, הצדדים משתתפים באופן וולנטרי. כמו כן, הם שמרצונם הטוב והחופשי מגיעים, באמצעות מגשר גירושין, למציאת פתרונות המתאימים לנסיבות הספציפיות שלהם, כאמור, ללא שום כל כפיה, או זכות הכרעה, מצד המגשר.

תפקידו של המגשר, כשמו כן הוא, להוות בבחינת "גשר" בין הצדדים. המגשר בהיותו אדם מקצועי ואובייקטיבי יכול לסייע לבני הזוג להגיע לפתרון שיהיה טוב עבור שני הצדדים, אגב שימת דגש על כבוד ותקשורת יעילה וישירה, בניגוד לערכאות, בהם הצדדים כמעט אינם באים לידי ביטוי, אלא מתנהלים באמנצעות עורכי דין גירושין שכל צד שכר מטעמו.

בגישור גירושין, הצדדים נפגשים עם המגשר מספר פעמים, באווירה רגועה ונינוחה. המגשר נפגש עם שני הצדדים ויכול גם, בהסכמתם, להיפגש עם כל צד בנפרד, ע"פ הצורך. הפגישות האישיות הנפרדות הן סודיות, כלומר, ללא הסכמת אותו צד, המגשר אינו רשאי לחשוף את הדברים שנאמרו. כמו כן, לא ניתן להזמינו לעשות בבית משפט לגבי חילופי הדברים שנאמרו בגישור הגירושין. הצדדים עצמם גם מנועים מלהעלות מו"מ, או כל דבר שהתנהל במסגרת גישור הגירושין בפני ערכאות ולהשתמש בכך הבהמשך ככלי לניגוח הצד השני. הדברים לא יהיו קבילים כראיות.

במהלך גישור גירושים עוברים הצדדים שינוי, ממצב של ממחלוקת וסכסוך, למצב של הסכמה.

אם גישורהגירושין אמנם מצליח, הרי שבסיומו ינסח המגשר הסדר גישור הכולל את הפתרונות וההסכמות אליהם הגיעו הצדדים. בהמשך, ניתן לפנות לעו"ד גירושין לעריכת הסכם גירושין מפורט. על ההסכם לקבל אישור ותוקף של בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני וניתן לו תוקף של פסק דין, לכל דבר וענין.

הליך גישור גירושין מוצלח, יחסוך לבני הזוג מאבקים משפטיים ממושכים העולים כסף רב לעו"ד, כרוכים בזמן ניכר ומלווים בדרך כלל בדרך של מלחמות, דהיינו, אווירה כעוסה של עוינות, עם כאב, חרדה ולחץ, ברמה כזו או אחרת, לכלל בני המשפחה.

היתרונות של גישור גירושין

עלות גישור גירושי היא זולה בהרבה לעומת העלות שכ"ט עו"ד לצורך ניהול מאבק משפטי. בגישור גירושין הצדדים יכולים להגיע ביניהם להסדר בתוך פרק זמן קצר יחסית של שבועות בודדים, ולעתים מה יותר, תלוי בקוטביות העמדות של הצדדים, אופי בעלי הדין, וכיוצ"ב. גישור גירושין חוסך מתח נפשי ואנגרגיות שליליות המלוות במקרים רבים ניהול של תיקי בית משפט .   גישור מאפשר לבני הזוג לבטא עמדותיהם ללא כללים פורמאליים ונוקשים כנדרש בבית משפט. האווריה היא משוחררת, דיסקרטית ונוחה יותר. קיום מפגשי גישור גירושין יכול להעשות בשעות גמישות יותר ובאינטנסיביות רבה בהרבה, לעומת הליכי בית משפט, שבמסגרתם בין דיון לדיון יכולים לחלוף חודשים ארוכים. הסכם המושג בגישור גירושין, בדיוק כמו הסכם גירושין רגיל, מקבל תוקף של פסק דין ומהווה פסק דין שתוכנו וניסוחו נקבעו ע"י הצדדים עצמם, להבדיל מפסק דין של בית משפט, אשר לעולם לא ניתן לצפות מראש את תוצאותיו. כאשר הצדדים מגיעים להסכם גירושין בגישור, הם מרגישים מחויבים יותר להסכם הגירושין, בהיותו בהסכמה הדדית וממשקף ההפתרון שהם עצמם ולא אף אחד אחר כפה עליהם. הסכמי גישור גירושין לרוב יציבים יותר לאורך שנים. ההשתתפות בגישור אינה מונעת מהצדדים לשוב ולחזור להתדיין בבית משפט, א ובית דשין רבני, ככל שהגישור לא צולח.
 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה