שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2500
מאמרים: 7541
Like: 59
מאמרים -> חוק ומשפט -> דיני משפחה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
דיני משפחה
 

המרדף אחר מזונות – תפקידו של ביטוח לאומי


שירה אלה

שירה אלה

משפטנית, כותבת מקצועית של תכנים משפטיים

 
 

אחד מתפקידיו החשובים של ביטוח לאומי הוא הסיוע לאימהות ולילדיהן בקבלת תשלום המזונות לו הם זכאים במסגרת דיני משפחה הנהוגים בישראל. מדובר בעזרה מהותית ביותר אשר בלעדיה רבות המשפחות אשר לא היו מצליחות להתקיים קיום בסיסי. תפקיד זה של ביטוח לאומי הפך עם הזמן לחשוב יותר ויותר בעוד אנו נתקלים למרבה הצער באבות רבים אשר אינם משלמים את המזונות, זאת למרות שחיוב המזונות נקבע בפסק דין שחובה על האב לציית לו.

הענקת מזונות על ידי ביטוח לאומי – האם ראוי? 

במקרים מצערים שכאלו בהם האב מסרב לקיים את פסק הדין, משלם ביטוח לאומי לאם מזונות וגובה מן האב את סכום המזונות שנקבע בפסק הדין. יש לציין כי ביטוח לאומי משלם לאם כמזונות את הסכום שקבע בית המשפט או את הסכום שנקבע בתקנות של ביטוח לאומי – הסכום הנמוך מבין השניים. כמובן שבמקרים לא מעטים הסכום שמופיע בתקנות הוא הנמוך יותר ועל כן הוא הסכום שמשלם ביטוח לאומי לאם. האם ראוי?

מצד אחד ניתן לומר שכן שהרי תפקידו של ביטוח לאומי הוא לספק קיום בסיסי לאוכלוסייה והסכום שנקבע בתקנות מהווה את הקיום הבסיסי הזה וכך למעשה עשה ביטוח לאומי את תפקידו. מאידך ניתן לטעון שאין מדובר במצב ראוי אלא רק במצב מצוי. מדוע? סכום המזונות שמופיע בפסק הדין הוא אישי לאותה משפחה ומשקף את הצרכים הכלכליים שלה.

העובדה כי האב מסרב למלא אחר פסק הדין איננה משנה את העובדה הזו ועל כן על ביטוח לאומי לשלם את מלוא סכום המזונות שנקבע בפסק הדין ולרדוף אחר האב עד שיצליח לגבות את מלוא הסכום ממנו. 

לעניין זה נציין נקודה נוספת כי בית המשפט פוסק את סכום המזונות בהתאם לצרכי המשפחה אך גם בהתאם ליכולתו של האב לשלם! ועל כן אין כל סיבה שביטוח לאומי לא יצליח לגבות את מלוא הסכום שנקבע בפסק הדין מן האב.

אופן הגשת התביעה למזונות

אימהות אשר בידיהן פסק דין של מזונות צריכות לפנות לסניף של ביטוח לאומי הקרוב לביתן ושם למלא טופס שהוא למעשה הבקשה לתשלום על פי חוק המזונות. בפנייתך אל ביטוח לאומי עלייך להצטייד במסמכים שונים וביניהם:

            1. פרטייך ופרטי האב החייב – עליך להציג תעודת זהות שלך וכן לספק את פרטי האב החייב: מספר תעודת זהות, שמו, כתובתו, מספרי טלפון שלו ומקום עבודתו.

            2. עותקים מפסק הדין -  עלייך להביא שני עותקים חתומים ומאושרים מפסק הדין.

            3. תלושי משכורת -  אם הנך עובדת עלייך לספק שלושה תלושי משכורת אחרונים. אם יש לך הכנסות אשר מקורן אינו מעבודה, הציגי אישורים על ההכנסות הללו.

            4.  אישור מן הבנק -  יש להציג אישור מהבנק המאשר שאת בעלת החשבון שבו את רוצה שיופקדו המזונות.

הפסקת תשלום המזונות על ידי ביטוח לאומי

ישנם מקרים בהם ביטוח לאומי יחדל מתשלום המזונות ומדובר בין השאר במקרים האלו:

            1. תושבות – את אינך תושבת ישראל עוד.

            2. הליכי הוצאה לפועל – נקיטת הליכים נגד האב החייב דרך הוצאה לפועל, למעט מקרים בהם נקטת הליכי הוצל"פ רק לגביית הפרשי המזונות.

           3. הכנסה שלא מעבודה העולה על סכום התקנות -  אם יש לך מקור הכנסה שאינו מעבודה והסכום שאת מקבלת ממקור זה גבוה יותר מהסכום שמופיע בתקנות.

            4. מגורים עם החייב – ביטוח לאומי יחדל מלשלם לך מזונות אם את מתגוררת עם האב החייב.

* מהן הזכויות שלך? שאל עכשיו בפורום משפטי: פורום דיני משפחה


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה